Ważne

Android zajmuje w Samsung Galaxy S7 aż 8GB!

Niedawno pisaliśmy o tym, dlaczego zdaniem Samsunga w Galaxy S7 powróciły karty microSD. Chyba znam prawdziwy powód. Nie, nie dlatego, że prosili o to użytkownicy. Gdyby nie microSD nie byłoby gdzie upchnąć wzbogaconego o TouchWiz Androida i całego bloatware’u.

Grzesiek przytaczał ostatnio słowa twórców Samsunga Galaxy S7. Ich zdaniem, w najnowszej wersji smartfonu udało się w końcu zawrzeć kompromis między prędkością nowego urządzenia, a wymaganiami kart microSD. W zeszłorocznej “Szóstce” zrezygnowano z zewnętrznej pamięci właśnie dlatego, że zdaniem Samsunga spowalniałaby ona pracę ultraszybkiego telefonu.

Może to i prawda. Z drugiej strony dowiadujemy się właśnie, ile łącznie zajmuje w Galaxy S7 oprogramowanie. Czyli Android z nakładką TouchWiz i wszystkie preinstalowane aplikacje (czyli często zwykły bloatware). To aż 8 GB pamięci wewnętrznej urządzenia. Czy aby trochę nie za dużo?

8 GB pamięci zajmowanej przez oprogramowanie to jednak sporo nawet jak na standardy Samsunga. Wszystko przez rozbudowany ostatnimi czasami TouchWiz (najwyraźniej nie sprawdziły się pogłoski o jego odchudzeniu), czyli systemową nakładkę koreańskiego producenta. Do tego dochodzi jeszcze bloatware, czyli często śmieciowe aplikacje, które Samsung dorzuca do systemu dzięki umowom z deweloperami. Jeżeli wybierzemy podstawową wersję S7 (32 GB), szybko może okazać się ona niewystarczalna.

Jedynym sensownym rozwiązaniem w takim wypadku (no, chyba że zrobimy root urządzenia) wydaje się dokupienie sporej karty microSD i przeniesienie tam części aplikacji. Z tym akurat nie powinno być problemu, bo Samsung zezwala na takie operacje. Możemy też z poziomu Ustawień “wyciszyć” nieużywane aplikacje, tak aby zajmowały nieco mniej miejsca. W tym kontekście dodanie obsługi pamięci zewnętrznej w Galaxy S7 wydaje się być powodowane nieco innymi motywami, niż to ostatnio wyjaśniali przedstawiciele Samsunga…

źródło: DroidLife

Komentarze

 • jendrush

  Może i sporo, ale zostaje nam około 20GB wolnego. Jeżeli mamy slot na karty to uważam że w większości przypadków będzie dobrze, gdyż zdjęcia, muzykę i pozostałe większe pliki lądują na karcie, a aplikacje w pamięci urządzenia. W Galaxy S4 z tego co pamiętam w wersji z pamięcią 16GB dla użytkownika było dostępne niecałe 9GB.

 • Anty no life :)

  Mówiąc krótko: zajmuje dużo. Jestem Ciekaw ile miej zajmie w Lg G5, obstawiam, że zostanie 25 dla użytkownika.

 • Raul

  Co zrobiły? ‘zajmowały nieco mniej wyjścia.’

 • Lawstorant

  Ło matko bosko. U mnie na N6 system + wybrane gappsy to niecałe 800MB.

 • jasiuc56

  W moim Xiaomi Mi Note system zajmuje niecałe 4 GB i nie ma śmieciowych aplikacji Google.

  • IXIK

   Ja mam 8GB pamięci w Sony Xperia M2, po aktualizacji do androida 5.1 system zajmuje teoretycznie 3GB, a 5 jest dla mnie. Niestety tak nie jest. Te durne aplikacje od Google’a zajmują pamięć + aplikacje od Sony, z których pewnie nikt nie korzysta, i moje aplikacje typu Facebook, Messenger, jedna gra, Shazam, edytor zdjęć i wolnego miejsca zostaje 1,75 GB. Porażka. Zazdroszczę Ci, że nie masz tego syfu Google’a. W moim przypadku bez karty pamięci ani rusz

 • Dzodzo

  A przypadkiem nie jest tak ze tegoroczne flagowce tj s7 i g5 blokuja same w sobie instalowanie całej aplikacji na karcie sd?

 • Kuba

  Zakładając, że czysty Android zajmuje około 4GB… to Samsung zaszalał. 8GB.. dodajmy jeszcze do tego branding operatora, jego aplikacje i wszystko co tam sobie wsadzi to w niektórych przypadkach zajęta pamięć może wynieść aż 10GB.

  • Jakn Nokna

   Ale android zajmuje jakieś 600-700MB (cyanogenmod 13 około 600)

   • Wosmen

    Mój androida po root-cie zajmuje 4.35gb samsung galaxy j3 2016

 • niconozomu

  Serio? System w Sony Z5 Premium zajmuje 9,5 GB i jakoś nikt o tym nic nie pisał… A w Samsungu Note 3 zajmował 7 GB.

 • Tylko co z tego że przerzucę zdjęcia, filmy na kartę SD skoro i tak w systemie tworzą się kopie tych zdjęć. Przynajmniej tak jest Samsungu z Androidem 4.2. Dla przykładu gdy miałem sporo zdjęć na karcie, to np w pamięci telefonu było w folderze .thumbnails ponad 400MB kopii zdjęć plus plik systemowy jakiś tam. Nie wiem jak jest w Androidzie 5, czy 6 ale gdyby było tak, że te zdjęcia które mam na karcie zewnętrznej są powielane we wspomnianym folderze to jaki sens kupowania karty? Chyba tylko taki, ze nie ma podwójnych zdjęć w pamięci urządzenia. Nawet usunięcie tych kopii nic nie zmienia, bo to robiłem, po jakimś czasie ponownie wszytko tam się pojawia.

  • b@t

   to nie sa kopie zdjec tylko miniaturki tworzone do albumu

   • ok, tak czy inaczej sens w tym, że zajmują sporo miejsca.

 • b@t

  dobre ! u mnie w tabie lg cyanogen13 około 600 mb

  • No, to jest jedna z niewątpliwych zalet modyfikacji. Nie wciskają bloatware’u, a niechciane appki możesz po prostu skasować.

 • Damian P.

  W artykule niezbyt jasno, a nawet błędnie opisaliście sprawę. W komentarzach też połowa o czymś innym napisała.
  To ile waży oprogramowanie, np. Cyanogenmod 300-600mb, stock xperia Z5 2GB to nie to samo co ilość rezerwowanego miejsca przez system (z zapasem). Producent może dowolnie sobie regulować taka ilość, jak Samsung będzie chciał to zarezerwować nawet 15gb, taka pamięć nie jest dostępna na pliki użytkownika ale też niekoniecznie jest zajęta.

 • Damian R

  “Jedynym sensownym rozwiązaniem w takim wypadku (no, chyba że zrobimy root urządzenia) wydaje się dokupienie sporej karty microSD i przeniesienie tam części aplikacji.” – Warto wspomnieć, że funkcjonalność tego rozwiązania została nieco ograniczona. Samsung zdecydował się nie korzystać z opcji “adoptable storage”.

 • Paweł Janiak

  Mimo miejsca zajętego przez system android w urządzeniu pozostaje około 20Gb wolnego miejsca na nasze pliki. Dodatkowo pamięć w Galaxy S7 możemy rozszerzyć kartą pamięci do 200Gb dzięki slotowi na kartę pamięci. Dobrym rozwiązaniem jest też trzymanie danych w chmurze – mamy wtedy dostęp do nich z każdego urządzenia. Ambasador marki Samsung

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona