Android N może wprowadzić dużo przydatnych funkcji

W ostatnim czasie pojawiło się kilka przecieków na temat Androida N. Postanowiłem więc zebrać je w całość i opublikować w jednym wpisie. Należy jednak pamiętać, że poniższe grafiki to efekt pracy załogi portalu źródłowego i to, co na nich widać, nie musi pokryć się z wersją finalną oprogramowania. Mimo to, mockupy oparte są na tym, co udało się zobaczyć członkom redakcji, więc prawdopodobnie większość elementów znajdziemy w Andoidzie N.

Zacznijmy od najświeższego przecieku: otóż poniżej widać, jak może zmienić się wygląd panelu Ustawień. Znikną poziome kreski oddzielające każdą pozycję. Pozostaną jedynie w miejscach, gdzie kończy się jedna, a zaczyna druga kategoria. Dodano także jedną linijkę szarego tekstu pod każdą pozycją. Dzięki temu dostaniemy możliwość szybkiego podglądu na nazwę sieci Wi-Fi, do której jesteśmy podłączeni, wykorzystania transmisji po sieci komórkowej, stanu naładowania baterii i szacowanego pozostałego czasu pracy czy zapełnienia pamięci wewnętrznej.

Gdy wejdziemy o jeden poziom “głębiej”, np. w ustawienia Bluetooth czy opcje deweloperskie, w lewym górnym roku pojawi się menu hamburgerowe. Dzięki niemu będziemy mogli znacznie szybciej przejść do innych zakładek.

Na koniec belka powiadomień wyciągana z góry. Można zauważyć, że poszczególne notyfikacje nie są wyraźnie od siebie oddzielone. Dodano również informację o tym, jaka konkretnie aplikacja je wysłała. Większe są również ikony sygnalizujące połączenie i zasięg sieci Wi-Fi czy stan naładowania akumulatora. Natomiast w rozwijalnym pasku dostępu do najważniejszych funkcji pojawił się przycisk Edytuj, którego tak bardzo brakuje w obecnym wydaniu (taką możliwość dają dopiero niektóre nakładki, np. EMUI Huawei).

Na koniec warto jeszcze przypomnieć, że w Androidzie N może zabraknąć App Drawera.

Źródło: Android Police 1, 2, 3, Android Community (grafika wyróżniająca)

Komentarze

 • Franek

  Szok. Ilosc przydatnych funkcji jest rowna poziomowi tekstow Pana redaktora.

  • A coś więcej? Co konkretnie Ci się nie podoba? Chętnie poczytam.

  • David

   Jak samemu nie ma się nic wartościowego do wniesienia to lepiej się nie odzywać… tytuł artykułu mówi sam za siebie “przydatne funkcje”. Niektórych to interesuje, a innych nie i tacy ludzie powinni omijać artykuły z daleka, a nie udzielać się bez sensu…

   • Andrzej

    Tytuł jest irytujący… samo słowo “może” jest tak wkurwi&^%ce że szok. Dlaczego? Bo MOŻE jest szerokie i głębokie i tak naprawdę nawet toster być może ten android obsługiwać…

    • Może, ale nie musi, nie ma bowiem żadnej pewności. Dlatego to słowo jest tam niezbędne. Chodzi oczywiście o przytoczone przykłady, nie o toster ;)

 • ΔMI

  Wchodzę, czytam: “moc kupy”. No coś jest nie tak mówię. Ileż mi to zajęło by ogarnąć, że to “mockupy” :D czas na poranną kawę._.

  • marser

   Po weekendzie zrobiłem dokładnie to samo :P. Masz rację czas na kawę, ehhh te poniedziałki ;)

 • Glee

  Przecież da się edytować rozwijany pasek. Trzeba przytrzymać zębatkę, jak zacznie się szybko obracać puścić i wtedy w ustawieniach odblokowuje się nam coś takiego jak System Tune UI :)

 • Fedurrr

  Większość opcji wyżej wymienionych to sami producenci w nakladkach pododawali. Cześć na modach w xposed framework smialo można dodać. Kosmetyka kweatia gustu i tyle.
  Zabranie app drawera to mi przypomina jak Microsoft zabierał pasek start bodajże na windosie osiem potem by go dodać, z resztą to już nie dziwi samsung zabieral zlacza kart sd po to by teraz dodac. Dla mnie to przeskok z Ice cream sandwich na kitkata oraz nastepnie na lolipopa byl zauwazalny głównie wizualnie. Na kitkacie imersive mode sie wyroznial na lolipopie to wyroznial sie wyglad material design glownie. Na andoidzie M wyroznienie za mozliwosc formatowania larty sd jako pamięć wewnetrzna. Ale tu znowu mozna miec to na fonie mając tylko roota i umiec przeczytac kilka linijek na forach. (mo i zakupić link2sd by po instalacji calosc na karte sd przeniosło na przykład).Masakra to powinno być bez laski.
  Dla mnie osobiscie niech dodaja opcje w ustawieniach fabrycznych np otwarcie bootloadera i wlaczanie roota. Po co sie ograniczyć i marnowac kilka minut by robic te rzeczy manualnie. Niech dadzą ludziom wybur proteza albo wolnosc na wlasna odpowiedzialnosc.

  A swoja droga ostatnio youtube ze 3 razy aktualizowali tylko po to by reklamy na listach puszczać co kilka kawalkow (polecam aplikacje adware do blokowania). Kiedys jedna 10sek reklame wywalalo zadko, a obecnie doszła jakas spoleczna. Polecam tube mate, i zgrywanie lokalnie.
  Sorki za gorzkie żale,ale takie zmiany to smiech na sali.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona