Ważne

W Androidzie N może zabraknąć App Drawera

Android, najpopularniejszy system operacyjny na świecie, zarówno na smartfonach, jak i na tabletach doczekał się niezliczonych “mutacji”. Większość producentów decyduje się na instalowanie nakładek, które nierzadko całkowicie zmieniają interfejs. Zaledwie garstka wgrywa na swoje urządzenia jego “czystą” wersję. Każda kolejna odsłona przynosi kilka zmian i nowości, a w Androidzie N może to być m.in. brak App Drawera.

W dużym uproszczeniu jest to Menu, w którym znajdują się skróty do wszystkich zainstalowanych na smartfonie czy tablecie aplikacji. Zazwyczaj lista przewijana jest horyzontalnie, choć zdarza się czasem, że trzeba to robić wertykalnie. Tak jest m.in. w HTC oraz (po raz pierwszy w historii) w “czystej” wersji Androida 6.0 Marshmallow. Wygoda z korzystania z poszczególnego sposobu przewijania listy jest kwestią dyskusyjną. Jedni bowiem wolą poziomy, inni pionowy układ/spis aplikacji – wiele zależy od preferencji oraz przyzwyczajenia danego użytkownika.

Niektórzy producenci, jak na przykład Huawei, Xiaomi, Meizu czy ZUK, zrezygnowali z tego dylematu, całkowicie pozbywając się App Drawera. W ich sprzętach wszystkie programy instalowane są na pulpitach i mogą być grupowane przez użytkownika w osobnych folderach. Jak do wszystkiego, także i do tego można się przyzwyczaić.

Serwis Android Authority otrzymał z dwóch różnych źródeł informacje, że aktualne buildy Androida N, przesyłane do deweloperów, nie zawierają App Drawera. Choć do jego oficjalnej premiery zostało jeszcze ponad pół roku, to niewykluczone, że Google także postanowiło zrezygnować z tego rozwiązania. Wertykalne menu w “czystym” Androidzie 6.0 Marshmallow nie wszystkim bowiem przypadło do gustu i dało się słyszeć głosy wyraźnego niezadowolenia z takiego obrotu spraw.

W tym miejscu warto przy okazji przypomnieć, że jeszcze nie zapadła decyzja, jaką nazwę przyjmie Android N. Google rozważa możliwość przeprowadzenia ankiety wśród użytkowników, aby mogli oni wyrazić swoją opinię na ten temat i być może podrzucić nowe, warte uwagi pomysły.

*Na zdjęciu wyróżniającym Huawei MediaPad M2 8.0

Źródło: Android Authority

Komentarze

 • a

  Emocje jak na grzybach.

 • rdf

  czyli po prostu iOS/

 • Foorio

  W Miui takie rozwiazanie jest od poczatku i swietnie sie sprawdza. Ale Xiaomi stworzylo praktycznie nowy system na bazie androida, w dodatku najlepszy z dostepnych.

  • 中国

   System od Xiaomi jest znacznie mniej przerobionym androidem niż system od Meizu. Dlatego wydaje mi się że on bardziej zasługuje na miano “praktycznie nowego systemu” :-s System Meizu wbrew pozorom wcale nie jest kopią iosa. Xiaomi natomiast to kalka iosa…. Nie wiem skąd to się utarło. Przypuszczam że ci którzy wydali taki werdykt nigdy nie mieli w rekach ani Xiaomi ani Meizu ani srajfona :P Xiaomi jest po prostu nudne. Znudzenie androidem i iosem będą rzygać tym telefonem. Flyme Meizu z kolei to zupełnie coś nowego.
   Co do zasadności istnienia app drawera istnieje on tylko i wyłącznie dla ludzi leniwych, bałaganiarzy i mających pierwszy raz w życiu kontakt z androidem. I bałaganiarze będą mieli przesrane jak usuną miejsce które wszystkie aplikacje są wrzucane zawsze. Znam to z praktyki. Ludzie którzy kupili telefon z przerobionym androidem bez app drawera, a byli bałaganiarzami, klęli na niego. Raz wylądował nawet na betonie. Jak chcecie kupić tanio taki telefon namówcie lenia bałaganiarza do kupna takiego bez app drawera a po kilku dniach zaproponujcie że odkupicie za pół ceny. Ja tak zrobiłem. Odsprzedali z pocałowaniem w rękę :P

   • cyc997

    Oba systemu bardzo mocno ingerują w androida, ale oba to nadal android. Ani FlymeOS ani MIUI nie są kopią iOS. Jednak meizu zrobiło praktycznie kalke miui i oba systemy oferują praktycznie taki sam zestaw funkcji. Moim zdaniem miui jest bardziej dopracowane i bardziej mi odpowiada obsługa (tradycyjnie 3 klawiszami funkcyjnymi – w meizu mamy jeden – dotknięcie to wstecz, naciśnięcie home, a listę działających aplikacji wysuwamy od dołu ekranu i tu w miui mamy guzik do zamknięcia wszystkich naraz czego brakuje we FlymeOS). Nie zmienia to faktu, że meizu i xiaomi ma jedne z najlepszych nakładek, które znacznie zwiększają możliwości gołego androida, a niektórych funkcji jak root i zarządzanie uprawnieniami aplikacji próżno szukać u innych producentów.

 • Robert

  Mam Huawei oraz Motorolę z czystym Androidem i wole Huawei bez szuflady, bo mogę sobie poukładać skróty tak, jak mi się podoba. W czystym Androidzie wszystko jest alfabetycznie i nie ma folderów, przez co jest większy bałagan.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona