Ważne

HTC kolejny kwartał notuje straty. Ale jest światełko w tunelu

Od dłuższego już czasu, HTC miesiąc w miesiąckwartał w kwartał notuje straty. Tajwańczycy robią co mogą, aby śladem Sony wyjść na prostą. Na razie jednak niezbyt im się to udaje, ponieważ drugi kwartał 2016 roku również zakończyli na potężnym minusie.

W okresie od kwietnia do czerwca 2016 roku przychody HTC wyniosły łącznie 18,9 miliardów nowych dolarów tajwańskich, czyli 598 milionów dolarów. Dla porównania, w analogicznym okresie rok wcześniej były to 33 miliardy nowych dolarów tajwańskich, co w przeliczeniu dawało 1,07 miliarda dolarów. Mamy więc tu spadek aż o 44% względem poprzedniego roku.

Nieco lepiej sytuacja się prezentuje, gdy weźmiemy pod uwagę zysk operacyjny. A dokładniej mówiąc – stratę. W drugim kwartale 2016 roku wyniosła ona 4,2 miliarda nowych dolarów tajwańskich, czyli 133 milionów dolarów. Dla porównania, w drugim trymestrze 2015 roku było to 5,1 miliarda nowych dolarów tajwańskich, a więc trochę więcej.

W raporcie, podsumowującym drugi kwartał 2016 roku, możemy dostrzec jeszcze jedną, ważną informację: HTC udało się zwiększyć przychody o 27% względem pierwszego trymestru tego roku. Najlepszy był jednak czerwiec, kiedy to przychody względem odpowiedniego miesiąca rok wcześniej były tylko o ~25% niższe. Tylko, ponieważ w pozostałych okresach potrafiły spaść nawet o 80%.

HTC wyniki finansowe styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec 2016 H1 2016

Przychody HTC w poszczególnych miesiącach w pierwszej połowie 2016 i 2015 roku

Póki co i tak pierwsza połowa 2016 roku była o ponad 50% słabsza niż ta w 2015 roku. Mimo wszystko widać, że przychody powoli się zwiększają i możliwe, że za jakiś czas zrównają się z tymi, jakie osiągano jeszcze rok wcześniej. Jeśli tylko wszystko pójdzie tak, jak trzeba, HTC może powtórzyć sukces Sony i również ponownie zacząć zarabiać na swoich smartfonach.

*Na zdjęciu wyróżniającym HTC 10

Źródło: HTC przez TechChrunch, HTC

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona