Z tym pomysłem smart zegarki w końcu mają sens

Po co komu smartwatch? Dotychczas zdawało się, że to kolejny, raczej opcjonalny gadżet. Z tym pomysłem, który rozwija właśnie Apple, inteligentne zegarki mogą stać się naprawdę przydatne. Do ratowania naszego życia.

Apple Watch to jeden z lepszych sposobów na monitorowanie naszej aktywności fizycznej. Zegarek posiada nie tylko podzespoły umożliwiające np. śledzenie naszego pulsu, biegów czy pokonanych kroków. Apple Watch przydaje się również np. do oceniania ogólnej kondycji fizycznej. Znany był przypadek, gdy zegarek Apple’a pomógł chłopakowi z liceum w wykryciu rabdomiolizy – zespołu uszkodzeń tkanki mięśniowej.

Apple Watch porównał nietypowe wyniki monitoringu rytmu serca Paula Houle’a, młodego futbolisty z Massachusetts. Dzięki interwencji trenera, chłopak został szybko przewieziony do szpitala, gdzie zdiagnozowano chorobę. Sprawa szeroko opisywana przez media pokazuje, jak nowoczesne technologie mogą przydać się do monitorowania naszego stanu zdrowia.

Apple idzie za ciosem i wprowadza kolejne rozwiązania, które mają na celu pomóc nam w krytycznych momentach. Firma właśnie zarejestrowała patent, który dotyczy jeszcze dokładniejszego monitorowania pracy serca użytkownika Apple Watcha. Według patentu zegarek ma cały czas śledzić pracę serca i puls swojego właściciela. W momencie, gdy pojawi się zagrożenie dla życia – np. stan przedzawałowy – Apple Watch wyśle natychmiast powiadomienia do lekarza czy nawet wezwie karetkę. Rozwiązanie być może pojawi się w kolejnym wydaniu zegarka – Apple Watch 2.

Dzięki takiemu wykorzystaniu czujników rytmu serca, pulsu, GPS, mikrofonu itp. Apple Watch może stać się nie tylko ciekawym gadżetem, ale wręcz niezbędnym dla naszego zdrowia narzędziem. Ile istnień ludzkich można by uratować, gdyby nie odpowiednio wcześnie wykryte schorzenie i na czas wezwana pomoc? Mam nadzieję, że również konkurencja wprowadzi podobne rozwiązania, które przyczynią się do poprawy naszego zdrowia.

źródło: AppleInsider

Komentarze

 • AS

  Pięknie, pozostaje tylko pytanie, gdzie on to wyśle? W naszej rzeczywistości?

 • abel

  a jak sie pomyli, wezwie karetke – to trzeba bedzie płacić kare za wezwanie karetki bez przyczyny…albo udawac ze cos nam jest ;/

 • Pomysł nie jest odkrywczy, koncepcje pojawiają się u różnych producentów. Jakiś czas temu czytałem że Samsung też planuje taki zegarek medyczny plus usługi. Zresztą cały czas na takie coś czekam, bo na razie nie ma takiego dobrego i wygodnego systemu (te prawdziwie medyczne są albo ciężkie, albo drogie). Osobiście wolałbym opaskę medyczną niż cały zegarek, wyświetlacz tylko wysysa baterie i daje zbędne funkcje, do kontroli wystarczy już smartfon. Powinien z tydzień wytrzymać na baterii.

 • Wredny Cenzor

  Za taką cenę można kupić już w miarę dobry, prawdziwy zegarek, a nie elektroniczny gadżet. Oczywiście, bogatemu wolno… ale nic nie przebije prawdziwego, tradycyjnego, mechanicznego zegarka. Kto taki ma, ten wie. Jest tu ktoś kto nosi mechaniczny zegarek, taki bez baterii? Tak, tak, już widzę las rąk, jasne…

  • Kpx22

   Ja mam zwykły, tradycyjny zegarek za trochę ponad stówę :v

  • Maxik

   Oczywiście, że zwykły zegarek będzie lepszy (taki na baterie). Przede wszystkim dzięki żywotności baterii, bo ile razy zmienisz baterię w zegarku (normalnym) w ciągu roku? Te wszystkie smartwatch’e trzeba ładować dosyć często …
   Jeżeli chodzi o zegarki mechaniczne to są mistrzowskie, sam taki posiadam (typu skeleton – widać bebechy :D ) – nie dość, że raz nakręcony długo działa to jeszcze podczas ruchu ręką się nakręca co daje baaaardzo długą żywotność.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona