Ważne

BlackBerry nie porzuca BB OS 10. W przyszłości mogą nawet pojawić się nowe smartfony z tym systemem

Przyszłość BlackBerry OS 10 wciąż pozostawała pod znakiem zapytania. Teraz jednak producent oświadczył, jakie ma plany wobec swojej autorskiej platformy: wcale nie zamierza jej porzucać. Co więcej, w przyszłości mogą nawet na rynku pojawić się nowe smartfony z tym systemem operacyjnym.

BlackBerry już w przypadku Androida odeszło od projektowania własnych urządzeń i zdecydowało się licencjonować smartfony autorstwa chińskiej marki TCL (patrz: DTEK50, DTEK60). Producent pozyskuje również nowych partnerów, którzy zajmą się wszystkim, co trzeba (czyli produkcją, sprzedażą i marketingiem), podczas gdy kwestii Kanadyjczyków pozostaną jedynie sprawy związane z oprogramowaniem.

Teraz okazuje się, że na analogiczny krok BlackBerry może zdecydować się też w przypadku BB OS 10. Producent nadal zamierza rozwijać i wspierać swoją platformę, jednak nie ma w planach wypuszczania smartfonów z tym systemem. Mogliby się tym zająć partnerzy. Proces ich wybierania jest jednak dość złożony:

Jesteśmy bardzo ostrożni z kim pracujemy. Chcemy być bardzo pozytywni; kontrakty są długie i kompleksowe i my jesteśmy zaangażowani w nie na każdym etapie. Wiemy, co się dzieje na każdym etapie produkcyjnym – John Chen, CEO BlackBerry

Z kolei Alex Thurber, Senior Vice President od sprzedaży, mówi, że: kilka firm zainteresowanych jest licencjonowaniem BlackBerry OS 10. Jeśli jest to solidny model biznesowy, to będziemy współpracować z partnerami. Ale nie jesteśmy jeszcze wystarczająco bliscy powiedzenia, że na pewno zamierzamy to zrobić.

BlackBerry potwierdziło więc, że nie zamierza porzucić BB OS 10. Jednocześnie zasugerowało też, że na rynku mogą pojawić się (kiedyś) nowe smartfony z tym systemem operacyjnym. Mogą, ale nie muszą. Kanadyjczycy jednak na pewno nie omieszkają poinformować, jaką podjęli decyzję w tej kwestii.

*Na grafice wyróżniającej BlackBerry Passport

Źródło: The Register przez Phone Arena

Komentarze

 • I bardzo dobrze. Należy trzymać asa, choćby był cal od śmierci. OS10 to jedna z najlepszych platform, nie tylko jeśli chodzi o biznes, ale też dla ludzi, którzy wymagają od systemu tego, by działał stabilnie i dawał pełen komfort pracy na urządzeniu, wykorzystując pełen jego potencjał.
  Faktycznie, często mówię, że teraz to aplikacje rządzą światem i w tym OS10 z Androidem i iOS nie wygra, jednak uśmiercenie tego systemu, byłoby błędem – takim samym, jaki Nokia popełniła z MeeGo. Na szczęście Kanadyjczycy nie muszą martwić się na zapas, bo ich “Elop” potrafi myśleć i nie pracuje na dwa fronty :D

  • LinekPark

   10 ma po prostu to cos, zwłaszcza z klaw. Te gesty i skróty+akcje klawiaturowe to cos, co by sprawiło, że wróciłbym do nich z androida z ich launcherem i klawierką, ale bez HUB, bo jest do bani i płatny.

   • Jestem ciekaw jakie w praktyce usprawnienia przyniesie aktualizacja 3.3,bo czytuję, że wiele osób miało problemy ze swoimi urządzeniami.
    Ostatnimi czasy myślę nad zakupem jakiegoś “klawiaturowca”, który w istocie pozwoli mi się oderwać od śmieciowych programów w jakich zdarza mi się zatracić na jakiś czas.
    Przez dłuższy czas myślałem o Nokii E7, ale wątpię, bym był zadowolony z szybkości jej działania, a do takiej przyzwyczaiły mnie moje ostatnie 3 smartfony, BB wydaje się dobrą alternatywą, tym bardziej, że na N950 nie mam co liczyć :’D

 • vilk

  Temu systemowi wszystkie inne mogą ssać pod każdym względem. Już samo to że to unix coś znaczy. Problem w tym że BB dało d…y od początku. Nie potrafiło do końca dobrze dopracować systemu. Żenujące błędy których wciąż nie mogło naprawić do końca. Powodowały one problemy których nie da się naprawić zwykłym twardym resetem. Pętlące się aktualizacje. Blokada różnych metod łączności, nie wiadomo skąd. itp. W tych przypadkach nie pomagał zwykły twardy reset. Był jedynie wybór, wgranie na własna rękę systemu na nowo i utrata gwarancji. Albo oddanie na gwarancji i czekanie nawet 3 miesiące. Ja już machnąłem ręką i wyłączam ciągle monit o aktualizacji ( można ciągle ją instalować, i wciąż nadal się pojawia w nieskończoność), nfc nie da się włączyć itd.

  • Thunderbolt

   Jaką utrata gwarancji Po wgraniu systemu? :D

   • vilk

    Tak. Samodzielne wgranie systemu autoloaderem skutkuje utratą gwarancji. A to jedyny sposób przywrócenia, naprawdę ustawień fabrycznych. Z autoloadera może korzystać wyłącznie autoryzowany serwis. To ze kilku osobom udało się to zrobić a serwis tego nie zauważył nie oznacza że tak można oficjalnie. Wciskanie kitu przez forumowych “specjalistów” od BB10 że oni tak robią od dawna i nie mieli problemów z serwisem to najczęściej zwykłe konfabulacje. Wiem o tym bo na privie mówią coś innego. 5 moich znajomych stracili w ten sposób gwarancję. System wgrali prawidłowo oficjalnym oprogramowaniem.

    • Thunderbolt

     No to miałem farta bo robiłem tak wiele razy.

 • Piotr

  Ooo, bardzo dobra wiadomość. BB jest niczym Maserati przy Syrence Androida i Małym Fiacie iOS.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona