Ważne

Mapy HERE znikną z Windows Store

Mapy Here uznawane są przez wielu za jedne z najlepszych. Stworzone przez Nokię, obecnie znajdują się w rękach niemieckich firm motoryzacyjnych. Mogą z nich korzystać zarówno użytkownicy systemu operacyjnego Windows Phone/Mobile, jak i Android czy iOS. Jednak okazuje się, że ci pierwsi wkrótce zostaną pozbawieni tej możliwości lub – jeśli już ich używają – muszą liczyć się ze znacznym ograniczeniem ich funkcjonalności.

Jak poinformowano na oficjalnej stronie, 29 marca usunięte zostaną z dedykowanego dla Windows 10 sklepu wszystkie aplikacje powiązane z HERE. Natomiast trzy miesiące później przestaną być one kompatybilne i zwyczajnie przestaną działać na urządzeniach, pracujących pod kontrolą najnowszej wersji systemu operacyjnego. Decyzja została uzasadniona w następujący sposób:

To continue offering the HERE apps for Windows 10 would require us to redevelop the apps from the ground up, a scenario that led to the business decision to remove our apps from the Windows 10 store.

Użytkownicy smartfonów, działających pod kontrolą Windows Phone 8 mają nieco więcej szczęścia. Z uwagi, że mapy HERE są głęboko zintegrowane z systemem operacyjnym, aplikacja będzie cały czas na nich działać, nawet po 30 czerwca 2016 roku. Podjęto jednak decyzję, że porzucone zostanie jej rozwijanie oraz dostarczanie aktualizacji.

Źródło: HERE 360

Komentarze

 • pesymista

  Pierwsze jaskółki obwieszczające koniec WM? Zazwyczaj tak było, gdy dany system planowany był do kasacji, wiodący producenci oprogramowania dla niego zaprzestawali wsparcia, jeszcze przed oficjalnym wyrzuceniem systemu do śmietnika. Ciekawe czy kolejnym krokiem nie będzie usunięcie wersji dla WindowsPC i reszty systemów. Albo wprowadzenie opłat…

  • Michał

   CO ty pierdzielisz człowieku? Czytałeś w ogóle co HERE napisało na Twitterze? Usuń się z sieci lepiej albo zasięgnij wiedzyjak jesteś niedoinformowany.

   • poi

    ?????? hmm.. nic nie napisało na Twitterze ?????? tzn dali link do strony która jest źródłem w niniejszym artykule ??????

   • pesymista

    Nie napinaj się tak bo ci żyłka pęknie :D Here nic nie napisało na twiterze poza odnośnikiem do artykułu który umieszczono w tym artykule. Wynika z niego że program zniknie w wersji dla windowsa mobile 10. Nie ma słowa o tym że zniknie ze sklepu microsoftu również dla windowsa 10 w wersji dla PECETA :P Nie znasz angielskiego OK. Ale dziwne ze pracujesz w korporacji. Tam znajomość angielskiego, w stopniu umożliwiającym wyłapanie kontekstu jest obowiązkowe. Tobie się to nie udało… Tylko napruci pracownicy korporacji tak emocjonalnie odpowiadają na bzdurne tematy…

  • pomo34

   Czytałem dzisiaj w anglojęzycznej prasie, że mogła to być decyzja samego Microsoftu. Microsoft w swojej własnej aplikacji używa map od HERE i niepotrzebne są 2 podobne aplikacje na W10M. Swoją drogą możliwe, że za jakiś czas funkcjonalność MSowej aplikacji wzrośnie.

   • pesymista

    A myślisz że nie brałem tego pod uwagę. Ale gdyby tak było jak mówisz, microsoft w swoim kliencie (bo jak to inaczej nazwać) dla Here Maps umieścił by, już teraz, jakieś ciekawe nowości. A czy coś dodał. NIC! Nie ma nawet kontrolowanych :P wycieków z microsoftu na ten temat. Nawet Chińczycy i Hindusi są zainteresowani systemami bardziej niszowymi niż W10M. A microsoft wali w te kraje niewyobrażalną kasę….
    Here jednak lawiruje (nie powiedziało wprost) czy wersja dla Windows 10 czy 8 dla PC też zniknie… Napisali jedynie że zniknie ze sklepu microsoftu. Z artykułu wynika że dla Windows 10 mobile.

    • pomo34

     W artykule, który czytałem, autor wspominał, że nowych funkcjonalności można się spodziewać z aktualizacjami z gałęzi Redstone. Nie znam się, ale może to świadczy o tym, że do rozbudowy aplikacji potrzebny jest też rozwój całego systemu. Przed chwilą zauważyłem artykuł z informacją, że jakiś pracownik MS na Reddit zapowiadał update dla MSowych map dla “insiderów” dla W10M. I z tego co widzę, to w internecie są przecieki, że jeszcze najlepsze przed nami :-)

  • cyc997

   Nie nie będzie. Decyzja jest banalna – nie opłaca się. Android i ios ma siłę przebicia, nawet gdyby mapy here miałyby zostać dołączane do samochodu jako gratis (w formie oprogramowania) i nie byłyby dostępne dla posiadaczy innych marek samochodów to trafienie klienta z Windows 10 Mobile dalej oscyluje w granicach błędu statystycznego.

   • pesymista

    Jak system oscyluje w granicach błędu statystycznego to oznacza śmierć systemu. No chyba że ktoś jest tak bogaty jak MS i ma kaprys. Ile lat microsoft dopłacał do pierwszych XBoxów… BB10 było powyżej błędu statystycznego i zostało skasowane.
    Windows10 dla PC ma siłę przebicia to co nie będzie dla niego HERE Maps. Właśnie HERE nie powiedziało tego wprost. To możne będzie komórka z pełnym windowsem a nie jakieś kaleki continuum.

    • cyc997

     Myślę że narazie nie opłaca się rozwijać tej aplikacji, w dużym Windowsie mapy nie potrzebują żadnej aplikacji – działają w przeglądarce, mobilny Windows jest systemem niszowym, ale to się może niedługo zmienić, bo zaczynają się pojawiać tanie chińskie sredniaki z w10 które mogą to zmienić. Jak będzie trzeba wrócić to będą musieli i tak napisać ją prawie na nowo na Windows 10, więc narazie się nie opłaca bo liczba użytkowników jest bardzo mała.

 • Anty no life :)

  RIP windows phone

 • karolmarks

  Płakać nie ma nad czym. Takiego drugiego gniota jak nawigacja Here to chyba nie ma. Algorytm do wyszukiwania tras jest tak absurdalny, że z Krakowa do Gdańska jest cię w stanie przez Wrocław poprowadzić. Do celu może i trafisz, ale co zwiedzisz po drodze to twoje.
  Moim zdaniem Here będzie dalej dostępne ale pod nową nazwą: “Explore the World” ;)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona