Ważne

Dział mobilny Sony odrodził się niczym Feniks z popiołów

Kto umieścił w przeszłości krzyżyk na Sony, musi teraz uderzyć się w pierś. Japończycy dokonali – wydawać by się mogło – niemożliwego i postawili swój dział mobilny z powrotem na nogi.

Sony przedstawiło właśnie podsumowanie drugiego kwartału 2016 roku. Przez ostatnie trzy miesiące dział mobilny wygenerował przychód w wysokości 1,805 miliarda dolarów, co przełożyło się na zysk operacyjny równy 4 milionom dolarów. Nie jesteście pod wrażeniem? To teraz przypomnijcie sobie, że analogiczny okres rok wcześniej Japończycy zakończyli ze stratą operacyjną na poziomie 224 milionów dolarów!

Co ciekawe, w porównaniu z drugim kwartałem 2015 roku Sony sprzedało o 33,7% mniej smartfonów. Jak tłumaczą Japończycy, to za sprawą okrojenia średniopółkowej części portfolio i całkowitej rezygnacji z budżetowców, mniejszego zaangażowania na mniej rentownych rynkach oraz większego skupienia się na wypuszczaniu drogich high-endów.

Jak widać, Sony nie rzucało słów na wiatr i rzeczywiście postawiło na nogi swój dział mobilny. Łączny cel na 2017 rok fiskalny (rozpoczęty 1 kwietnia 2016 roku) to zysk w wysokości 45 milionów dolarów. Myślicie, że Japończykom uda się go osiągnąć?

*Na zdjęciu wyróżniającym Sony Xperia XA

Źródło: Sony

Komentarze

 • Paweł

  Sami postawili na sobie krzyżyk – seria X ma go na każdym opakowaniu ;)

 • Longmanus

  Dołożę i ja cegiełkę do prześmiewców :-)
  1.805 miliarda przychodu, 4 miliony zysku = zysk wyniósł 0,22 % łoł ;-)

  • luczkis

   Nie chciało się przeczytać nawet tak krótkiego artykułu? :)

   • Longmanus

    1805 milionów przychodu razy 0,22 procenta = trzy miliony dziewięćset siedemdziesiąt jeden tysięcy dolarów amerykańskich zysku – ja wiem że matematyka jest trudna :-)

 • FireFrost

  Przepraszam bardzo, ale fakty są takie, że dział mobilny Sony tonie. Dowód: zysk jest żałosny, a jest coraz mniejsza sprzedaż i wycofywanie się z największych rynków, gdzie Sony sobie nie radzi. Te firmy, z którymi Sony przegrywa w chinach niedługo rozpanoszą się na tych rynkach, gdzie “schowało” się Sony. I co wtedy, Sony wycofa się na Antarktydę ze swoimi smartfonami?

 • A ja jestem dobrej myśli. Jedna z nielicznych firm, którą od zawsze traktowałem jako premium. Byłem w posiadaniu ich flagowego smartfona i czuło się jakość.
  Zysk może i marny, ale zauważmy tutaj, że mowa o ZYSKU. Polepszenie względem zeszłego roku jest cholerną rewolucją, niezależnie jak na to spojrzeć.

  • Damian R

   Jakość w jakim sensie? Ja tej jakości w ich flagowcach zbytnio nie czułem. No chyba, że o bardzo sprawnym i szybkim serwisie, w którym moje telefony lądowały. To wówczas się zgodzę, jakość jest i inni powinni brać przykład.

   • Jakość w sensie – dostałem produkt wart swej ceny, który nie zepsuł się ani razu. Produkt, który działał stabilnie, a przy tym wyglądał lepiej niż sugerowałaby to cena.

 • niconozomu

  Mogliby przestać olewać Polskę. Prawie cały świat ma już od miesiąca poprawioną wersję andka 6.0.1, a u nas skończyło się na dziurawym 6.0…

  • Dawid Nowicki

   Haha. Odbiecana od pół roku aktualizacja M4 Aqua do 6.0 (!) dalej nie przyszła…

 • Jacek.P

  Super jakosc? Lol. Sony Xperia Z1 Compact wytrzymała mi pół roku.

 • stark2991

  Zabawne to jest bo Xperie X to najgorsze flagowce tego roku, bardzo przeciętne recenzje, brak killer feature, kroki wstecz względem poprzedników – taka taktyka powinna przynieść raczej odwrotny skutek.

  • Damian R

   Zapomniałeś jeszcze o cenach z kosmosu za to co oferują. O wiele lepiej wybrać ich starsze modele (jeśli koniecznie już chcemy Sony).

  • Jazir

   Po prostu cholernie ograniczyli biznes, co ten artykuł trochę pomija. To nie jest wbrew pozorom dobra wiadomość, w kontekście długofalowego potencjału wzrostu raczej kiepska, jeśli ta strategia ma się utrzymać. Równie dobrze można by chwalić Sony, gdyby przeszło do takiej strategii na rynku moblilnym, jak moja – 0 produkcji, zysk netto = 0. W porównaniu do milionowych strat skok ogromny i równie dobrze można by mówić, że wyrównując poziom Jazira Sony odrodziło się jak feniks z popiołów.

 • Xymox4AD

  Feniks z popiołów??? Raczej udało się tym razem nie dokładać do działu mobilnego.
  Nie ma podstaw twierdzić że to odrodzenie. Poczekamy na inne wyniki z cyklu kwartalnego.

 • Ittaj

  Jeśli komuś uda się wmówić ludziom, że np. noszenie spodni w kratkę jest modne, to pewnie z 80% społeczeństwa takie bezmyślnie kupi i będzie nosić…
  Podobnie wydaje mi się, że zapanowała moda na jeżdżenie po Sony i ludzie bezmyślnie wieszają na nich psy, samemu pewnie często nie mając nawet ich sprzętu w domu.
  Miałem w rękach dużo tabletów (znajomi często mnie proszą, żebym coś naprawił czy skonfigurował) i przyznać muszę, że tablety Sony to najlepsze tablety na Androidzie. Lekkie, cieniutkie, super leżą w dłoni, wydajne. Sam mam Z2 Tablet i jeśli miałbym go obecnie wymienić na coś innego to chyba tylko na iPada Pro. Wśród sprzętu na Androidzie sensownej konkurencji dla niego nie widzę, a to sprzęt z 2014 roku.
  Telefonu Sony nigdy nie miałem, ale jeden ze znajomych ma Z Ultra, drugi Z2 i obaj są bardzo zadowoleni. Nie spotkałem jeszcze użytkownika Z-tki, który psioczyłby na swój telefon/tablet, to bardzo dobre urządzenia. W świecie Androida jedne z najlepszych…
  Co Waszym zdaniem jest lepsze? Xiaomi? Huawei? My Phone? Sam mam teraz Xiaomi Redmi Note 3 Pro i jestem zadowolony, ale nie znaczy to, że będę jeździł teraz po Sony, że kupiłem telefon o podobnej specyfikacji do Xperi X 3 razy taniej, bo mam sprzęt Sony w domu i widzę, że jakościowo to Sony jest 3 razy lepsze, co zatem w tym dziwnego, że 3x więcej kosztuje?

 • emil

  Ta ale niech aktualizują swoje telefony bo przesiadłem się z lg spirit 4g na z2 na lg był już 6.0 a na z2 dalej 5.1.1 i to ma być ex flagowiec

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona