Ważne

Sprawdziłam, czy i jak Gear S2 działa ze smartfonami spoza listy oficjalnie wspieranych

Gear S2 jest pierwszym zegarkiem Samsunga, który współpracuje ze smartfonami innych firm. Oczywiście nie jest do końca tak, że można go podłączyć do wszystkich urządzeń, bo kompatybilność (przynajmniej ta oficjalna) została ograniczona do wybranych 35 modeli – ich listę znajdziecie na stronie koreańskiego koncernu. Czy to oznacza, że mając sprzęt spoza listy nie będzie można korzystać ze wszystkich dobrodziejstw Gear S2? Poniżej znajdziecie odpowiedź na to pytanie.

Jak się domyślacie, z Galaxy S6 i Galaxy S6 Edge Plus Gear S2 współpracuje aż miło – ze wszystkimi możliwościami, jakie oferuje. Wystarczy włączyć Bluetooth, pobrać aplikację Samsung Gear (jeśli jeszcze jej nie mamy), a następnie sparować zegarek z telefonem. Wszystko trwa dosłownie chwilę, po której możemy się cieszyć wyświetlaniem powiadomień na zegarku i korzystaniem z aplikacji (których, niestety, na Tizen jest wciąż niewiele). Ale na tym skupię się w pełnej i bardzo szczegółowej recenzji Gear S2, która powstanie przy sporym udziale Jakuba. Dziś chciałam Wam jedynie zasygnalizować, że zegarek ten działa z urządzeniami spoza oficjalnej listy. A przy okazji pokazać, jak połączyć ze sobą te produkty.

Gear S2 vs smartfony z oficjalnej listy wspieranych urządzeń

W przypadku smartfonów innych producentów niż Samsunga, ale oficjalnie wspieranych przez Gear S2 (czyli tych z listy dostępnej na stronie koreańskiego koncernu), sprawa jest bardzo prosta. Ze sklepu Google Play pobieramy trzy aplikacje, po których zainstalowaniu zegarek łączy się z telefonem. Następnie trzeba zalogować się na swoje konto Samsung (jeśli nie macie – możecie w tym roku założyć). Nic trudnego.

Potrzebne aplikacje (z linkiem do Google Play) – oczywiście darmowe:

Gear S2 vs smartfony spoza oficjalnej listy wspieranych urządzeń

No dobrze, a co ze sprzętem, którego na oficjalnej liście brak? Pod ręką mam sporo smartfonów, których nazw na próżno tam szukać. Na przykładzie Motoroli Moto X Play, Honora 7 i Umi Emax Mini sprawdziłam czy połączenie zegarka jest możliwe, a jeśli tak – w jaki sposób, bo domyślacie się, że na urządzeniach „niekompatybilnych”, w Google Play wyszukanie menadżera Gear S2 nie przynosi żadnych rezultatów. Ale od czego mamy pliki .apk!

Aby połączyć smartwatch Samsunga z telefonem, który nie widnieje na liście oficjalnie wspieranych, należy pobrać trzy aplikacje w formie .apk, a następnie je zainstalować. Z mojego doświadczenia wynika, że jeżeli przejdziemy ten krok i wszystkie trzy programy uda się zainstalować, Gear S2 będzie działał. Aby udało się nawiązać połączenie pomiędzy zegarkiem a telefonem, na tym drugim należy zainstalować (z plików .apk) przywołane trzy programy (linki do źródeł, z których ja pobierałam): Samsung Gear, Samsung Accesory Service i Gear Plugin. Oczywiście wcześniej należy włączyć w telefonie możliwość instalowania aplikacji z „nieznanych źródeł” – bez tego operacja nie powiedzie się.

Zapytacie pewnie czy funkcjonalność Gear S2 różni się w zależności od tego, czy korzystamy z niego w połączeniu z Samsungiem czy smartfonem innego producenta. Zauważyłam tylko dwie różnice, które w dodatku nie są jakoś szalenie istotne. Pierwszą jest brak możliwości odebrania połączenia bezpośrednio z zegarka (tak czy siak rozmowa odbywa się przez telefon, bo w Gear S2, w przeciwieństwie do Gear S, nie ma głośnika). Drugą z kolei jest brak samsungowej aplikacji e-mail, która w przypadku połączenia ze smartfonem Samsunga wyświetla na zegarku nie tylko powiadomienia o nowych e-mailach, ale także listę wiadomości e-mail znajdujących się w naszej skrzynce, do której możemy przejść w każdej chwili. Aktualizacja: umknął mi jeszcze jeden szczegół: przy sparowaniu ze smartfonami nie-Samsungowymi w sklepie z aplikacjami na zegarek nie znajdziemy płatnych aplikacji – są jedynie te darmowe.

Innych różnic, póki co, nie zauważyłam – bez problemu przychodzą wszelkie powiadomienia o połączeniach i SMS-ach, ale także te z Facebooka, Hangouts, Gmaila, Messengera i Twittera (na wiadomości można odpowiadać z poziomu zegarka), Instagrama. Możemy korzystać też z aplikacji, które mamy zainstalowane, w tym z: odtwarzacza muzycznego, galerii zdjęć, Nike+ Running (pod warunkiem, że mamy aplikację pobraną na telefon), pulsometra, harmonogramu, budzika, pogody, itd. Możemy oczywiście instalować kolejne programy z Samsung Gear Apps. Jeśli chcecie, żebym sprawdziła coś konkretnego, dajcie koniecznie znać w komentarzach.

Gear S2 vs smartfony, które nie spełniają minimalnych wymagań technicznych

Samsung podaje, że Gear S2 jest kompatybilny z urządzeniami działającymi pod kontrolą Androida w wersji 4.4 KitKat lub nowszej, które są wyposażone w co najmniej 1,5GB RAM. A co z telefonami, które nie spełniają tych wymagań? Oczywiście nie byłabym sobą, gdybym nie spróbowała sparować Gear S2 z urządzeniami, które nie spełniają tych minimalnych wymagań technicznych. Tu jednak, jak się domyślacie, poległam. Próbowałam na dwóch różnych urządzeniach – Asusie Padfone 2 (z Androidem 4.1, wymagany jest 4.4) i myPhone Cube (z 1GB RAM, wymagane: 1,5GB). W obu przypadkach próba zainstalowania aplikacji Samsung Gear z pliku .apk kończyła się fiaskiem (pozostałe dwa programy instalowały się bez problemu). Wydaje mi się jednak, że jeśli ktoś kupuje zegarek za 1500 złotych, to i jego smartfon będzie bardziej „wypasiony”. Inna sprawa, że aktualnie trudno znaleźć urządzenie, nawet z niskiej półki, które by nie działało pod kontrolą Androida w wersji 4.4 lub nowszej i z 1,5GB RAM.

Aplikacja Samsung Gear (ani pozostałe dwie) nie jest dostępna w wersji na iOS, aczkolwiek warto przypomnieć, że od jakiegoś czasu mówi się o tym, że Samsung nie wyklucza możliwości wsparcia dla smartfonów Apple. Z kolei połączenia z BlackBerry nie miałam okazji sprawdzić – z tego, co wiem, Jakub próbował, ale bezskutecznie.

Na koniec jeszcze jedna uwaga – Gear S2 może działać w danej chwili tylko z jednym smartfonem. Zatem jeśli chcecie zmienić telefon i cały czas otrzymywać powiadomienia, musicie zresetować zegarek – a są dwa rodzaje resetów:

 • lekkie resetowanie: pliki multimedialne i dane osobiste zostaną zachowane – z wyjątkiem wszystkich pobranych aplikacji,
 • zerowanie ustawień fabrycznych: wszystkie pobrane aplikacje i informacje osobiste zostaną trwale usunięte.

Mam nadzieję, że tym wpisem nieco przybliżyłam Wam kompatybilność Gear S2 ze smartfonami nie-Samsunga i spoza listy oficjalnie kompatybilnych. Gdybyście jednak mieli jakieś pytania – śmiało!

Na recenzję Gear S2 musicie poczekać do końca tygodnia. Weźmiemy pod lupę obie wersje dostępne w sprzedaży: sportową (którą mam ja) i Classic (którą ma Jakub).

Jeśli są wśród Was użytkownicy Gear S2 – dajcie znać, z jakimi smartfonami połączyliście zegarek i co najbardziej przypadło Wam w nim do gustu (a może coś się nie spodobało?)!

Komentarze

 • Wiesiek

  “Pierwszą jest brak możliwości odebrania połączenia bezpośrednio z zegarka (tak czy siak rozmowa odbywa się przez telefon” – to jest szalenie istotna różnica.

  • kesha

   Dla kogo? Skoro połączony jest za pomocą Bluetooth, to telefon i tak jest gdzieś blisko i nie widzę sensu najpierw odebrania następnie ganiania w poszukiwaniu telefonu, aby 2 osoba ciebie słyszała. Tym bardziej w miejscu publicznym tak średnio rozmawiać na głośniku. takie rozwiązania będą miały sens, gdy będzie można rozmawiać za pomocą tylko zegarka

   • A co jeżeli powiem Ci, że niektórzy korzystają z słuchawek przewodowych połączonych do telefonu i przez nie rozmawiają?

    • LCD

     To jeśli rozmawiają przez słuchawki przewodowe, to znaczy, że mają one mikrofon a jak mają mikrofon na kablu to zwykle mają też przynajmniej przycisk do odebrania połączenia, więc bez sensu jest odbierać przy użyciu zegarka. Inna sprawa ze słuchawkami BT. Z tym, że one też powinny posiadać mikrofon aby pogadać to może też mają taki przycisk.

     • Większość słuchawek BT ma możliwość odbierania połączeń albo za pomocą przycisku, albo polecenia głosowego.

     • Ale to nie jest kwestia odebrania, to potrafił mój zestaw słuchawkowy dołączany do Nokii 6101 lat temu 10.
      Chodzi o to, żeby można było podejrzeć kto dzwoni i zadecydować, czy odbieramy, czy też nie. Dodatkowo jeżeli nie odbieramy, to możemy wysłać wcześniej przygotowaną wiadomość.
      Przykład? Biegam, telefon na ramieniu w etui, z niego na słuchawkach mam muzykę. Dzwoni telefon – zerkam na smartwatcha, patrzę kto dzwoni, jakiś kolega, no to odpisuję przygotowaną wcześniej wiadomość ‘Biegam, oddzwonię później’. Dzwoni jakiś numer prywatny, pewnie jakaś reklama – nie mam na to czasu, odrzucam. Ale dzwoni przykładowo babcia, która wiem, że nie do końca ostatnio dobrze się czuje – no to odbieram.

     • Tom Dragan

      Jest jeszcze jedna fajna opcja, możliwość oddzwonienia nie wyciągając smartfona

  • Ale w jakim sensie?

   W Gear S2 nie ma głośnika, więc tak czy siak nie porozmawiasz przez niego.

   Różnica polega na tym, że w przypadku smartfonów Samsunga połączonych z Gear S2, jest możliwość odbierania z zegarka, ale rozmowa i tak odbywa się przez telefon (lub słuchawkę Bluetooth/słuchawki, jak słusznie zauważył Jakub), nie przez zegarek.

 • encantador

  Czy z poziomu zegarka da się odpowiedzieć na wiadomość z Messengera? Mam na myśli użycie standardowej klawiatury, jaką posiada ponoć ten zegarek czyli analogicznie do odpowiedzi na sms.

 • Marcin

  A co z aplikacjami endomondo, runkeeper czy inne też są wspierane na tej samej zasadzie co nike plus?

  • Nie, nie są. Nie ma ich odpowiedników na system Tizen, niestety. Nike+ Running na razie jest jedyną apką tego typu.

 • Przemysław Ostrowski

  Witam serdecznie
  Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad kupnem Smart zegarka, ale brakuje mi opcji możliwości zostawienia telefonu w domu.
  Ten Samsung wygląda mi na pomyłkę, po co mi Facebook Twitter i inne cuda jak nie działa endomondo itp brak możwliości pójscia na basen z tym cudem za 1600 zł.Myślę że trzeba poczekać jeszcze ze dwa lata aż dojdziemy do takiego rozwoju sprzętu, że da się z niego korzystać bez zgrzytania zębami. Na razie smart zegarki są na poziomie smart komórek z roku 2009.

 • Huberto

  Mam pytanie co do płatnych aplikacji w sklepie samsung apps. Używam Oneplus One razem z s2 classic i działa świetnie, jednak w oficjalnym sklepie mam dostęp tylko do bezpłatnych aplikacji, czy możesz sprawdzić jak jest w twojej wersji?

  • Na ten moment płatne aplikacje są dostępne tylko za pośrednictwem telefonów Samsunga.

   • Łukasz Grabski

    Mam LG G4 i mogę pobierać płatne aplikacje na Gear S2. Mam za To inny problem, nie mam aplikacji do sms-ów.

   • Neo

    Ja mam sony xperia Z2 i płatne aplikacje też mogę sciągać. Minus że nie ma endomondo ani runtastic

 • PeZet

  Panie Jakubie,
  1) Czyli rozumiem, że mając np. Sony Xperia Z1 i zainstalowane te 3 aplikacje oraz podłączone słuchawkę Bluetooth, przy połączeniu przychodzącym po sprawdzeniu na ekranie Gear S2, kto dzwoni, będę mógł odbierać rozmowy telefoniczne nie wyciągając telefonu z kieszeni (wciskając przycisk na słuchawce BT w uchu), albo będę mógł odrzucić połączenie odsyłając smsa z poziomu zegarka Gear S2, ale czy będę mógł wtedy wywołać połączenie z ekranu zegarka nie wyciągając telefonu z kieszeni?
  2) Czy dobrze rozumiem, że na telefonie Sony Xperia Z1 nie będę mógł jednak przeczytać żadnego maila, tylko zobaczę jedynie, że jakiś mail przyszedł do skrzynki, ale żeby go odczytać, będę musiał to zrobić już na telefonie, bo inaczej musiałbym mieć telefon Samsunga, żeby móc odczytać treść maila na Gear S2.
  3) Czy w takim razie przy połączeniu z telefonem Sony Xperia Z1 będę mógł odczytywać powiadomienia np. z WhatsAppa?
  Z góry dziękuję za odpowiedź
  Piotr

 • Maciej Tarnowski

  Dzień dobry
  Mam pytanie jak taki zegarek dla biegacza? Czy Nike Running + działa bez karty sim 3G i jak w ogóle sprawuje sie GPS i czy w ogóle jest wbudowany. Jak rozumiem Endo jeszcze nie działa na tego typu sw?

  • Nike Running działa wyłącznie, gdy w pobliżu jest telefon. Sam zegarek dla biegacza jest raczej bezużyteczny – nie ma GPS-u. Endomondo na Tizen (póki co?) brak.

 • me

  witam z LG G2 działa dobrze

 • Anonim

  Witam dodałem do telefonu 1gb ramu za pomocą programu ramexpander. Czy gear s2 zadziała?

 • Jarek

  Witam, mam pytanie czy gear s2 można połączyć z kruger&matz live km0413???

 • Grażyna Osowska

  Połączyłam Gear S2 z myPhone AXE LTE. Wyświetlają się powiadomienia, sms-y itp. Ale nie informuje mnie np. wibracjami o połączeniu nadchodzącym, nie wspominając o odebraniu połączenia przez bluetooth. Co ciekawe, mogę nawiązać rozmowę z osobami z listy kontaktów zapisanych w Gear S2. Nie wiem w czym tkwi problem. Czy to wina niekompatybilności czy ustawień? Gear S2 nie monitoruje snu dla S-Health. Z informacji S-Health dowiedziałam się że wszystkie poprzednie i tańsze modele to robią, a ten niestety nie. Szkoda.

 • Martinez

  Mam P8 i zegarek nie działa tak jak powinien. Brak jakichkolwiek powiadomień pomimo dobrze ustawionych opcji w aplikacji na telefonie. Brak możlIwości odbierania połączeń przychodzących a to szalenie ważna fundacja jadąc samochodem i mając stosowany zestaw głośnomówiący (obecnie i tak trzeba sięgać po telefon do kieszeni czy torebki). Zegarek dostałem w prezencie z możliwością oddania po 14 dniach w Euro Rtv Agd, w przypadku gdyby mi się nie spodobał. Nikt jednak z beznadziejnej obsługi oraz braku jakiejkolwiek wiedzy o tym produkcie nie wspomniał żonie, że zegarka nie wolno używać. Pytam się jak w takim razie można go sprawdzić bez podłączania-ładowania z telefonem. Ogólnie muszę stwierdzić, że pomimo zapewnienia oficjalnego przez Samsunga, że musi działać to czysty blef marketingowy. Obecnie złożyłem reklamacje i czekam na rozwój sytuacji

  • Sebastian Urbański

   P8 zwłaszcza po aktualizacji do Android 6 ma sporo obostrzeń dla działania aplikacji w tle uruchamiania itp. polecam przejrzeć ustawienia aplikacji manager telefonu od huwawei. Należy przyznać wszystkie uprawnienia i możliwość autostartu trzem programom Gear Plugin, Samsun Gear i Samsung Gear Service (tej trzeciej nazwy nie jestem pewny ale na 100% jest tam nazwa samsung).

 • Wojtek

  Mam Honora 5x i mam pytanie jak połączyć samsunga gear 2 neo próbowałem połączyć go z aplikacjami:
  -Samsung Accesory Service
  -Gear Plugin
  -Samsung Gear
  ale nie wychwytują urządzenia.
  Prosze o odpisanie lub doradzenie mi co mam z tym zrobić.

 • lolek

  na androida to tylko zegarki z android wear !! i nie ma co z innymi kombinowac. swietna integracja !

 • adam

  Witam, czy ktoś połączył gera 2 z telefonem Sony, a dokładnie Z5 Premium ?

 • Diana

  Witam. Czy da się połączyć finow x5 z lumią 640? Proszę o rady

 • Magda

  Czy można gear fit połączyć jednocześnie z dwoma samsunga mi – a5 i a3 ?

 • abddul ahmed

  Mam samsung grand prime z pamiecia ram 1gb i androidem wyzszym niz jest wymagany. Czy smartwatch polaczy sie z nim?

 • Irmina Schneider

  Ale jak można odczytywać wiadomości Messengera a nie same powiadomienia o wiadomości mam geat s2 Classic

 • Rafał Wawryniuk

  Mam Sony xperia e5 z systemem Android 6.0 Marshmallow i 1,5 GB pamięci czy połączy się zSamsung Gear s 2?

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona