CEO Nokii potwierdza, że marka wróci na rynek smartfonów

Pogłoski o tym, że Nokia wróci na rynek smartfonów słyszymy od dawna. Jednak z ust kierownictwa ani razu nie padła oficjalna deklaracja. Dość wymijająco odpowiadało ono, że to skomplikowane oraz że jeśli już tak się stanie, to na pewno nie wcześniej niż w czwartym kwartale 2016 roku. Teraz natomiast mamy już 100% pewność.

Oczywiście pierwsze pytanie, jakie pojawia się w takiej sytuacji, to kiedy to się stanie? Cóż, odpowiedź nie jest niestety jednoznaczna i może się to stać równie dobrze jeszcze w tym roku, jak i później. Nie ma bowiem konkretnego timeline’u.

There’s no timeline, there’s no rush. It could happen in 2016, it could happen later.

Rajeev Suri

CEO podkreśla, że chcą poczekać na odpowiedniego partnera, zamiast jak najszybciej wracać do gry. Jest to rozsądne posunięcie, bowiem aktualnie konkurencja jest duża i bardzo zaciekła. Na dodatek sprzedaż smartfonów powoli spada, gdyż poszczególne rynki sukcesywnie się nasycają. Potrzeba więc naprawdę mocnego urządzenia, żeby wrócić z tzw. przytupem.

Przy okazji zaznaczono, że Nokia jedynie użyczy swojego logo, zaś całym procesem projektowania oraz produkcji zajmie się partner. Wśród potencjalnych i najbardziej prawdopodobnych wymienia się przede wszystkim Foxconna, który odpowiedzialny jest za tablet Nokia N1.

Marka wciąż jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i najpopularniejszych na świecie. Choć złote czasy ma już dawno za sobą, to cały czas posiada ogromny potencjał, który – jeśli tylko zostanie odpowiednio wykorzystany – pozwoli w chwale powrócić jej na rynek, który bez jej udziału nie byłby taki sam.

Źródło: cnet przez Neowin

Komentarze

 • cyc997

  Czyli czeka nas wysyp Chińczyków z brandem nokii. Mam tylko nadzieję, że będą to telefonu pokroju LeEco, Xiaomi czy Vivo, a nie pokroju myphone, kiano czy overmax…

  • Konrad Uroda-Darłak

   Raczej to drugie – zwyczajna masówka :P

   • Obyś się mylił. Oznaczałoby to, że Nokia nie nauczyła się nic na swoich błędach. Ja liczę na jakiegoś mocnego średniaka albo nawet flagowca.

    • rdf

     jakich błędach? produkowali miony sztuk telefonów, ale dobrze wiedzieli, ze nie maja szans w świecie ekosystemów i tanich chińskich/ koreańskich producentów.
     zrobili genialną restrukturyzację na koszt Microsoftu, przekształcili biznes w kierunku produkcji infrastruktury, a teraz spokojnie, powoli wchodzić będą w projekty gwarantujące zysk.
     brawo

     • TomekZ

      Nic dodać, nic ująć. Mimo wszystko, Ja czekam na słuchawkę od Nokii ;)

     • rdf

      sam jestem ciekaw, ale raczej nie kupię. chyba, że mnie czymś naprawdę zaskoczą. ;)

     • TomekZ

      jeśli Nokia będzie czuwała nad tym produktem tak jak Apple, i zleci robotę Foxconnowi… to może nie będzie najgorzej… ;)

     • rdf

      Apple nie tyle czuwa, co jest w 100% autorem projektu, który foxconn jedynie fizycznie wykonuje. (zresztą nei tylko foxconn)

      Aż o takie podejście Nokii nie podejrzewam. Pewną wskazowką może być tablet N1.

     • TomekZ

      N1 chyba nie zbiera złych opinii, nie wiem czy w ogóle jest dostępny na naszym rynku…

    • Konrad Uroda-Darłak

     Gdyby nie uczyli się na błędach to dalej brnęli by w Symbiana.

  • TomekZ

   a który smartfon nie jest Chin ? dla Appla też składa Foxconn.

   • cyc997

    Owszem, ale mi nie chodziło do końca o miejsce produkcji, a o “tanią chińską myśl techniczną”. Sam korzystam z xiaomi i jak zmieniam telefon to jest to pierwsza marka na którą patrzę, telefony robią genialne. Jednak wystarczy przejść się choćby do biedronki żeby zobaczyć kilka chińskich potworków, którymi mam nadzieję nie stanie się nokia.

   • anemusek

    Ale dla apple tylko sklada, a tu to nokia dla np foxconna użyczy marki i cos tam zaprojektuje na zlecenie. Smartfona bedzie sprzdawal partner.

 • Konrad Uroda-Darłak

  Nie bardzo rozumiem. Przecież Nokia od dłuższego czasu nie produkuje już smartphonów :P

 • anemusek

  Ale dlaczego piszecie, ze wraca nokia skoro powiedziano, że tylko użyczą marki? Nie dodaliście, że ze sprzedażą też nic nie beda mieli wspólnego. Po prostu aprzedadzą licencje na znak towarowy jak philips przy tv i zrealzuja zlecenie na jakas pierdołę jak luncher czy ksztalt odbudowy w ramach umowy licencyjnej.

  • michcio

   dlatego żeby wymyślić ciekawego niusa. coś trzeba pisać.

 • b@t

  do dupy z nimi , do tej pory (rok) nie moge oficjalnie kupic tabletu N1

 • Mateusz S.

  Przydałby mi się mocny średniak z mobilnym Windowsem, a z logiem Nokii

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona