Ważne

Samsung jest mniej innowacyjny niż rok temu, ale udało mu się jeszcze znaleźć w TOP 5. Apple po raz kolejny na szczycie

Innowacyjność jest bardzo ważna, jeśli chce się zaproponować użytkownikom rozwiązania, które jeszcze nie są powszechnie dostępne na rynku. Chociaż opracowanie czegoś nowego wymaga odpowiednich nakładów finansowych, to w ostatecznym rozrachunku przynosi wiele korzyści, również tych ekonomicznych.

The Boston Consulting Group opracowało listę 50 najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw na rynku. Znaleźli się na niej przedstawiciele różnych segmentów – od producentów elektroniki użytkowej i samochodów, przez operatorów kart płatniczych, aż po marki z branży chemicznej i farmaceutycznej. Nas jednak interesują przede wszystkim ci, którzy zajmują się wytwarzaniem smartfonów, tabletów, hybryd i/lub wearables.

Jak możecie zobaczyć poniżej, na pierwszym miejscu znalazło się Apple. Co więcej, zajmuje je od… 11 lat! Natomiast Google na drugiej lokacie jest już drugi rok. Microsoft umieszczono na 4. pozycji, natomiast Samsunga na piątej. Koreańczycy jednak spadli o dwa oczka, w porównaniu do zestawienia obejmującego poprzednich 12 miesięcy.

W przywoływanym TOP 50 znaleźli się również: HP (23.), Huawei (45.) oraz Lenovo (50.).

TOP 50 najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw Apple Samsung Microsoft Huawei Lenovo

Pierwsza pozycja Apple wcale mnie nie dziwi. Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że gigant z Cupertino wydał na rozwój i badania w 2015 roku podatkowym 8,15 miliarda dolarów, a rok wcześniej 6 miliardów. Drugie w kolejności Google przeznaczyło na ten cel więcej, bo 9,9 miliardów dolarów – z pewnością pomogło mu to zachować zajętą rok wcześniej pozycję.

Martwić się natomiast powinien Samsung, który spadł o dwa oczka względem poprzedniego zestawienia. Co ciekawe, Koreańczycy publicznie przyznali niedawno, że przestali być tak innowacyjni, jak kiedyś. Odbiło się to niestety na ich pozycji w powyższym rankingu i nie pomogło im nawet to, że w latach 2003-2014 złożyli najwięcej wniosków patentowych dotyczących wearables. Producent zapowiedział jednak, że zrobi wszystko, aby ponownie być liderem na rynku urządzeń mobilnych.

Zobaczymy, jak w przyszłym roku ułoży się TOP 50 najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw i czy czekają nas większe (lub mniejsze) przetasowania.

Źródło: The Boston Consulting Group przez SamMobile

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona