Ważne

iPada Pro można ładować dużo szybciej. Ale trzeba za to słono dopłacić

Ładowanie akumulatora jest chyba najmniej lubianym elementem użytkowania każdego, wyposażonego w niego, urządzenia. Użytkownik pozostaje bowiem przez dłuższy czas „uwiązany” do gniazdka. Proces ten może przyspieszyć technologia Quick Charge i jej podobne. Można też próbować korzystać z akcesoriów innych niż dołączane w zestawie przez producenta, lecz to nie zawsze zdaje egzamin. Czasami jednak się udaje.

Razem z iPadem Pro klient otrzymuje przewód ze złącza Lightning na USB oraz zasilacz USB o mocy 12W. Ostatnio w ofercie Apple pojawiła się również przejściówka ze złącza Lightning na USB Typu C (w wersji jedno- lub dwumetrowej). Potrzebny jednak będzie do niej zasilacz USB o mocy 29W. Co prawda na stronie producenta widnieje on jako dedykowany do Maców, ale – jak udowodnił redaktor serwisu źródłowego – nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać go do ładowania iPada Pro.

Postanowił on porównać, jak szybko napełnia się akumulator tabletu przy użyciu 1) dołączanego w zestawie przewodu ze złącza Lightning na USB oraz ładowarki 12W i 2) połączenia przejściówki ze złącza Lightning na USB Typu C oraz zasilacza USB o mocy 29W.

W tym celu najpierw całkowicie rozładował iPada Pro. Następnie podłączył ładowarkę i przez pierwszych 10 minut ładował tablet z włączonym i ustawionym na pełną jasność ekranem oraz włączonym trybem samolotowym. Później, przez kolejnych 10 minut ładował urządzenie również z włączonym, ale tym razem ustawionym na minimalną jasność wyświetlaczem.

Cały proces przeprowadził dokładnie tak samo zarówno w jednym, jak i drugim przypadku. Efekty były następujące:

  • iPad Pro + przewód ze złącza Lightning na USB + zasilacz USB o mocy 12W – 5% naładowania akumulatora po 20 minutach, przy czym po pierwszych 10 minutach wartość ta wyniosła 2%,
  • iPad Pro + przejściówka ze złącza Lightning na USB Typu C + zasilacz USB o mocy 29W – 14% naładowania akumulatora po 20 minutach, przy czym po pierwszych 10 minutach wartość ta wyniosła 6%.

Jak widać, można iPada Pro ładować dużo szybciej. Aby jednak móc to robić, trzeba zainwestować w potrzebne akcesoria. Przejściówka ze złącza Lightning na USB Typu C kosztuje 129 zł (wersja jednometrowa) lub 179 złotych (wersja dwumetrowa), natomiast zasilacz USB o mocy 29W to wydatek rzędu 229 złotych (oryginalnie dołączany do tabletu 12W kosztuje 89 złotych). Łącznie więc trzeba wyjąć z portfela 358 lub nawet 408 złotych.

W lepszej sytuacji są posiadacze 12-calowego MacBooka, ponieważ razem z nim w zestawie dołączana jest dwumetrowa przejściówka ze złącza Lightning na USB Typu C oraz zasilacz USB o mocy 29W. Takich osób z pewnością przynajmniej kilka się znajdzie.

Na koniec, jako ciekawostkę, pozwolę sobie zauważyć, że na filmie widać iPhone’a 6S opakowanego w dedykowane etui z dodatkowym akumulatorem, przy został dość mocno wyśmiany przez media technologiczne.

Źródło: 9to5Mac

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona