Ważne

Marshmallow rośnie, Nougat jeszcze niewidoczny

Czyli najnowsze statystyki Androida

Android 7.0 Nougat w ostatnich tygodniach zaczął pojawiać się na pierwszych urządzeniach. Jak się jednak mogliśmy spodziewać, jego udział w rynku jest jeszcze na tyle mały (poniżej 0,1%), by nie pojawiła się ta wersja w najnowszych statystykach popularności poszczególnych edycji Androida.

Po poniższych statystykach widać wyraźnie, że cały czas mocno trzyma się Lollipop, czemu nie ma się zupełnie co dziwić. Wszystko przez to, że wciąż przecież debiutuje gros sprzętu z tą wersją systemu po wyjęciu z pudełka – zwłaszcza w przypadku tanich, chińskich modeli.

Coraz więcej urządzeń działa pod kontrolą Marshmallowa, czego zasługą są kolejne aktualizacje wypuszczane przez producentów. Niezmiennie zaskakuje mnie, że wciąż w statystykach widoczny jest Froyo – jestem bardzo ciekawa, kiedy wersja ta wreszcie odejdzie w niepamięć.

Popularność poszczególnych wersji Androida przedstawia się następująco:

  • Lollipop (5.0, 5.1): 35%,
  • KitKat (4.4): 27,7%,
  • Marshmallow (6.0): 18,7%,
  • Jelly Bean (4.1.x, 4.2.x, 4.3): 15,6%,
  • Gingerbread (2.3.3-2.3.7): 1,5%,
  • Ice Cream Sandwich (4.0.3-4.0.4): 1,4%,
  • Froyo (2.2): 0,1%.

Najwięcej urządzeń z Androidem, 87,1%, to smartfony z ekranami o „normalnej” przekątnej. 7,4% z nich to sprzęt z większymi wyświetlaczami, 1,6% – z mniejszymi, z kolei 3,9% – tablety. Niestety, strona deweloperów Google nigdy nie poświęcała temu tematowi zbyt wiele uwagi, przez co rozgranicza przekątne ekranów jedynie w kategoriach: mniejsze, normalne, większe i największe (co możemy tłumaczyć jako: małe smartfony, smartfony, tabletofony i tablety).

Z jakiej wersji systemu aktualnie korzystacie (i na jakim urządzeniu)?

źródło: androidauthority, android developers

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona