Sprzedaż iPada spada, ale… to nie jego wina

Firma Apple podzieliła się wynikami finansowymi i sprzedażowymi za ostatni kwartał – czwarty kwartał roku fiskalnego, będący trzecim kwartałem roku. W ciągu tych trzech miesięcy koncern z Cupertino odnotował 51,5 mld dolarów przychodu (wzrost z 49,6 mld dolarów kwartał temu i z 42,1 mld dolarów w analogicznym okresie rok wcześniej), zysk natomiast wyniósł 11,1 mld dolarów (wzrost z 8,5 mld dolarów w Q4 2014). Niepokojąco wygląda sprzedaż tabletów.

Od kilku lat analitycy wieszczą nadejście ery “post-PC”. Tymczasem okazuje się, że iPady sprzedają się coraz gorzej. Jeśli się nie mylę, dotychczas sprzedaż iPadów nie spadł nigdy poniżej 10 mln sztuk na kwartał. A teraz mamy do czynienia z 9,89 mln egzemplarzy. Spadek widoczny jest gołym okiem – wystarczy choćby porównać dane z powyższej tabeli.

Łatwo z niej wyczytać, że w Q4 2014 Apple sprzedało 12,32 mln iPadów (o 20% więcej niż w zakończonym kwartale!), natomiast w Q3 2015 – 10,93 mln iPadów (o 10% więcej).

Nie oznacza to jednak, że Apple skończyło produkować dobre tablety. Spadku sprzedaży można upatrywać w wielu innych czynnikach. Przede wszystkim należy zauważyć, że “boom” na tablety minął, a rynek się nasycił – kto chciał mieć tego typu sprzęt, już dawno go kupił. To z kolei, w połączeniu z dłuższym cyklem żywotności tabletów, powoduje brak chęci (i potrzeby!) częstej wymiany urządzenia.

Ostatni kwartał roku zawsze przynosi wzrosty sprzedaży, czego i tym razem zapewne doświadczymy w przypadku iPadów (Q1 2015 – 21,4 mln sztuk, Q1 2014 – 26 mln sztuk). Tym bardziej, że na półki sklepowe trafi iPad Pro, który również może wpłynąć na wzrosty – zobaczymy, jak rynek zareaguje na jego sklepową premierę.

Spójrzmy jeszcze na sprzedaż pozostałych urządzeń Apple w ostatnim kwartale:

 • iPhone: 48 mln (Q4 2014: 39,26 mln, Q3 2015: 47,53 mln),
 • Mac: 5,71 mln (Q4 2014: 5,52 mln, Q3 2015: 4,8 mln).

Poziom sprzedaży zegarka Apple Watch i odtwarzaczy iPod nie został wyodrębniony.

źródło: Apple

Komentarze

 • Czyli następna wersja iOS nie będzie już działać na starych iPadach, to najprostsza metoda napędzenia sprzedaży.

  • Pawel

   Inaczej być nie może :( Długie wsparcie nie może przynosić firmie dużych strat.

 • PW

  Zdaje się Piotr Górecki już o tym pisał, ale tutaj widać to jak na dłoni – ponad 60% przychodów Apple to iPhone…

  • Taurusileo

   I co z tym?

   • PW

    Apple utrzymuje się głównie z jednego segmentu, a bardziej szczegółowo to w zasadzie dwóch wariacji jednego modelu iPhona – wystarczy, że nie trafią “w rynek” z nowym modelem i spadną im znacznie przychody. Ciągle nie udało im się zbudować drugiej nogi, na której opierałaby się firma.

 • Kabaczek

  Co tu dużo opowiadać, migracja z ios6 na ios9 na ipad2 to ńiestety porażka, po co to ciągnąć? – trzeba powiedzieć klientom, że ich sprzęt nie udźwignie takiego projektu i koniec zabawy. Ja chciałbym wrócić do ios6 ale to dziwnie awykonalne pod oryginalnym systemem – a pracował na tym systemie wspaniałe, no ale zachciało się wodotrysków…

  • Taurusileo

   Dlaczego nie możesz wrócić do iOS 6?

 • Taurusileo

  Tylko Tabletowo (tak trzymać!) i Tablety podały wiadomość o wynikach Apple.
  Natomiast Techmaniak, mieniący się jako: „największa polska sieć blogów profesjonalnych NT”, a także Komórkomania, jako:„Największa platforma blogowa o technologiach mobilnych”, ani mru mru.
  To świadczy o ich „największości”, szczególnie komórkomania, to moim zdaniem największa grupa wzajemnej adoracji hejterów, produktów Apple.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona