Ślepa pogoń za jak największym ppi trwa w najlepsze

Wkrótce na rynku pojawią się ekrany z gęstością upakowania pikseli 847 ppi

W dzisiejszych czasach standardem we flagowych modelach są ekrany o rozdzielczości QHD, a Full HD dalej trzymają wysoką pozycję na rynku. Dla niektórych było to mało i tak oto powstała Xperia Z5 Premium z ekranem 5,5″ 4K UHD (3840 × 2160 pix). Już niedługo i ta granica zostanie pokonana.

Chiński producent wyświetlaczy, firma Tianma, pokazała na odbywającej się w San Francisco konferencji nowy panel LCD. Co jest w nim takiego specjalnego? Charakteryzuje się ogromną gęstością upakowania pikseli. Jest ona większa niż w aktualnych flagowych modelach telefonów, wliczając w to Galaxy S7 (577 ppi), LG G5 (554 ppi) lub nawet Z5 Premium z ekranem UHD (806 ppi).

Tianma zaprezentowała 5,2-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 4K2K i 10,4-calowy o rozdzielczości 8K4K. Oba wyświetlacze cechują się gęstością upakowania pikseli na poziomie 847 ppi, co na tę chwilę jest rekordową wartością. Matryce mają także posiadać wysoki współczynnik kontrastu 1200:1 (5,2″).

Ciekaw jestem jak daleko ta granica zostanie przesunięta. Sam nie wiem czy ta gonitwa za liczbami ma jakiś sens, skoro już w Z5 Premium obraz w tej rozdzielczości wyświetlany jest tylko w konkretnych momentach. A co Wy o tym myślicie? Dajcie znać w komentarzach.

Źródło: Tianma via androidauthority

Komentarze

 • Spoko, niech kombinują. Tylko do tego musi iść w parze jakaś rozsądna bateria…

 • Peterhor

  Uważam że ten ekran będzie do jakiegoś telefonu, który będzie głównie celował w rynek vr

 • Aquarius69

  Zgadzam się z tym, że takie ekrany będą użyteczne dla VR. Tylko jeszcze materiał do oglądania gdyby szedł za taką rozdzielczością oraz jakość gogli VR była odpowiednia, to VR ruszyłoby do przodu. W zwykłym użytkowaniu rozdzielczość QHD jest to maksimum.

 • niconozomu

  10 cali i VR? :D

 • Barilla

  Jak przechodziłem z 480×320 na 800×480 to przeskok był olbrzymi. Z 800×480 na 1280×720 – wyraźny. Z 1280×720 na 1920×1080 – zauważalny. Jak porównuję 1080p z QHD – da się zauważyć różnicę, ale trzeba się mocno przyjrzeć. Kiedy położyłem obok siebie Xperię Z5 premium (4k) i LG G4 (QHD) to żeby dostrzec różnicę w gęstości pikseli potrzeba lupy… Do VR – spoko, jak kogoś VR nie interesuje to jest to bezsens i cyferki dla samych cyferek.

  • Do VR musi być OLED, a ten ekran – sądząc po marnym kontraście – to zwykły LCD. Chociaż przynajmniej wiemy, że upakowanie TFT (matrycy tranzystorów, zarówno LCD jak i OLED tego używają) im wychodzi dla takich rozdzielczości.

   • Lawstorant

    Właśnie, OLED a póki co mamy tylko ten syfiasty AMOLED z RGBG…

  • stark2991

   Ale miałeś w Z5 otwarty obraz w 4K w Galerii? Myślę że wiesz że 4K w tym telefonie nie wszędzie działa.

   • barilla

    wiem.

 • stark2991

  Nie ma mobilnego układu który to normalnie pociągnie. Pecetowe karty graficzne ledwo sobie radzą z 4K…
  1200:1 to raczej nie jest wybitna wartość jeśli chodzi o kontrast.
  Ciekawostka: Tianma dostarcza ekrany do HTC 10 :)

  • Lawstorant

   Nie tak ledwo i to w przypadku gier. Przy pracy użytkowej karty radzą sobie bez problemu nawet z kilkoma monitorami 4K.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona