Ważne

TSMC największym wytwórcą układów scalonych, Samsung czwarty

Każde urządzenie elektroniczne składa się z wielu różnych podzespołów i elementów. Ich produkcją zajmują się bardziej lub mniej znane przedsiębiorstwa. Najważniejszym elementem i sercem wszystkich sprzętów są oczywiście układy scalone. Okazuje się, że na tym polu liderem jest TSMC, zaś Samsungowi przypadło dopiero 4. miejsce.

Od razu trzeba zaznaczyć, że pod uwagę wzięto wyłącznie produkcję, pomijając m.in. kto jest autorem układu i zleceniodawcą. Dzięki temu to właśnie TSMC „wskoczyło” na pozycję lidera. Drugie miejsce przypadło amerykańskiemu Globalfoundries, zaś trzecie tajwańskiemu UMC. Samsung znalazł się dopiero na czwartym, a TOP 5 „zamyka” chińskie SMIC. Kolejną piątkę tworzą: Powerchip Technology (Tajwan), Tower Jazz (Izrael), Fujitsu (Japonia), Vanguard (Tajwan) i Hua Hong Semi (Chiny).

Według danych IC Insights, które przeprowadziło to badanie, wartość sprzedaży TSMC w całym 2015 roku sięgnęła 19,9 miliardów dolarów amerykańskich. Dla porównania, w przypadku Samsunga, który znalazł się na czwartym miejscu, jest to 3,4 miliardów dolarów, czyli prawie 6 razy mniej (dokładnie 5,8). Jeśli chodzi natomiast o udziały w całym rynku, to analitycy z Gartnera szacują, że TSMC uzyskał 54,3%, natomiast Samsung zaledwie… 5,3%.

W tym roku TSMC ma szanse jeszcze bardziej umocnić swoją pozycję, bowiem jako jedyne będzie odpowiedzialne za produkcję procesorów do iPhone’a 7. Samsung nie zamierza jednak pozostawać w tyle. Świadczy o tym fakt, że niedawno jego przedstawiciele udali się do Stanów Zjednoczonych, aby przekonywać zarówno obecnych, jak i potencjalnych kontrahentów do powierzenia mu produkcji swoich układów (obecnie jednym z jego kontrahentów z Doliny Krzemowej jest Qualcomm).

Źródło: Business Korea

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona