Ważne

Coś się ruszyło w sprawie Google Ara – modularny smartfon kupisz już w przyszłym roku

Po miesiącach zastanawiającej ciszy, zespół Google ATAP (Advanced Technology and Projects) przemówił w sprawie Project Ara – modularnego smartfona, którego długa droga do premiery może zakończyć się w 2017 roku. Deweloperzy będą mogli zapoznać się z architekturą urządzenia już tej jesieni.

Z konferencji Google ATAP, która odbyła się podczas tegorocznego Google I/O można było wynieść kilka ciekawych wieści. Okazało się, że w ciągu kliku miesięcy względnego spokoju, Project Ara nie leżał plackiem na półce i się nie kurzył. Podjęto kilka ważnych decyzji dotyczących struktury szkieletu, w który będziemy mogli wpinać wymienne moduły. Na przykład ekran, procesor, czy pamięć RAM będą niewymienne – wejdą w skład “podstawy”, której nie ruszymy.

Prototyp, który pokazano tym razem, wygląda więc nieco inaczej, niż poprzedni: ma tylko 6 miejsc na dodatkowe moduły. Co więcej, zyskały one inny system mocowania, więc urządzenie nie powinno się nam defragmentować w rękach, tak jak było w wypadku poprzedniej wersji. Podczas ich wymiany nie będzie też konieczne wyłączanie smartfona, co jest zdecydowanie bardziej wygodne. Nie będzie można wyjmować ich jednak “na ostro” – pojawi się specjalna aplikacja, przy pomocy której “odłączymy prąd” od modułów, które nam się już znudziły. Coś na kształt “Bezpiecznego usuwania sprzętu”, gdy wyciągamy pendrive z gniazda USB w komputerze z Windowsem ;) Polecenie odłączenia modułu będzie można też wydać głosowo!

Same moduły wyglądają całkiem fajnie. Mamy na przykład dwie wersje z aparatem foto, skaner linii papilarnych, nóżkę do postawienia smartfona na stole (dobry patent), osobny moduł dotykowy, do którego sami przypiszemy sobie własne funkcje i moduł z ekranem e-ink, który świetnie sprawdzi się jako odpowiednik Always On Display.

Jakieś 30 smartfonów jest obecnie testowanych w codziennym użytkowaniu przez pracowników ekipy ATAP. To dobre wieści, które sugerują, że Google najwyraźniej nie traktuje projektu Ara jedynie jako poboczną ciekawostkę. Fakt, że historia modułowych smartfonów ciągnie się nieprawdopodobnie długo, ale może tym razem rzeczywiście coś jest na rzeczy, skoro sprzedaż pierwszych urządzeń planowana jest na 2017 rok? Więcej informacji pojawi się pewnie już jesienią, kiedy deweloperzy położą łapki na egzemplarzach testowych. Czekacie na modularny smartfon od Google? A może szybciej LEGO zaanonsuje premierę własnego składanego telefonu? :)

źródła: talkandroid.com, phandroid.com

Komentarze

 • krzysiekb92

  Kupię w ciemno, jak tylko trafi do sprzedaży.

 • Toldo

  Ciekawe, że nie pokazują frontu urządzenia…

  • Ktoś lubNieKtoś

   Tylko po co mieli by to robić? Cel tego telefonu czyli modułu sa z tyłu.

   • Toldo

    A potem będą narzekania, że ekran słaby. Moduły to nie wszystko, front też jest istotny i wpływa na całość wyglądu i generalny odbiór urządzenia.

    • Tomasz Lenartowski

     Narzekania i tak będą co by nie było z przodu. Może właśnie w prototypie ekran jest badziewny i nie chcą, żeby się ludzie zrazili.

 • Foorio

  Zatem konfiguracja na sposob: 2 gosniki, podstawka, czytnik linii papilarnych, kamera, ekran e-ink odpada z powodu zbyt malej ilosci miejsca na moduly.

  • Janek Szwykowski

   2 głośniki – 2
   podstawka – 1
   czytnik linii papilarnych – 1
   kamera – 1
   ekran e-link – 1

   Jeżeli jest 6 miejsc na moduły, a nadal 2+4×1=6 i 6=6 to powinno być miejsce

   • Foorio

    Zapomniales o czyms:
    Bateria – 7
    Modul Glowny (procesor, pamiec, itd) – 8
    Jakby nie patrzec jest 8 a nie 6…

    • Janek Szwykowski

     “Prototyp, który pokazano tym razem, wygląda więc nieco inaczej, niż poprzedni: ma tylko 6 miejsc na dodatkowe moduły.”

     Podkreślam słowo dodatkowe
     Myślę że bateria jednak zalicza się do tych podstawowych

     • Foorio

      Tak by bylo najlepiej, jednak na zdjeciach widac tylko max 6 modulow. No chyba ze od strony ekranu sa jeszcze 2:/

     • Janek Szwykowski

      Nie rozumiem… Według tych informacji ma 6 miejsc na dodatkowe moduły, a cała reszta jest jak gdyby wewnątrz

 • GieKa

  Co roku jest “w następnym roku” :)

 • Szymon Senderek

  Czekam z niecierpliwością na Ara od dłuższego czasu, tylko ciekaw jestem jak moduły wpłyną na grubość telefonu.

 • Ekran połączony z RAM i SoC? Może jeszcze flash będzie wbudowany i niewymienny? Niezbyt to modularne w takim razie i zabija zainteresowanie produktem wśród ludzi, do których był kierowany (co zresztą widać w komentarzach w źródłach).

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona