Ważne
Wiko VIEW

Sprzedaż tabletów sukcesywnie spada – w Q3 aż o 12,6%

“Sprzedaż tabletów spada” – zdanie to przybiera na sile z każdym kolejnym miesiącem. Z danych opublikowanych przez IDC wynika, że w trzecim kwartale bieżącego roku sprzedanych zostało 48,7 miliona tego typu urządzeń, podczas gdy w analogicznym okresie roku poprzedniego – 55,7 miliona. Daje to spadek na poziomie 12,6%. I choć Apple wciąż dominuje, również iPady sprzedają się coraz gorzej.

W Q3 3015 Apple dominuje z 20,3-procentowym udziałem w rynku tabletów. Na pozostałych pozycjach znalazły się takie firmy, jak Samsung (16,5%), Lenovo (6,3%), Asus (4%) i Huawei (3,7%).

Aktualnie trwa czwarty kwartał roku, który zawsze idzie w parze ze wzrostami sprzedaży ze względu głównie na okres przedświątecznej gorączki zakupowej. Zobaczymy czy tablety będą jednym z chętniej wybieranych prezentów na mikołajki / pod choinkę. Osobiście wydaje mi się jednak, że nie jest to już tak pożądany sprzęt (głównie przez nastolatków), jak choćby nowe smartfony, drony czy kamerki sportowe.

Jestem też bardzo ciekawa jak przedstawiać się będzie sprzedaż tabletów w całym 2015 roku. Coraz większą popularnością cieszą się duże smartfony, które kanibalizują sprzedaż zwłaszcza 7-calowych tabletów oraz hybrydowe urządzenia, będące z kolei dużo ciekawsze dla osób potrzebujących mobilnego sprzętu do pracy. Trudno nie odnieść wrażenia, że rynek tabletów w kształcie, jakim je znaliśmy do tej pory, skazany jest już na porażkę.

źródło: IDC, pocketnow

Komentarze

 • stereo0

  W sumie średnio mnie to dziwi. Mam kilkuletniego Note 10.1. Wiele się nie zestarzał przez 3 lata, większość rzeczy na nim działa, niektóre gierki już takie płynne nie są, ale to nie powód dla mnie do zmiany. Jeżeli teraz bym miał kupić tablet to wybrałbym coś z Windowsem.

 • AS

  Początki rynku tabletów wyglądały obiecująco z trzech względów. Malejących cen, braku dużych smartfonów oraz nienasyconego popytu. Dodatkowo urządzenia te nie miały za sobą historii. Był to często dopiero pierwszy zakup.

  Obecnie smartfony wygrywają wielkością ekranu oraz tym, że są dodawane do abonamentu przez operatorów komórkowych. Tablet stał się więc wygodniejszym, ale jednak niekoniecznie potrzebnym dodatkiem.

  Poza tym jest to kolejne urządzenie, które nie jest wspierane od strony oprogramowania wystarczająco długo. Po dwóch, trzech latach mamy w reku sprzęt jeszcze sprawny, ale niezgodny z wieloma nowymi aplikacjami.

  Te elementy powodują, ze sprzedaż tych urządzeń spada, ale nie wieściłbym jeszcze ich upadku. Mnie osobiście korzystanie z internetu na smartfonie denerwuje. A mam Galaxy Note 2, nie taki znowu mały egzemplarz :)

 • GieKa

  Tak sobie czytam te wywiady
  http://www.forbes.pl/polski-sprzet-elektroniczny-podbija-rynek-goclever-kruger-matz-manta-myphone,artykuly,199141,1,3.html
  ” W 2012 roku, dwa lata od rynkowego debiutu iPada, który wciąż był dla
  wielu polskich klientów raczej nieosiągalnym cenowo marzeniem, Goclever
  wszedł z nimi do Biedronki. W ciągu jednego dnia sprzedał 15 tysięcy
  urządzeń.”

  Ktoś kojarzy jaki to był model i w jakiej cenie?

 • A w tym może być jedna pozytywna informacja. Tablety mogą stanieć. Osobiście uważam, ze kupowanie tabletu większego i mniejszego niż w granicach 10 cali mija się z celem. Jedne za małe na dzisiejsze smartfony, drugie za ciężkie do trzymania. Mam aktualnie Della składanego na tablet i bynajmniej nie porównuję do 12 calowych tabletów, ale jest kłopotliwy w używaniu. Raz że dotyk na Windows 10 jest nie do końca dla mnie przyjazny (używanie w Excelu dotyku jest dla mnie skomplikowane). Dwa że waży 1,4 kg i ręka to czuje. Jak narazie jestem przekonany do tabletów np na Androidzie. Excel na androidzie ładnie współpracuje. Odnośnie np 12 calowych tabletów ręka też cierpnie po krótkim czasie. Za duże. Hybryd nie uznaję. Czekam więc na spadek cen ;)

 • Pc

  PC’ty też miały umrzeć i jakoś jeszcze nie wymarły.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona