Ważne

HTC idzie w ślady LG – HTC 10 w Indiach ze Snapdragonem 652, 3 GB RAM i dopiskiem “Lifestyle”

Użytkownicy na całym świecie czekali na premierę HTC 10. Jednak nie wszyscy z nich będą mieli możliwość kupienia go w oficjalnej sprzedaży w takiej samej konfiguracji. Okazuje się bowiem, że do Indii (przypominam – drugiego, największego rynku na świecie) trafi zubożony względem pierwowzoru wariant flagowca.

Zmiany względem pierwowzoru są tylko i aż dwie (a właściwie trzy). Jak wiadomo, HTC 10 wyposażono w czterordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 820 o częstotliwości taktowania 2,2 GHz z układem graficznym Adreno 530 oraz 4 GB RAM. Jednak wersja, która trafi do Indii, będzie miała ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 652 o częstotliwości taktowania 1,8 GHz z układem graficznym Adreno 510 oraz 3 GB pamięci operacyjnej.

ModelQualcomm Snapdragon 820Qualcomm Snapdragon 652
Liczba rdzeni48
Rodzaj rdzeni, taktowanie4 x Kryo, do 2,2 GHz4 x ARM Cortex A72 + 4 ARM Cortex A53, do 1,8 GHz
Układ graficznyAdreno 530Adreno 510
LTE X12 Cat. 12/13X8 Cat. 7
Proces technologiczny14 nm28 nm

Pozostała specyfikacja pozostanie bez zmian względem “podstawowego” HTC 10. Nie zmienia to jednak faktu, że dwa/trzy wyżej wymienione komponenty są najważniejszymi elementami każdego smartfona, a już w szczególności flagowego. Nie można oprzeć się wrażeniu, że Tajwańczycy wykastrowali swojego high-enda, który de facto ma im uratować skórę.

Co ciekawe, nie jest to odosobniony przypadek. Na analogiczny krok zdecydowało się już LG, które do Ameryki Południowej wprowadzi zubożony wariant G5. Tam też klienci otrzymają Snapdragona 652 z 3 GB RAM zamiast Snapdragona 820 z 4 GB pamięci operacyjnej.

Nie do końca rozumiem takie posunięcia producentów, ale mogę tylko współczuć użytkownikom, którzy chcieli wejść w posiadanie flagowca LG czy HTC w dostępnej na całym świecie konfiguracji, a którym nie będzie to dane (przynajmniej przez oficjalną dystrybucję).

Źródło: HTC

Komentarze

  • Pawel

    Ja chcę właśnie tego!!!

  • cyc997

    A moim zdaniem ma to sens. Jako użytkownik telefonów klasy średniej, a zarazem były użytkownik highendów chętnie bym widział 2 warianty topowych modeli – na najmocniejszym układzie i na tym średnim. Taki mediatek helio x20 czy snap 65x jest dużo tańszy, co powinno się przełożyć na niższą cenę końcowa. Lubię dobrze wykonane telefony, dobre aparaty, wyświetlacze itp jednak nie potrzebuje mocy snapdragona 820 i 4gb ram, na połowie tej mocy mediatek helio x10 i 2gb ram mocy mam aż nadto, a szybkość działania jest conajmniej komfortowa, o lagach też nie ma mowy. Więc skoro nie widać różnicy to po co przepłacać? Na szczęście Chińczycy szybko to załapali i powypuszczali bardzo fajne sredniaki “premium”, jednak to dalej sredniaki i chociaż mocy maja dość, ekrany też są bardzo dobre, wykonanie też już ok, to jednak aparat już jest gorszy, jakiś lepszy chip audio też już tylko w topowych modelach, szybkie ładowanie też (chociaż te już zaczyna wchodzić do średniej półki), ale nfc to ze świecą szukać, itd.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona