Recenzja Surface Pro 4 – tabletu, który ma zastąpić Twój laptop

Akcesoria

Klawiatura Type Cover

Nowa klawiatura Type Cover to chyba jedna z najważniejszych zmian w stosunku do poprzedniej generacji. Z klawiatury całkiem niezłej, czwarta generacja TC stała się klawiaturą świetną. Kompletną. A powodów jest kilka. Najważniejszy z nich to moim zdaniem szklany gładzik z pełną obsługą gestów Windowsa 10, który jest aż o 40% większy niż poprzednio. Różnica jest ogromna. Przewijanie stron, “uszczypnij-by-powiększyć” czy prawy klik – wszystko to działa lepiej, płynniej i za każdym razem.

Zastosowano też po raz pierwszy klawisze wyspowe ze skokiem 1,6 mm i jeszcze szerszy ich rozstaw. Klawiatura działa ciszej i wydaje się być bardziej stabilna i po prostu wygodniejsza w użytkowaniu. Dodatkowo wzmocniona rama zapobiega też jakimkolwiek ugięciom czy sprężynowaniu. Według przedstawiciela Microsoftu, wyspowy układ potrafi przyspieszyć pisanie, dzięki szybszemu wzrokowemu “rozdzielaniu” poszczególnych przycisków. Czy tak jest naprawdę – nie wiem. Wiem jednak, że jeśli używacie Surface Pro 3, to przesiadka na nowy Type Cover jest niemalże obowiązkowa.

surfacePro4 (5)

Nowy Type Cover dostępny jest również w wersji z czytnikiem linii papilarnych (choć na razie nie w Polsce). Jeśli kupujemy SP4, czytnik ten nie będzie nam potrzebny z uwagi na autentykację przy pomocy twarzy i kamery podczerwonej. Jeśli jednak mamy SP3, klawiatura z czytnikiem linii papilarnych pozwoli nam korzystać z wszystkich dobrodziejstw Windows Hello bez konieczności przesiadania się na SP4.

Najważniejsze gesty:

 • Zaznaczanie elementu: Naciśnij płytkę dotykową.

 • Przewinięcie: Umieść dwa palce na płytce dotykowej i przesuwaj nimi w poziomie lub pionie.

 • Powiększenie lub pomniejszenie: Umieść dwa palce na płytce dotykowej i wykonaj gest szczypania lub rozciągania.

 • Pokazanie dodatkowych poleceń (podobnie jak po kliknięciu prawym przyciskiem myszy): Naciśnij płytkę dotykową dwoma palcami lub naciśnij w prawym dolnym rogu.

 • Pokazanie wszystkich otwartych okien: Umieść trzy palce na płytce dotykowej i szybko przesuń nimi od siebie.

 • Pokazanie pulpitu: Umieść trzy palce na płytce dotykowej i szybko przesuń nimi do siebie.

 • Przełączenie między otwartymi oknami: Umieść trzy palce na płytce dotykowej i szybko przesuń nimi w prawo lub lewo.

Pióro Surface Pen

Microsoft, zaczynając swoją przygodę z linią Surface Pro, od początku za jeden z najważniejszych elementów wyróżniających uznał rysik – cyfrowe pióro, które niegdyś było oczkiem w głowie Billa Gatesa. W pierwszych dwóch generacjach zastosowano najpopularniejszą na rynku technologię Wacom z elektromagnetycznym rysikiem nie wymagającym osobnego zasilania. Wiązało się to jednak z dwoma problemami. Pierwszy z nich, to zwiększenie grubości urządzenia z uwagi na konieczność umieszczenia w nim kolejnej osobnej warstwy dotykowej. Po drugie, Wacom od zawsze miał problemy z dokładnością rysika w czterech rogach ekranu. Microsoft bardzo chciał to poprawić przy pomocy kalibracji, ale plotki donoszą, że sam Wacom nie chciał mu w tym pomóc ze względu na wewnętrzną konkurencję – firma ta produkuje między innymi profesjonalne tablety graficzne.

surfacePro4 (3)

I tym sposobem w SP3 i SP4 wylądował rysik z technologią N-Trig. Jest on dużo bardziej precyzyjny w rogach ekranu, ale wymaga zasilania bateryjnego i wprowadza większe opóźnienia gdy szybujemy kursorem NAD ekranem. Gdy go dotkniemy końcówką pióra – lag natychmiast znika. SP4 zmniejsza to opóźnienie w stosunku do SP3 aż o 25%. Ale to nie są wszystkie zmiany. Zamiast 256 wprowadzono rozpoznawanie 1024 poziomów siły nacisku, zastosowano magnetyczne przypinanie pióra do bocznej krawędzi urządzenia, zamiast doklejanej pętelki znanej z SP3. Przywrócono też gumkę na drugim końcu rysika, która będzie działać również z poprzednim modelem. Chcąc osiągnąć poprawę parametrów i jeszcze lepszą współpracę z softwarem, Microsoft… kupił N-Trig w 2015 roku, co sprawiło, że uniezależnił się od kolejnego zewnętrznego dostawcy technologii i sprzętu.

Grafików ucieszy też zestaw wymiennych końcówek o różnej grubości i fakturze. Od takich, które gładko ślizgają się po szkle, do takich, które stawiają zauważalny opór. Nawet standardowa końcówka w nowym piórze to zauważalny postęp. Stawia większy opór, nie strzępi się i daje wrażenie bardziej naturalnego pisania odręcznego czy szkicowania. A tą naturalność osiągnięto również przez zmniejszenie grubości szkła, więc przestrzeń między wyświetlanymi pikselami a końcówką pióra obecnie nie przekracza 0,4 mm.

Stacja dokująca

Nowa stacja dokująca wreszcie uniezależniła się od kształtu i wymiarów urządzenia, które jest do niej podłączane. Do tej pory, dok był jednocześnie stojakiem, który wymuszał kąt nachylenia i pasował tylko do konkretnego modelu. Taka sytuacja jest bardzo niekomfortowa jeśli chodzi o wsteczną kompatybilność i potencjalne przyszłe zmiany w wymiarach nowych Surface Pro. Nowy dok to ciężka “kostka”, która będzie stabilnie stać na biurku i łączyć się z Surface Pro za pomocą dedykowanego złącza – takiego samego, jak złącze ładowania.

Stację wyposażono w 4 porty USB 3.0, dwa złącza miniDisplayPort (wsparcie dla daisy chaining i wyjścia 2x 4K), złącze Ethernet, wyjście audio (mini jack) i port ładowania. Jest jednak pewien drobiazg, który mam nadzieję będzie naprawiony aktualizacją oprogramowania układowego dla docka. Surface Pro 4 i Surface Book wspierają wyjście 2x4K z częstotliwością 60 Hz, jednak po podłączeniu dwóch monitorów 4K do doka, działają one z niedostateczną częstotliwością odświeżania na poziomie 30 Hz. Co ciekawe, jeśli jedno wyjście podłączymy do doka, a drugie bezpośrednio do microDisplayPort w SP4 czy Booku – obraz będzie poprawnie działał w trybie 2x 4K @60Hz. 4K powoli staje się normą, więc można tylko mieć nadzieję, że tą niedogodność da się naprawić aktualizacją oprogramowania.

surfacePro4 (7)

Podsumowanie

Surface Pro 4 to zdecydowanie najlepsza i najbardziej pieczołowicie dopracowana hybryda na rynku. Czy jest to jednak urządzenie dla każdego? Pewnie nie. Tak samo jak nie dla każdego jest gamingowy laptop czy 8-calowy tablet. Linia Surface Pro od jakiegoś czasu jednak nie jest już tylko ciekawostką, ale osobnym rynkiem, na którym pojawiają się nowi gracze z urządzeniami często do złudzenia przypominającymi microsoftowy pierwowzór. I dobrze – SP3 zapoczątkował nową erę mocnych hybryd, której to istnienie pieczętuje Surface Pro 4 – lepszy pod każdym względem od swojego poprzednika. Ekran, głośniki, rysik, klawiatura, gładzik – to tylko niektóre elementy, które zostały znacznie ulepszone. Tablet, który w pełni zastępuje laptop – nawet jeśli przyzwyczajenie do nowej formy (odpinana klawiatura i nóżka) zajmie nam kilka dni czy tygodni. A śmiem zaryzykować stwierdzenie, że przyzwyczai się każdy.

I na koniec jeszcze jeden aspekt – cena. Jak to mówią – produkt powinien kosztować tyle, ile nabywca jest w stanie za niego zapłacić – ale nie mniej. SP4 kosztuje od 4300 złotych (+650 zł za klawiaturę). “Winić” trzeba nie tylko Microsoft czy punkt przecięcia krzywej popytu i podaży, ale głównie obecny kurs dolara. Nie chcę się wypowiadać czy “warto” kupować ten produkt za tę cenę, ale jedno jest pewne – lepszej hybrydy na rynku nie ma i osoby, które traktują sprzęt jako coś więcej niż maszynkę do wykonania zadania A i B, z pewnością powinny zainteresować się tym urządzeniem.

Plusy:

 • świetna jakość wykonania
 • pełny port USB
 • bardzo dobry wyświetlacz wysokiej rozdzielczości
 • doskonały cyfrowy długopis w zestawie
 • bardzo wygodna klawiatura z dużym gładzikiem (kupowana osobno)
 • wysoka wydajność i płynność działania
 • Windows 10 Pro
 • ultramobilny

Minusy:

 • brak portu USB-C
 • brak wersji 3G/LTE
 • wysoka cena tabletu i akcesoriów
 • nienaprawialny
 • brak popularnego w Europie złącza HDMI
 • aktywne chłodzenie (i5, i7)
 • wciąż dość duży i ciężki jako tablet

Spis treści:

1. Wprowadzenie. Co nowego. Design
2. Wnętrzności. Ekran. Głośniki. Aparaty
3. Windows 10. Aplikacje. Wydajność, bateria
4. Akcesoria: S Pen, Type Cover, dock. Podsumowanie

Sprzęt do testów dostarczył x-kom.

9.1 Ocena (1-10)

wyświetlacz
9.5
DZIAŁANIE - PŁYNNOŚĆ, WYDAJNOŚĆ
10
AKUMULATOR
7
MULTIMEDIA
10
PORTY, ZŁĄCZA, ŁĄCZNOŚĆ
9
JAKOŚĆ WYKONANIA
10
WZORNICTWO
9.5
AKCESORIA
9.5
oprogramowanie (aplikacje, system, sterowniki)
7.5
Dodaj swoją recenzję  |  Read reviews and comments

Komentarze

 • dareczq

  Ciekawa recenzja sprzętu, który niestety nie kupie, ale mam do pana, panie Piotrze pytanie, jako że myślę o kupnie właśnie hybrydy (bardziej tabletu, czasami ma służyć jako drugi laptop bardziej w domu) zastanawiam się jak to jest z tym windowsem 10 w trybie tabletu, bo tryb deskop działa jak każdy wie. Czy można powiedzieć, że w trybie tabletu będzie to tak wygodne jak na Androidzie? Nie chce już kupować kolejnego tabletu z robocikiem, nie potrzebuje “powiększonego smartfona”.

  • Bez tego “pana” :)

   Chciałbym móc jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Sam interfejs w trybie tabletu dość mocno przypomina W8.1 i z obsługą dotykową nie powinno być problemu. Jedynie Edge (no i File Explorer) wciąż czeka na interfejs bardziej przyjazny dotykowi. Ten obecny jest w miarę ok, ale bardziej przypomina desktopową przeglądarkę niż mobilną. Myślę, że Twoja decyzja rozbije się o odpowiedź na pytanie z jakich aplikacji chcesz korzystać i czy są one (lub ich odpowiedniki) dostępne na W10.

   • jarekt

    Ja na surface praktycznie nie używam trybu tabletu. Niby jest, niby faktycznie coś tam poprawia niestety ma parę wad, które sprawiają, że ląduję zawsze w trybie desktop. Największa to brak pulpitu – ja pulpitu używam i żeby się do niego dostać muszę kombinować jak koń pod górę (przez eksplorator windowsa). Generalnie nie ma żadnej wartości dodanej w tym trybie więc jego największą dla mnie zaletą jest to, że można go wyłączyć…

    • To zależy. Ja mam podpięty file explorer do kafelka i w trybie tabletu wolę Start Screen niż menu start.

     • Jestemsuper

      Ja też nie korzystam z tabletowego trybu, nie działa mi (ale jest to spotykany problem) w tym trybie podział ekranu przy dwóch aplikacjach.

   • dareczq

    Tryb tabletu dla mnie to głównie – media społecznościowe, email, czytnik e-book-ów, no i internet na Chromie. Korzystam też z google drive, google zdjęcia, gmail-a więc tu rozumiem, że w grę wchodzi tylko tryb deskop.

    • GMail podepniesz do dotykowego Outlooka. Pozostałe przez przeglądarkę. Czytniki ebooków są. Facebook appka jest i będzie zaktualizowana do W10. Tak samo Twitter, Netflix czy Flipboard.

   • Damian Jakson

    Witam , mam pytanko z innej beczki ,czy jest mozliwosc robienia screenshotu w SP4 ?

    • Na kilka sposobów:
     – podwójne kliknięcie gumki Surface Pen
     – przycisk Print Screen na klawiaturze Type Cover
     – przytrzymać wciśnięty Power i wcisnąć krótko Volume Down
     – Narzędzie Wycinanie

     • Damian Jakson

      dzieki pozdro.

     • Kon7

      Lub MS Snip.

 • Aaa

  Taki maly drobiazg otoz wersja z core m3 wazy te 766g ale juz z core i5/7 wazy nieco wiecej chyba 784g ale nie jestem pewny warto sprawdzic i dopisac

  • Przecież tak właśnie jest w tekście :)

   • Aaa

    Racja pisze troszeczke nizej ale niestety nie doczytalem i od razu napisalem komentarz.(a usunac sie chyba nie da) Chodzilo mi o wage przy specyfikacji tam jest tylko 766g.

 • Krzepki Harry

  Problem z tym sprzętem jest taki, że jest nienaprawialny… Coś się stanie po dwóch latach i kaplica, maszynka do utylizacji :/

  • Nie, wysyłasz do serwisu, tak jak każdy inny sprzęt mobilny – i naprawiają odpłatnie.

   • Za cenę przewyższającą aktualną wartość tego sprzętu. Nienaprawialność dla użytkowników oznacza też najczęściej, że serwisy też niewiele mogą zrobić i stąd naprawy są bardzo drogie.

    • $50 za wymianę baterii w Surface RT

     • jaro

      Wyobraz sobie sytuację, że masz z pilotem od tv lecieć do serwisu po nowe baterie za 199 pln w promocji. Dobry zart tymfa wart.

     • Jesli porownujesz jednorazowe baterie AA z pilota do takiej ze sprzętu za 2000-5000 pln, to nie mamy o czym rozmawiać.

      PS: “tynfa”

   • Krzepki Harry

    Ifixit dali 2 punkty na 10 w swoim “Repairability Score”. Nie brzmi to zachęcająco…

    • Nie zamierzam tego naprawiać własnoręcznie, wiec moje zainteresowanie wynikiem ifixit wynosi zero.

     • Krzepki Harry

      No i fajnie, ja też bym nie zamierzał (gdybym kupił), natomiast dobrze by było gdyby w miarę rozgarnięty serwis mógł się sprzętem zająć… To tak jak z samochodem: jak po gwarancji padnie rozrusznik, to nie walimy od razu do serwisu autoryzowanego, tylko do mniejszego warsztatu, gdzie zrobią nam to 4 razy taniej – mniej więcej o to mi chodzi :)
      Niemniej, z tą utylizacją w pierwszym poście to trochę się rozpędziłem – nie ma przecież rury, której się nie da odetkać – kwestia nakładu sił i środków… ;)

     • Z jednej strony tak, jeśli ktoś używa zewnętrznych serwisów. Ja zawsze naprawiam u producenta, nawet po gwarancji.

 • Lewski

  Czy ktoś posiada wersję z core m3 i próbował na nim korzystać z AutoCada LT – chodzi mi o pracę w dwóch wymiarach, bez 3D, renderingów itp.? Jestem jakoś sceptycznie nastawiony do wiatraków w tablecie, bo często miałem z nimi problemy w laptopach, a tu wiadomo, że po dwóch latach z naprawą mogą być problemy. Do CADa na codzień mam stację roboczą, ale zastanawiam się czy w sytuacjach awaryjnych, czy wyjazdach, ten m3 dałby radę. Czy ta wersja z m3 ma inne ograniczenia prócz wydajności?

  • Nie miałem okazji porównywać, ale polecam to wideo:
   https://www.youtube.com/watch?v=tMlNS8K4YCo

   • Lewski

    To są minimalne wymagania dla 64-bitowego AutoCAD LT 2014:

    – Procesor AMD Athlon 64 z obsługą technologii SSE2 lub procesor AMD Opteron z obsługą technologii SSE2 lub Intel Xeon z obsługą technologii SSE2 i EM64T lub Intel Pentium 4 z obsługą technologii SSE2 i EM64T
    – 2 GB pamięci RAM

    Czyli wersja i5 z 4GB RAM na pewno wystarczy. Pod względem RAM-u, wersja z core m3 też dałaby radę, boję się jednak, że praca z takim procesorem może być męcząca.

    To może inne pytanie – czy istnieje możliwość programowej kontroli nad pracą wiatraka, a w zasadzie procesora, tzn. czy można sztucznie ograniczyć wydajność procesora (np. w zależności od temperatury) by wiatrak się nie włączał? :)

    • Nie ma takiej wbudowanej możliwości bez ręcznego przepisywania sterowników.

     Myślę, że z 2D nawet Core M radziłby sobie przyzwoicie.

     • hydzior

      Jest. Tworzysz sobie power plany w których ograniczasz sobie CPU do potrzeb. Ja w swoim i7 już dawno wiatraka nie słyszałem :). Dla odważnych jest też Intel Extreme Utility.

     • Power plan tak, ale nie na takim poziomie szczegółowości o którym pisze OP.

   • Lewski

    Przeczytałem dodatkowo recenzję porównawczą SP4 m3 z i5 na http://www.notebookcheck.com/Test-Microsoft-Surface-Pro-4-Core-i5-128-GB-Tablet.153922.0.html i powiem Ci, że jestem zaskoczony. Jeśli dobrze zrozumiałem, ludzie chętniej wybierają m3 niż i5, chociaż cena jest b. zbliżona. Zysk wydajności nie jest na tyle duży by zniwelować inne zalety m3, który pod wieloma względami (z wyjątkiem wydajności oczywiście) jest lepszy od i5. Wydajnościowo jest porównywalny z SP 3 i3, więc tragedii też nie ma. Piszą, że jeżeli ktoś potrzebuje wydajności, wybiera z reguły i tak mocniejszą wersję z i7. Ocena końcowa minimalna wyższa na korzyść m3.

 • mzl123

  Piotrze, być może niezbyt uważnie przeczytałem tę świetną recenzję, ale nie znalazłem informacji o wersji którą testowałeś. Mam nadzieję, że była to wersja z i5, bo ta jest chyba rozsądnym kompromisem między ceną, a możliwościami. Wspomniałeś, że VS chodzi całkiem nieźle, ale czy jest to porównywalne z “normalnym” desktopowym i5? Co prawda nie korzystam akurat z niego, a z IDE JetBrainsa, ale podejrzewam , że wymagania będą podobne. 2 lata temu zmieniając sprzęt odpuściłem sobie procki mobilne na rzecz desktopa (i5 haswell), bo praca na nich to była katorga – niby wszystko działało ok, ale regularnie zdarzały się momenty głębszego “zamyślenia”, co doprowadzało mnie do białej gorączki. Zastanawiam się, może jednak nadszedł czas na powrót do bardziej mobilnego sprzętu?

  • Lewski

   Z tego co pamiętam z wcześniejszych newsów i5 4GB RAM 128 GB
   Mam właśnie dylemat między tą, a Core m3. Ciekawi mnie jak duża jest różnica w wydajności. Może ktoś testował obie wersje?

  • Tak jak pisze Lewski – i5 4GB RAM 128 GB.

   Jeśli chodzi o IDE, to jeśli odpalasz natywnie, a nie w maszynie wirtualnej, to będzie chodzić jak burza. Do maszyny wirtualnej 4GB RAM będzie trochę za mało w tej wersji.

   Nie odczułem żadnego dyskomfortu używając SP4 do obróbki grafiki, programowania w VS czy nawet renderowania filmów FHD.

   • mzl123

    Dziękuję za informację. Czas się zastanowić, tylko ta cena…

 • Radoslawww

  Cena jest rzeczywiście za wysoka. Sam jestem posiadaczem od 2 lat Asusa T100 i na tyle jestem zadowolony, że nie widzę możliwości przejścia na laptopa. Wykorzystuję go do pracy (głównie przeglądarka i Office) oraz prywatnie jako tableta do przeglądania treści w Internecie oraz czytania książek.
  Aktualnie szukam czegoś większego (12′) z trochę lepszym procesorem i Ramem (min 4gb). Niestety cena surface pro jest nie nas moją kieszeń. Na rynku jest posucha, niestety. Zastanawiam się nad T300CHI ale tam bateria jest jakaś słaba. Piotrze może coś doradzisz?

  • To prawda, polska cena przy obecnym kursie dolara jest mocno krzywdząca dla nas. Przy kursie sprzed kilkunastu miesięcy byłoby to od 3300 zł. Też dużo, ale jednak bardziej racjonalnie.

   • Damian Jakson

    Witam , chcialem sire zapytac o jedna RZECZ..pisales ze SP4 dostales kupiles czy tam Ci wyslal od znajomego z Kanady it’d..Interesuje mNIE KUPNO w USA ,,albo SP4 lube SURFACE BOOK, chodzi mi jak Ci to wyslal I czy Placiles jakis vat czy clo ,jakim dobrym sposobem zaplacilc za cene I wysylke ? .Mam przeslac kase znajomemu paypalem I ma kupic I wyslac tylko zastanawiamy sie jak to zrobic najkorzystniej.pozdro.

    • Lewski

     Najlepiej gdyby ktoś Ci go kupił i przywiózł. Przed świętami była dobra okazja :) Z wysyłką zawsze jest ryzyko. Kumplowi znajomy kiedyś wysyłał kurierem w paczce z ciuchami, jako przedmiot używany (bez oryginalnego pudełka). Wtedy nie płacił żadnych ceł i dodatkowych opłat, ale nie wiem czy teraz przejdzie taki wariant ;-) Jeśli chodzi o paypal to, z tego co pamiętam, wychodzi drogo bo płacisz dodatkowo za podwójne przewalutowanie. Lepiej mieć konto walutowe lub skorzystać z internetowych kantorów, gdzie są niższe koszty niż w bankach i mogą Ci wpłacić walutę na konto docelowe. Musisz trochę poszperać i zweryfikować te informacje bo kiedyś się tym interesowałem, ale sam tego nie robiłem. Wszystko jest w sieci. Pozdrawiam

    • Przywiózł samolotem, a płaciłem wu w złotówkach, więc chyba nie za bardzo pomogę… Cena ze strony to cena netto. W Kanadzie dochodzi sales tax 15%. W US stawka tego podatku jest różna w zależności od stanu.

 • Rafał Gruszka

  Nie rozumiem tej oceny? Brak aplikacji pod palec, pustki w sklepie, masochizm używania dotykiem programów desktopowych o beznadziejnej baterii nie wspomnę. Miałem i szybko mnie rozczarował. Tylko wygląd sie broni. Dizajn ma naprawdę fantastyczny, ale to tylko ładne opakowanie z zawartością która nadal najlepiej sprawdza sie w PC i laptopach a strona mobilna tam prawie nie istnieje.

  • Bolo

   Jakbym chcial pod palec to bralbym TabS2 9.8 i nie nudzil ze jest zle, a tutaj mam pelne Win z wadami i zaletami plus dodatkowo piorko dobrze dzialajace.

   Ja sie przesiadlem wlasnie z Note 10.5 na MS Booka i jestem zadowolony bardzo.

   • Rafał Gruszka

    Każdy ma swoje preferencje. Ja chciałem zastąpić macbooka Air i iPada Air właśnie ma sp4. Byle mega pozytywnej nastawiony. Ale niestety totalne rozczarowanie. MacBook został a za tableta wybrałem iPada pro żeby mieć większy ekran a przy okazji wydajniejszy. W sumie dzięki 13 calach w iPadzie fajnie sie korzysta z windowsa przez client rd bo działa to jakbym używał PC co ciekawe bez żadnych opóźnień nawet przy oglądaniu tv. Następna ciekawostka jest fakt ze mogę grać na ipadzie we wszystkie gry z PC tez strumiemiowo także jak nie chce mi sie siedzieć przed biurkiem to kładę sie na łóżko i gram na iPadzie pro w falouta 4?

    http://youtu.be/-AwG_7cXUSQ

    • Obsługa remote desktop bez myszki (dotykiem) to katorga niestety.

  • Dlatego ocena 7.5 za software – średnia z:
   appki dotykowe: 4
   appki desktopowe: 10
   system operacyjny: 8,5
   sterowniki/firmware: 7,5

   • Rafał Gruszka

    10 za desktopowe appki bym nie dał chyba ze liczysz sam fakt ze są, bo to w sumie najwieksza zaleta tego urządzenia wraz z jakością wykonania bo tutaj tez nalezą sie pochwały. Tylko szkoda troszkę ze aby je obsłużyć komfortowo trzeba zrobić z tableta laptopa i to uważam za okropna wadę. Klawiatura i myszka TAK, ale kiedy mamy ochotę lub pracujemy dłużej(wtedy często sięgam bo lapka) a nie wtedy kiedy jest kłopot obsłużyć je dotykiem czyli opcją na której opiera sie sprzęt nazwany tabletem. Pozdrawiam

    • Ja możliwość korzystania z Photoshopa, Illustratora, Premiere, AutoCAD’a, Visual Studio i wielu innych uważam za wyłącznie zaletę. Nie zaskakuje mnie też, że do korzystania z programów desktopowych potrzebne jest zamienienie Surface w laptopa (podpięcie klawiatury). To nie efekt uboczny, ale podstawowe założenie segmentu urządzeń 2w1.

     • Rafał Gruszka

      Zgadza sie i to jest piękne ze można operować takimi narzędziami na tablecie, tylko dla mnie sp4 w obecnej postaci to jeszcze nie to czego bym sobie życzył, bo nie zastąpi mi w 100% ani laptopa ani tym bardziej tableta. Biorę MBA który rownież jest naprawdę lekki i kompaktowy i robię te wszystkie rzeczy co na sp4 i nawet bardziej wygodnej formie. Przewagą surface dla mnie jest dotyk bo uwielbiam taką obsługę ale w przypadku zabawy w profesjonalne programy jakie wymieniłeś to słabo wykonalne tym sposobem jaki sobie cenie. Chce pobawić sie aplikacjami mobilnymi, gierkami to kolejny raz sp4 kuleje. Powiem ci w sekrecie ze nawet przewijanie stron na sp4 było jakby to nazwać hmm sztuczne, jak machnę palce to strona za szybko sie zatrzymuje albo nie zawsze idzie w tempo, być może takie mam już przyzwyczajenie z iosa ale tam to działa perfekcyjnie. Jak ktoś rzeczywiście chce tylko tableta w laptopie mimo ze to jeszcze nie do konca wygodne(moje zdanie) to surface pod tym względem zjada cały segment na śniadanie. Dla mnie niestety jest jeszcze za słaby, poprawić stronę mobilną i desktopową pod palucha a zrobię napewno drugie podejście. Pozdrawiam

     • Przeciwnie. Przeskalowywuja idealnie. Caly najnowszy Adobe CC. Malo tego, Photoshop i Illustrator maja tryb dotykowy. Jak bede w domu wrzucę screeny.

     • No to masz wersję sprzed kilku lat… Screeny wieczorem, zapomniałem o tym wcześniej.

     • Gość

      takie programy na 12,3 cala, rozbawiłeś mnie i to bardzo ;-p

 • Pozdrawiam

  inspirujący sprzęt i bardzo fachowa, pomocna recenzja. wiem, co mówię, bo obejrzałem i przeczytałem ich niemało, w różnych językach (szukam argumentu, by się zniechęcić:-). Co do ceny. Oczywiście, chciałoby się urwać tysiączek czy dwa, zwłaszcza z lepszych wersji. Gdy jednak porównać SP4 ze sprzętami profesjonalnymi, np. DELL z obudową tri metal, a nie z popularnymi modelami, to cena już wcale nie wyda się drastycznie przesadzona. W wypadku DELL-a sytuację ratują dla prywatnego użytkownika “alternatywne” kanały nabycia nowego sprzętu, jak outlet. Chyba działa efekt skali, może doczekamy się go w wypadku linii Surface.
  PS. Przy pomocy kogoś, ZA pomocą czegoś

 • Janusz Parys

  Witam! Bardzo ciekawa recenzja. Czytając ją aż chce się kupić ten tablet. Ja akurat już to zrobiłem i mam bardzo mieszane uczucia. Kupiłem podstawową wersję i3, gdyż urządzenie będzie mi służyło do celów biurowych (praca w terenie). Jeśli chodzi o wygląd, jakość wykonania i ekranu to jak dla mnie rewelacja. Brakuje aplikacji, ale to jeszcze można przeżyć. Sprawą dyskredytującą tablet jest natomiast żywotność baterii. Być może ja mam jakiegoś wadliwego Surface, stąd moje zastrzeżenia i pytania do innych użytkowników. Otóż mój tablet rozładowuje się po 4 godzinach pracy na nim i tak jak wspomniałem jest to praca z dokumentami i tekstem. Ekran ma 60% jasności i wgrałem najnowsze aktualizacje. Jeszcze ciekawiej wygląda sprawa, gdy tablet nie jest używany. Ze 100% do zera samoczynnie rozładowuje się po 12 godzinach, przy okazji jest dosyć ciepły. Gdybym wiedział, że żywotność Surface będzie tak słaba nigdy nie kupił bym tego urządzenia. Bardzo proszę o info jak to wygląda u innych urzytkowników.

  • koven

   co do czasu pracy, mam to samo z i5. Jeżeli chodzi o rozładywanie, jest problem z usypianiem procesora, który obiecali naprawić w styczniu. Na razie pomaga przestawienie wszystkich stanów z sleep na hibernację.

   • Artur

    Wersja z m3 generalnie trzyma krocej – potwierdza to wiekszosc testow ze najwydajniej z akumulatorem pbchodzi sie i5 (zrodlo: love my surface). Ja w mojej i5 nie mam problem9w z czasem pracy na baterii – 5-7 godzin w zaleznosci od zadan. Polecam kazdemu postawienie od nowa surface z uzyciem obrazu, ktory mozna pobrac ze strony ms. U mnie po tym procesie zniknely wszystkie problemy, ktore mialem. Slabe to pocieszenie, ale polecam.

 • Andrzej Ranik

  naprawa gwarancyjna 0

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona