Ważne

Samsung w latach 2003-2014 złożył najwięcej wniosków patentowych dotyczących wearables

Patenty to skarb każdego producenta. Zdarzają się takie, które dla zwykłego zjadacza chleba są nad wyraz zabawne albo zupełnie bezużyteczne. Nie da się ukryć – wiele z nich pozostaje na zawsze „w szufladzie”. Producenci wychodzą jednak z założenia, że lepiej mieć je niż nie, ponieważ nigdy nie wiadomo czy kiedyś się nie przydadzą.

Na Tabletowo informujemy Was zwykle o wnioskach składanych przez Apple lub Samsunga. Mogliście więc odnieść wrażenie, że to oni pozostają w czołówce, jeśli wziąć pod uwagę ilość tego typu dokumentów. I tu pojawia się małe zaskoczenie – o ile Samsung stoi na pierwszym stopniu podium, to za nim – odpowiednio na drugim i trzecim miejscu – ulokowali się Philips i Panasonic. Gigant z Cupertino znalazł się „gdzieś” dalej – nie mamy wiedzy, na której pozycji dokładnie.

Cały czas mowa, zgodnie z tytułem artykułu, o patentach dotyczących wearables. Na przestrzeni ostatnich 12 lat to właśnie Koreańczycy postarali się o zabezpieczenie największej liczby pomysłów na inteligentną galanterię – łącznie ponad 600. Niewiele mniej mają też Philips i Panasonic, natomiast LG i Canon po niecałe 400. Tak kształtuje się najbardziej zamożna w patenty piątka. Pozostałe marki zajmują – odpowiednio – 8. (Sony), 19. (Microsoft) i 20. (Qualcomm) pozycję.

Łącznie w latach 2003-2014 złożono 64502 wniosków patentowych. Producenci, którzy zajmują pierwszych 30 miejsc w zestawieniu, są odpowiedzialni za 8539 wniosków, co stanowi 13,2% całości. Natomiast kraje i regiony, w których zdobywa się najwięcej patentów to: Japonia (17813 sztuk, 27,6% całości), Stany Zjednoczone (14519 sztuk, 22,5% całości), Chiny (14423 sztuk, 22,4% całości), Korea Południowa (5036 sztuk, 7,8% całości) i Europa (4117 sztuk, 6,4% całości).

Znaczny wzrost liczby patentów dotyczących wearables notuje się od 2012 roku. W następnych latach z pewnością ten trend się utrzyma, w końcu rynek inteligentnej galanterii dopiero się rozwija i jeszcze długo pozostanie nienasycony.

Źródło: SamMobile, ZDNet

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona