Ważne

[AKTUALIZACJA] Apple stworzy aplikację umożliwiającą przesiadkę z iOS na Androida?

Apple jest drugim największym producentem smartfonów na świecie – daje mu to pewne istotne przywileje, usprawiedliwiające jego (dla wielu kontrowersyjne) postępowanie. Nie da się bowiem inaczej usprawiedliwić tak mocnego „zamknięcia” systemu operacyjnego iOS. „Przesiadka” na inny OS nie jest więc łatwa, lecz wkrótce może się to zmienić.

Okazuje się bowiem, że Apple wstępnie zgodziło się stworzyć aplikację, dzięki której użytkownicy łatwiej przeniosą swój content z iPhone’a czy iPada na nowo zakupione urządzenie z systemem operacyjnym Android. Pewnie zastanawiacie się, co mogło skłonić giganta z Cupertino do takiego kroku. Otóż kilku największych europejskich operatorów komórkowych (bez konkretnego wskazania o kogo chodzi) zaczęło naciskać na Apple, aby opracowało program, umożliwiający „przesiadkę” z iOS-a na Androida. Powód jest prozaiczny – chodzi oczywiście o pieniądze.

Ww. narzędzie stanowiłoby swojego rodzaju „asa w rękawie” podczas negocjacji telekomów z Amerykanami. Obecnie bardzo mało klientów decyduje się na wymianę posiadanego iPhone’a/iPada na smartfon/tablet z OS-em Google. Jest to więc względnie stała baza użytkowników (zdecydowanie rosnąca, a nie malejąca), mocno związana z iOS-em. Pozwala to Apple na niemal dyktowanie warunków operatorom komórkowym, którzy muszą się na nie godzić, jeśli nie chcą tracić klientów. Gdyby powstała oficjalna aplikacja (nazwijmy ją) Move to Android, to „monopol” giganta z Cupertino byłby zagrożony, a przez to skłaniałoby go to do większych ustępstw w negocjacjach z telekomami.

Zaznaczam jednak po raz kolejny, że Apple zgodziło się tylko wstępnie (i nieoficjalnie), więc różnie może z tym być. Lecz przypominając sobie kilka faktów z nie tak odległej przeszłości można się zastanawiać czy takie narzędzie jest w ogóle potrzebne. Nie jest żadną tajemnicą, że użytkownicy sprzętu od giganta z Cupertino to najbardziej lojalna grupa klientów i inni producenci mogą Amerykanom tego przywiązania tylko pozazdrościć. Owszem, można zarzucić to właśnie „zamknięciu” iOS i trudnej przesiadce na inny system operacyjny, ale zastanawiające jest, ile osób by się na to w ogóle zdecydowało. Co więcej, w Q3 aż 30% nowych użytkowników iPhonów stanowili byli posiadacze smartfonów z Androidem, a więc zauważalny jest zupełnie odwrotny trend. Swoją drogą ciekawe, jak bardzo przyczyniło się do tego wypuszczenie aplikacji Move to iOS.

Ostatecznie więc myślę, że nawet jeśli Apple zdecyduje się udostępnić narzędzie umożliwiające szybką i prostą przesiadkę z iPhone’a/iPada na smartfon/tablet z OS-em Google, to będzie to ruch czysto PR-owy. Nie ma się bowiem co spodziewać masowej migracji. Przecież jest już m.in. aplikacja Smart Switch Mobile (dostępna głównie dla Samsungów Galaxy) i jakoś gigant z Cupertino nie zanotował znacznego odpływu użytkowników do konkurencji.

AKTUALIZACJA, 12.01.2016, godz. 17:00

Osoba związana z Apple zaprzeczyła powyższym doniesieniom, jednocześnie twierdząc, że marka ma zamiar dalej skupiać się na rozwiązaniach, ułatwiających przesiadkę z Androida na iOS.

There is no truth to this rumor. We are entirely focused on switching users from Android to iPhone, and that is going great.

Źródło: Forbes, phoneArena

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona