Wiko VIEW

W LG G5 i Samsungu Galaxy S7/S7 Edge nie będzie można używać karty microSD jako pełnoprawnej części pamięci wewnętrznej

Android 6.0 Marshmallow przyniósł ze sobą wiele zmian i nowości. Jedną z najważniejszych jest możliwość używania karty microSD jako pełnoprawnej części pamięci wewnętrznej. Umożliwia to m.in. instalowanie na niej całych aplikacji, a nie – jak dotychczas – przenoszenia/zapisywania wyłącznie jej danych. Jednak niektórzy producenci smartfonów postanowili zrezygnować z wykorzystania tej funkcji.

Wśród nich znalazło się LG oraz Samsung. Otóż ani w G5, ani w Galaxy S7 czy Galaxy S7 Edge użytkownicy nie będą mieli możliwości wykorzystywania karty microSD jako pamięci wewnętrznej. Serwisowi źródłowemu udało się uzyskać wyczerpującą odpowiedź od drugiego z producentów, dlaczego zdecydowano się na taki krok:

Samsung zdecydował się nie używać funkcji adoptable storage, jaką udostępnia Android Marshmallow. Wierzymy, że nasi użytkownicy chcą korzystać z karty microSD do przenoszenia swoich plików pomiędzy smartfonem a innymi urządzeniami, w szczególności zdjęć i filmów wykonanych przy użyciu wbudowanych aparatów.

W przypadku wykorzystywania microSD jako pełnoprawnej części pamięci wewnętrznej, karta po włożeniu jest odpowiednio formatowana. Większość użytkowników może o tym nie wiedzieć, a my nie chcemy, żeby stracili oni swoje pliki. Po drugie, gdy Android Marshmallow zacznie wykorzystywać kartę jako część pamięci wewnętrznej, inne urządzenia nie będą w stanie odczytać jej zawartości, więc traci ona swoją funkcję przenoszenia plików pomiędzy różnymi sprzętami.

Adoptable storage jest przeznaczona przede wszystkim dla krajów rozwijających się, gdzie standardem są smartfony z 4 czy 8 GB pamięci wewnętrznej. Wierzymy, że nasze postrzeganie koncepcji używania karty microSD jest zgodne z tym, jak nasi klienci chcą ją wykorzystywać.

Producenci mają pełne prawo dowolnie modyfikować oprogramowanie na swoich urządzeniach. Pozostaje jednak pytanie, czy ostatnie zdanie powyższego oświadczenia rzeczywiście pokryje się z oczekiwaniami klientów. Tak naprawdę nie ma co liczyć na jednoznaczną odpowiedź – ile ludzi, tyle opinii i tyle samo sposobów wykorzystywania smartfona.

Przy okazji warto przypomnieć, że Galaxy S7 i Galaxy S7 Edge mają być dostępne w dwóch wariantach: z 32 i 64 GB pamięci wewnętrznej. Jednak do Stanów Zjednoczonych oraz do Europy (więc także i do Polski) trafi wyłącznie pierwsza, uboższa wersja.

Źródło: Ars Technica

Komentarze

 • sprite1080

  Tak właśnie chcę karty używać. Dla mnie ok.

  • bnbb

   chyba nie rozumierz , użytkownik ma mieć wybór albo tak albo tak, samsung wybrał za użytkownika….

   • Samsung wie lepiej od samego użytkownika co jest temu użytkownikowi najbardziej potrzebne…

    • DanSlenders

     Ta, Samsung tak ma.
     Po co długie wsparcie, jak co roku można mieć nowego flagowca?

  • LCD

   Dla mnie też to nie problem. Co więcej pomimo dużej liczby aplikacji jeszcze mi się nie trafił komunikat, że nie ma miejsca (a w Sony nie tylko mi ale i żonie się to pojawiało a ona nie ma za wiele aplikacji). Wolę tak i w razie awarii telefonu wyjąć kartę i uratować zawartość niż później się zastanawiać co zrobić bo telefon padł a karta zaszyfrowana.

   • Adam

    @LCD – uważaj! Utrata telefonu jest tak samo możliwa jak jego uszkodzenie. Pomyśl nad szyfrowaniem. Nie musisz mieć najnowszego Andka, ani Galaktyki.

    Rozważ co jest lepsze, utrata i brak dostępu do tego co masz w aparacie, nawet dla Ciebie, czy wizja wpadnięcia w łapska Twoich danych? Pytanie pozakonkursowe brzmi jeszcze – czy Pan/Pani zapisuje hasła w przeglądarce? Czy Pan/Pani synchronizuje (domyślnie tak) Chrome z wersją PC?

    Szyfruję kartę, telefon, hasłem alfanumerycznym a po 10 błędnych próbach smartfon wymazuje zawartość. Być może nazwie mnie ktoś paranoikiem, ale wolę to niż określenie nieświadomy użytkownik. Pracuję w branży IT security.

    Adam

 • T.

  Ale bieda – S6 miała warianty 32/64/128 GB i każdy dopłacając mógł mieć porządny zapas pamięci, a teraz niby nowsza wersja – marne 32GB. Samsung doszedł do ściany i co edycję musi coś zabierać, żeby za rok tryumfalnie użytkownikom to “dać”.

 • k23

  Czy zmodyfikowane romy będą mogły to zmienić, czy wykracza to poza mozliwości?

  • DanSlenders

   Raczej będą mogły, o ile ich twórca będzie chciał o tym pomyśleć.

  • b@t

   mam cyanka 13x i tam masz wybor po staremu jak w lolku albo format i integracja z pamiecia wewnetrzna.

  • Maciej Szkudlarek

   Będą, jak najbardziej. Ale pewnie będzie jak z s6 że na Romy poczekasz pół roku

 • cyc997

  Samsung zaczyna zachowywać się jak Apple, a ja bardzo nie lubię kiedy się za mnie decyduje.

 • Fedurrr

  Aplikacja link2sd, karta np z 2 partycjami (1 partycja ext4 służy jako pamięć wew. a właściwie jej rozszerzenie, 2ga np fat 32 jako zewn. po staremu)
  lg g2 mini przedłużył sobie życie. Niestety wymaga roota, więc w teorii traci się gwarancję, w praktyce unroot to pryszcz.

  Chciałbym aby producenci dawali możliwość wyboru posiadaczom ich smartfonów możliwość wyboru. Wybór powinien zależeć od nas koniec i kropka.

  • Fedurrr

   Lg g4 bardziej mi się podoba niż g5, przyzwyczaiłem się do tylnych klawiszy i będzie to mój następny smartfon jak kolega zdecyduje się wymienić na nowszy.

   • Maciej Szkudlarek

    Czemu nie V10?

 • bh

  To poczatek konca samsunga s2 s3 s5 byly hitami… deklasowaly konkurencje teraz schodza totalnie na psy…s6 czy s7 to buble. Kolejny ajfon dla gadzeciarski noeby z samsunga pomalu sie robi.

 • robson82

  no to nie wróżę sukcesu s7 ani lg g5. właśnie s7 skreśliłem z listy zakupowej….

 • Maciej Szkudlarek

  “Większość użytkowników może o tym nie wiedzieć, a my nie chcemy, żeby stracili oni swoje pliki.”
  Wcale nie pokazują się z 3 pytania czy na pewno chcesz sformatować

 • Adamus

  A ja tak liczyłem na tą funkcję :(. Pozostaje jedynie nadzieja że Sony doda tą funkcję w 6.0. Albo jakieś custom Romy będą miały tą funkcję bo uważam że jest to jedna z największych innowacji systemu Android i całkowicie nie rozumiem postawy Samsunga w tej sprawie.

 • GSManiac

  W Android 5.0 Lolipop i 6.0 Marshmalow np. LG G4 gdy aplikację przeniesie się na kartę pamięci ,to po aktualizacji w sklepie play tej aplikacji to i tak ona wraca na pamięć wewnętrzną smartfona.

 • Kuba Furmann

  A dla mnie to jest problem, LG zablokowało używanie karty jako pamięć wewnętrzną w G4s, który ma tylko 8GB pamięci
  i gdzie tu logika

  Da się to jakoś odblokować w smartfonach LG, nie tracąc gwarancji?

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona