Ważne

Smaczki w oprogramowaniu Galaxy S7, o których istnieniu warto wiedzieć

Każda kolejna generacja flagowego smartfona Samsunga wnosi ze sobą nie tylko zmiany we wzornictwie, które są istotne, ale jeszcze ważniejsze modyfikacje i dodatki w oprogramowaniu. W dzisiejszym tekście spisałam najciekawsze, według mnie, nowości, jakie trafiły do Galaxy S7 i Galaxy s7 edge wraz z Androidem 6.0.1 Marshmallow i nową wersją nakładki TouchWiz. Nie każdy o nich wie, a zdecydowanie warto się z nimi zapoznać.

Upday

Jedną z pierwszych nowości, na jaką się natkniemy w Galaxy S7/S7 edge, jest Upday, czyli nowy magazyn, znajdujący się na pierwszym z lewej ekranie domowym. W rodzinie Galaxy S6 mieliśmy Briefing, w Galaxy S7 – Upday. I choć do wszelkich usług tego typu jestem mocno zdystansowana, tak z Upday zdarzyło mi się dość często korzystać. Wszystko dlatego, że całość podana jest w sposób podobny do Feedly, który mi prywatnie bardzo odpowiada i z którego namiętnie korzystam. Treści można wybrać bezpośrednio z dość bogatego w kategorie menu, a poza swoim strumieniem wiadomości, dodatkowo można zapoznać się z najważniejszymi informacjami wybranymi przez algorytm aplikacji.

Oczywiście korzystanie z Upday nie jest obligatoryjne. Jeśli nie chcemy widzieć Upday, wystarczy usunąć ten widok z ekranów głównych. Ale nie róbcie tego – Tabletowo też jest dostępne w Upday ;).

Always On

Wszyscy mają funkcję ciągle włączonego ekranu, ma i Samsung (pamiętacie jeszcze Mambę, której hasło sparafrazowałam? ;)). Osobiście nie lubię, jak coś mi się ciągle świeci na wyświetlaczu, bo ten skierowany jest ciągle w moją stronę (telefon stoi w stojaku tuż przy laptopie) i ciągle wyłącznie rozprasza. Ale znam osoby, którym rozwiązanie to bardzo przypadło do gustu.

Always on to tryb, w którym ekran w trybie uśpienia nie zostaje w całości wygaszony – wyświetlane są na nim najważniejsze informacje, takie jak godzina, data, procent naładowania baterii i powiadomienia (ale wyłącznie o połączeniach i SMS-ach). Wartym wspomnienia jest fakt, że dzięki zastosowaniu ekranu AMOLED rozwiązanie to praktycznie nie zużywa energii.

Przechwytywanie inteligentne

To jest z kolei funkcja, która wymaga przyzwyczajenia ze strony użytkownika. Po zrobieniu screenshota (zdjęcia ekranu) na dole ekranu pojawiają się trzy opcje – przechwyć więcej, udostępnij oraz przytnij. Dla mnie, jako recenzentki, to bardzo przydatna sprawa. Dla zwykłego użytkownika może nie aż tak istotna, ale w mojej opinii fajnie jest mieć błyskawiczną możliwość udostępnienia screena lub jego przycięcia. A to właśnie oferuje przechwytywanie inteligentne.

Galaxy Labs

Galaxy Labs to coś, co chyba najbardziej zaskoczyło mnie podczas testów Galaxy S7 edge. Ale zdecydowanie bardzo pozytywnie. Z mojego punktu widzenia Galaxy Labs prezentuje się najciekawiej ze wszystkich nowości. To coś, czego wcześniej w żadnym smartfonie Samsunga nie uświadczyliśmy.

Jest to dostęp do funkcji eksperymentalnych, nad wprowadzeniem których myśli i/lub pracuje Samsung. Tu znajdziemy, na tę chwilę, tylko dwie funkcje, ale niewykluczone, że ich liczba będzie rosła wraz z kolejnymi aktualizacjami. Pierwsza to możliwość rozlokowania skrótów do wszystkich aplikacji na ekranach domowych (co wiąże się z usunięciem app drawera). Druga natomiast to szybkie wybieranie – w celu nawiązania połączenia naciśnij i przytrzymaj Home, a następnie powiedz nazwę kontaktu.

Games Tools

Games Tools to coś, co zostało zaimplementowane pierwszy raz w smartfonach Samsunga. Ale już czuję, że funkcja ta zostanie przyjęta przez użytkowników z otwartymi ramionami. Dlaczego? Otóż dlatego, że z jej poziomu, a dokładniej pływającego, niewielkiego przycisku, mamy dostęp do ważnych ustawień. W dosłownie chwilę możemy włączyć lub wyłączyć alerty w grze, zablokować klawisze dotykowe (mi czasem zdarza się niechcący tapnąć w wstecz – tu ten problem znika), zminimalizować grę, zrobić zrzut ekranu (screenshota) oraz nagrać to, co dzieje się na ekranie. I przy nagrywaniu warto się chwilę zatrzymać, bo dziedzina ta mocno rozwija się na YouTube.

Podczas nagrywania zawartości ekranu przede wszystkim możemy ustawić czy widoczny ma być nasz awatar czy obraz z przedniej kamerki (oraz jak duży), źródło dźwięku – komentarz czy dźwięki z gry oraz rozdzielczość (od 360p do 1080p) oraz szybkość transmisji (1-6 Mbps). Nagrania zapisywane są w galerii.

Smart Switch Mobile

Na koniec rzecz, od której tak naprawdę powinnam zacząć. Smart Switch Mobile to połączenie funkcji w oprogramowaniu z dedykowanym akcesorium – przejściówką z USB na microUSB, za pomocą której można przenieść dane ze starego telefonu. Powiadomienie o dostępności Smart Switch Mobile wyskakuje już przy pierwszym włączeniu Galaxy S7/S7 edge i wstępnej konfiguracji. Funkcją ta pozwala zgrać multimedia ze starego telefonu, co najważniejsze, niezależnie od systemu – Android, iOS czy nawet BlackBerry.

Jeśli zainteresowałam Was oprogramowaniem flagowego smartfona Samsunga, zapraszam do zapoznania się z recenzją Galaxy S7 autorstwa Damiana i moim testem Galaxy S7 edge.

Tekst powstał przy współpracy z Samsung Polska

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona