Ważne

Czy Android N nosi numer 7.0?

Google zaprezentował wczoraj nową wersję swojego mobilnego systemu – Android N. Bardziej dojrzałą, z nowymi funkcjami i rozwiązaniami. Wszystko pięknie, ale gdzie się podział numer wersji?

Android N zaprezentowany podczas konferencji I/O przez firmę Google to konsekwentny krok w rozwoju systemu. Google zdecydował się na wprowadzenie nowych funkcji, które poprawiają działanie systemu, ale nie wprowadzają rewolucji. Firma wyraźnie pokazuje, że jej system jest na tyle dojrzały, że nie ma potrzeby wielkich zmian. Postawiono raczej dopracowanie działania i stabilności.

Stąd też spośród nowych funkcji Android N oferuje nowy silnik renderowania grafiki – API Vulcan, do tego zmianę barwy wyświetlacza à la Night Shift czy Flux. Oprócz tego mamy nowego asystenta głosowego, Instant Apps czy dzielenie ekranu między aplikacjami. Możliwe też, że pojawi się opcja wyłączenia tzw. szufladki aplikacji. Plus kilka mniejszych zmian dotyczących wyglądu poszczególnych elementów systemu.

Co jednak z numerem? Google nie podzielił się z nami informacją, czy Android N to Android 7.0. Na logikę tak powinno być – firma z Mountain View najczęściej rezerwuje okrągłe cyfry dla większych aktualizacji swojego mobilnego systemu. Ktoś zauważył też, że wszystkie zrzuty ekranu Androida N z konferencji I/O 2016 miały ustawioną godzinę 7.00. Przypadek?

Niewiadomą pozostaje też nazwa kodowa systemu. Tradycją stało się, że Google nazywa kolejne wersje Androida kierując się nazewnictwem branży cukierniczej – Android Lollipop, Android Marshmallow… Wielu podejrzewa, że najnowsza wersja systemu zostanie ochrzczona jako Nutella. To jednak okaże się dopiero za jakiś czas, gdy zakończy się głosowanie w tej sprawie.

No i na koniec – wersję beta Androida N można już pobrać na swój telefon. Oczywiście, jeżeli spełniamy wymagania (smartfon Nexus) Google’a.

Naszą relację z wydarzenia znajdziecie pod tym adresem.

Źródło: Android Central

Komentarze

 • Lukasz

  Prawie jak Windows CE z 1996 roku. Wtedy wiele okienek wymagało 2MB RAMu :D

 • Tomasz Salich

  Jeszcze nie zdążyli zaktualizować do M a już będzie N. Fajnie. Ciekawe opcje, zwłaszcza dzielenie ekranu. Ciekawe czy będzie tak sprawnie działać jak na iPadzie – oby tak.

  • Nie masz 5/5.1? Mam Motorolę 2gen za 500 zł i mam 6.0

   • Tortilla

    Świetnie, ale kupa ludzi ma inne telefony, tańsze, droższe (nie jest to ważne), które zaktualizowane nie są.
    Najnowsze oprogramowanie powinno być dostępne dla każdego. Oczywiście nie mówię o przypadkach w stylu android M na HTC Wildfire.

    • GSoil

     To nie jest wina Googla, że firmy nie aktualizują smartfonów.

    • To jest ewidentnie wina producentów, chociaż myślę, że na 512 RAM Android 5.1 średnio by już chodził…

  • stark2991

   Ja mam od początku roku :p

  • Konrad Uroda-Darłak

   Przeżywasz, Mi4 ma Androida M już jakiś czas :P

  • Dzielenie ekranu możesz już zobaczyć na filmikach, działa fajnie. Ja czekam na okienka jak w Remix OS.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona