Ważne

Project Astoria to już przeszłość

Od pewnego czasu chodziły słuchy, że Microsoft zamierza uśmiercić Project Astoria. W listopadzie został on oficjalnie zawieszony – wówczas podawano, że na czas nieokreślony. Amerykanie jednak uznali, że nie ma sensu sztucznie utrzymywać go przy życiu i poinformowali o jego ostatecznym zakończeniu.

Project Astoria był jednym z mostów, umożliwiających (w założeniach) nieskomplikowane przenoszenie aplikacji napisanych dla Androida na uniwersalną platformę Windowsa. Microsoft tym sposobem chciał w prosty sposób w ciągu kilku lat sprawić, że sklep wypełni się setkami tysięcy programów, które są dostępne na konkurencyjnych systemach operacyjnych. Niestety po raz kolejny teoria okazała się daleka od praktyki.

W związku z zakupieniem przez Microsoftu Xamarin, postanowił on zmienić swoją politykę odnośnie ww. mostów. Do dyspozycji deweloperów wciąż pozostają: The Web Bridge (Hosted Web Apps), Project “Centennial” oraz Project “Islandwood”. Ostatecznie wycofany został natomiast Project Astoria.

Swoją decyzję Microsoft tłumaczy tym, że dostał spory feedback od programistów, którzy żalili się, że dwa różne mosty powodują zbędne zamieszanie. Postanowiono więc pozostawić tylko jeden z nich (czyli Project “Islandwood”) i tylko przy jego pomocy będzie można przenosić aplikacje.

Na tegorocznym Buildzie (30 marca – 1 kwietnia) Microsoft poda najnowsze szczegóły dotyczące Xamarin, mostów oraz uniwersalnych aplikacji.

Źródło: Windows Blog

Komentarze

 • segse

  Xamarina …. japitole ludzie, wychodzi wasza niewiedza. Teraz każdy może być “redaktorem technologicznym”

  • Fachowiec

   No Pan Grzegorz Dąbek pobija wszelkie rekordy indolencji technicznej. Warto czasami zajrzeć żeby się pośmiać.

  • The_Ecki

   Ja chętnie się zatrudnię na tabletowo. 5zł na godzinę. Dla tych co nic nie wiedzą, bo o tabletach jest niewiele, a szkoda.

 • Marcin Wojciechowski

  No cóż może to i dobrze, że jest rozwijany lepszy z projektów, który w tym przypadku jest Islandwood. Miejmy tylko nadzieję, że portowane aplikacje z iOSa będą warte zakupu oraz instalowania na smartfonach z Windows Phone – 10 Mobile. Osobiście mocno trzymam kciuki za powodzenie projektu Islandwood.

  • The_Ecki

   Aplikacje z iOS są lepszej jakości niż te z Androida o tych z Windows Phone/Mobile nie wspominam.

   • Marcin Wojciechowski

    Korzystam zarówno z Androida jak i iOS oraz Windows Phone i zastanawiam się czy aplikacje z iOS rzeczywiście są lepsze od tych androidowych? Będę szczery ale nie umiałbym jednoznacznie wybrać bo zarówno wersje andoidowe jak i z iOS mają swoje zalety jak i wady. Czasami wolę skorzytsać z apliakcji androidowej a czasami tej z iOS w zależności od moich doraźnych potrzeb.
    Być może design aplikacji iOS jest nieco bardziej zblizony do tego co widać w Windows Phone więc dlatego być może aplikacje pisane pierwotnie na system Apple będą lepiej się prezentować na systemie Microsoftu ale to trzeba będzie możliwe do zweryfikowania dopiero kiedy będą dostępne aplikacje w ramach projektu Islandwood.

    • The_Ecki

     W sumie można polemizować co jest lepsze, a co nie. Dlatego ja pisałem co ja o tym myślę, a Ty napisałeś co Ty myślisz.

     • Marcin Wojciechowski

      Bez względu na system zawsze znajdzie się jakiś totalny gniot i tak w przypadku Androida oraz iOS nie spotkałem się z aplikacjami fake, które udają prawdziwe bądź inne aplikacje. NIestety w przypadku Windows Phone na kilka takich natrafiłem. Przykładem może być tu znakomita przeglądrka Puffin Browser, która na WP posiadała tylko znaną ikonę a sama w sobie była fake.

     • The_Ecki

      Bo przeglądarek nie da się tworzyć, tzn Windows Mobile nie obsługuje innych silników przeglądarek.

     • Marcin Wojciechowski

      Może dzięki Islandwood na Windows Phone pojawi się Puffin i pozostałe znane mi przeglądarki?

     • The_Ecki

      Jakby otworzyli API na inne silniki to by tam był Firefox

     • Marcin Wojciechowski

      Zobaczymy co z tego im wyjdzie? Może portowanie przeglądarek na różnych silnikach będzie tak samo proste jak portowanie np prostych notatników czy czegoś podobnego.

     • Marcin Wojciechowski

      No a jeśli to jest aplikacja portowana z iOS to nie zadziała ona na windows Phone? Jeśli tak ma być to właściwie po co tworzyć taki projekt jak Islandwood jeśli nie każda aplikcja będzie działać. Wtedy to zupełnie jest działanie bezsensowne.

     • The_Ecki

      Na iOS tez nie ma za wiele przeglądarek, bo po co?

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona