Ważne

Ten jeden film pokazuje dokładnie czym jest Tizen

Tizen znacznie umocnił swoją pozycję w 3Q 2015 – wskoczył na czwarte miejsce w rankingu najpopularniejszych systemów operacyjnych i prześcignął BlackBerry OS. Niemała w tym zasługa dużego sukcesu smartfonów z serii Z, pracujących pod jego kontrolą. Zbiegło się to w czasie z opublikowaniem przez TizenExperts filmu, pokazującego, czym dokładnie jest ten system operacyjny i co się za nim kryje.

Przede wszystkim Tizen to platforma oparta na Linuxie, która może znaleźć się na różnego typu urządzeniach, w tym smartfonach, smartwatchach, telewizorach, samochodowych systemach rozrywki, choć ma potencjał, aby kontrolować pracę również sprzętów innego rodzaju, jak na przykład AGD. Ma też bogatą historię i czerpie m.in. z Bada OS czy MeeGo.

Tizen opiera się na trzech zasadach: otwartości, optymalizacji i możliwościach. Pierwsza odnosi się do faktu, że OS jest oprogramowaniem typu open source, więc swoją cegiełkę może dołożyć każdy chętny i tym samym przyczynić się do jego rozwoju. Druga z zasad, optymalizacja, umożliwia m.in. łatwe dopasowanie aplikacji do uruchamiania ich na różnego typu urządzaniach. Natomiast ostatnia kładzie nacisk na to, że Tizen jest bardzo lekkim systemem, nie nadwyrężającym procesora czy baterii, co przy jego potencjale może pomóc w stworzeniu rozbudowanego systemu IoT, czyli Internetu Rzeczy.

Tizen OS, dzięki ostatniemu awansowi w zestawieniu najpopularniejszych systemów operacyjnych, ma teraz szansę rozwinąć skrzydła jak nigdy przedtem. Najwięcej zależy od Samsunga, chociaż nie tylko, bo można zauważyć, że inni producenci również coraz chętniej sięgają po ten OS.

Źrodło: TizenExperts

Komentarze

 • Zenek Wiaderko

  A jak wygląda sprawa z aplikacjami? WP też jest świetnym systemem, ale po 3 miesiącach tęskno mi do niektórych aplikacji.

  • Zależy o czym mówimy. Jeżeli o smartfonach, to całkiem sporo jest przeportowanych z Androida ;-)
   Ze smartwatchami jest troszkę gorzej, zwłaszcza najnowsze Gear S2…

 • Polecam oglądać w przyspieszeniu 2x, znacznie przyjemniej i nie tracimy zbyt wiele czasu na ładne animacje, które jednak wiele nie wnoszą ;-)

 • RDF2.3

  kolejna strata czasu. miejsca jest tylko na dwa systemy. i obydwa miejsca są już zajęte.

  • GieKa

   Kilka lat temu wydawało się że rynek smartfonów też jest podzielony pomiędzy Samsunga i Jabłko. Dzisiaj wygląda to ciut inaczej.

   • RDF2.3

    to znaczy, jak wygląda? Samsung sprzedaje najwięcej smartfonów na świecie, a Apple nie ma żadnej konkurencji w zbieraniu kasy z rynku.
    poza tym ja nie pisałem o rankingach producentów, tylko o systemach operacyjnych, to zupełnie inna historia.

 • Pitagorasss

  Samsung ma racje że laduje w Tizen. Swiat monopolu nie dobry. Mocno zamknięty IOS, wszędobylski android z dziwnymi funkcjami i jeszcze bardziej podejrzany MS. Potrzeba alternatywy.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona