Ważne

Operatorzy będą musieli zwracać niewykorzystane środki na konta użytkowników?

Być może nie każdy tego doświadczył, ale na pewno każdy to zna: ktoś zasili konto – na przykład – za dwadzieścia pięć złotych i przedłuży jego ważność na dwadzieścia pięć dni. Jeśli jednak tym czasie nie wykorzysta całej kwoty doładowania, to – zgodnie z regulaminem – pozostałe środki przepadają. UOKiK zamierza sprawdzić, czy taka praktyka nie narusza praw użytkowników.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowania przeciwko czterem największym operatorom telekomunikacyjnym: Orange Polska, P4, Polkomtel oraz T-Mobile Polska. Mają one na celu określić, czy stosowana przez nich praktyka nie działa na szkodę klientów.

Chodzi przede wszystkim o to, czy przez takie warunki, użytkownikom nie ogranicza się możliwości przenoszenia numerów do innej sieci. Mogą bowiem oni powstrzymywać się przed tym, z uwagi na obawę przed utratą zgromadzonych na koncie środków.

Pieniądze z niewykorzystanych doładowań nie wracają z powrotem do portfela abonenta. W efekcie taka praktyka może np. utrudniać konsumentom zmianę dostawcy usług telekomunikacyjnych. Z obawy przed utratą niewykorzystanych środków, abonent może nie zdecydować się na skorzystanie z lepszej oferty konkurenta – Marek Niechciał, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Działania operatorów budzą wątpliwości tym bardziej, że w takich krajach, jak Niemcy, Austria, Węgry, Chorwacja, Hiszpania zwrot niewykorzystanych środków jest powszechną praktyką.

uokik-postepowanie-ws-operatorow-zwrot-srodkow-na-konta-uzytkownikow-uslug-przedplaconych

Źródło: UOKiK

Komentarze

 • Lobo

  Ciekawe, zwłaszcza że do końca stycznia 2017 roku, wszystkie karty będą musiały być zarejestrowane i też się straszy przepadkiem środków.

  • TomekZ

   No bo jak zwrócić te środki? komu?

   • Lobo

    Chodzi mi o zachowanie operatorów, z pozycji silniejszego wobec klientów. Mam nadzieję, że będą musieli zawracać środki. Kwestia rejestracji by je odzyskać jest chyba logiczna i nie wymaga tłumaczenia. Później z taką kartą można zrobić cokolwiek.

 • Dtech

  Ciekawe jaki ostatecznie będzie wynik tego postępowania. Wizja zwrotu niewykorzystanych środków jest bardzo ciekawa…

 • kamil

  trzymam kciuki za pozytywne dla nas wszystkich rozstrzygnięcie

 • gość

  Dobra zmiana… :)))

 • Jacek

  Dokładnie to mnie trzyma w mojej sieci… :(

 • Marcin

  Ja mam taką propozycję. Jesli dana osoba ma zgromadzone jakieś środki nie wykorzystane na koncie w momencie przejścia z karty na abonament kwota ta powinna być wykorzystana na poczet zakupu nowego telefonu. A tak któryś z operatorów korzysta z tych pieniędzy.

  • helhaim

   Dobry pomysł. Albo na zakup telefonu albo na opłatę aktywacyjną ?

 • Karol

  Sporo mi przepadło pieniefzy

 • Flisak

  Od lat nie uświadczyłem takiej sytuacji, bo mam zawsze rok ważności konta. Także prędzej czy później przez rok wykorzystam moje środki.

 • helhaim

  Już dawno jest możliwość przedłużenia środków z konta nawet na rok. Wystarczy się zainteresować a nie napastować pracowników i wyzywać od złodziei ?

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona