iPhone 7 może być pozbawiony charakterystycznego przycisku Home

Smartfony od Apple wyróżniają się unikalnym i niepowtarzalnym designem, którym inspirują się nawet najwięksi. Chociaż każda kolejna odsłona iPhone’a przynosi ogromne zmiany w wyglądzie, to rewolucja może być dopiero przed nami.

Tak przynajmniej twierdzi analityk Piper Jaffray, Gene Munster. Jego zdaniem, iPhone 7 zainspiruje się jak najbardziej swoimi poprzednikami w kwestii designu, lecz po raz pierwszy Apple może zrezygnować z jednego z najbardziej rozpoznawalnych elementów, czyli fizycznego przycisku pod ekranem.

Szanse na takie posunięcie wynoszą 50%. Pamiętajmy, że jest to tylko i wyłącznie zdanie analityka, a nie żadnej osoby jakkolwiek związanej z Apple. Czy jest to fizycznie możliwe, biorąc pod uwagę, że klawisz domowy pełni również rolę czytnika linii papilarnych? Gene Munster uważa, że jak najbardziej tak. Technologia 3D Touch z powodzeniem przejęłaby część funkcji, jakie zapewnia przycisk Home. Sam moduł rozpoznawania wzorów na opuszkach palców użytkowników mógłby natomiast zostać przeniesiony na tył urządzenia, co z powodzeniem stosuje wielu różnych producentów. Swoją drogą dlaczego nie “zatopić” go w jabłuszku, które się tam znajduje? Tym samym Apple nadal by się wyróżniło na tle pozostałych, którzy stosują “nudne” kwadratowe czytniki.

Kalifornijczycy mogą również wcielić w życie jeden ze swoich patentów, który umożliwia rozpoznawanie wzoru linii papilarnych przez sam ekran. Zasada działania jest podobna, jak w przypadku Snapdragon Sense ID 3D Fingerprint technology, obsługiwanej przez procesor Qualcomm Snapdragon 820.

Apple patent czytnik linii papilarnych Touch ID na ekranie

Usunięcie przycisku Home z frontu iPhone’a 7 przyniosłoby (w moim subiektywnym odczuciu) same pozytywne zmiany. Przede wszystkim urządzenie mogłoby zyskać większy ekran bez potrzeby zwiększania pozostałych wymiarów, albo właśnie zmniejszenie gabarytów, z jednoczesnym zachowaniem obecnych przekątnych wyświetlaczy. Mnie osobiście nieco irytuje, że kult jak najmniejszych ramek wokół ekranów nie “dotknął” iPhone’ów, które od zawsze mają je znacznie szersze od konkurencji, a większości użytkownikom i tak to nie przeszkadza. Potwierdzeniem są dane, według których procent zajmowanego przez wyświetlacz miejsca w stosunku do powierzchni całego panelu frontowego wynosi 65,71% (iPhone 6S) i 67,91% (iPhone 6S Plus).

Apple może także skupić się na zwiększeniu efektywności akumulatora, który zasili iPhone’a 7. Kalifornijczycy mają już sukcesy na tym polu, gdyż udało im się podwoić czas pracy na wbudowanej baterii w przypadku MacBooków. Wzrósł on z 5 do 10 godzin, dzięki optymalizacji podzespołów i oprogramowania nimi zarządzającego. Jest więc z czego czerpać, a każda dodatkowa godzina pracy na pewno spotka się z aprobatą klientów.

Zmiany mogą także objawić się w zastosowaniu szkła szafirowego, które ochroni przedni panel iPhone’a 7. Obecnie znaleźć je można w Apple Watch. Jest ono jednak dużo droższe od szkła hartowanego, co niewątpliwie przyczyni się do kolejnego wzrostu cen smartfonów z nadgryzionym jabłuszkiem na obudowie.

Źródło: Barron’s, phoneArena 1, 2

Komentarze

 • Konrad

  łooo nowy apple ?? a sorry to już było w androidzie, no ludzie nie bądźmy za przeproszeniem ,,debilami” każdy porządny użytkownik android rozpozna ściąganie. jeszcze niech jeszcze dadzą wirtualne klawisze na ekranie szczałke po środku kułeczko i kwadracik to bd bardzo duża zmiana dla apple, a sorry właśnie rozdają design własnego smartphonea, to się boje co będzie z iPhone 8.

  • Przycisk wstecz bardzo by się przydał.

   • Konrad

    i po środku logo apple :P

 • fanatyczka

  o matko !! myślą już o nowym iPhone, ja niedawno dorwałam iPhone 6s i nie mogę się od niego oderwać, takie cudeńko :) jestem pod wrażeniem, a jest to mój pierwszy iPhone, ale już wiem, że dołaczyłam do wyznawców Apple

  • Xd

   Wyznawców? To niezbyt dobrze o tobie swiadczy

 • Bartosz Mazur

  Szanse 50%. Hahahahahaha XD nie trzeba być analitykiem, żeby dojść do takiego wniosku. Ja piernicze, ludzie są coraz głupsi.

 • filip

  nie czaje za bardzo tej nagonki na apple’a. każdy wybiera taki telefon jaki mu najbardziej odpowiada. ja np. nie planuje zmienić 5 na np. samsunga. bo mi nie odpowida. nie musze się zachwycać tym samym co inni. ludzie wyluzyjcie troche.

 • Szanse 50% ;) Czyli jak w prognozie pogody u bacy. Będzie słonce, o ile nie będzie padać.Analityk pełną gębą. O wyglądzie nowego Iphone zadecydują projektanci, ważąc w odpowiednich proporcjach ergonomię i design. O tym czy uda im się to zrobić dobrze, zaświadczy poziom sprzedaży. I tyle…. Stanowczo za dużo domniemań, spekulacji nie popartych niczym oprócz myślenia życzeniowego autora i “Pana analityka”.

 • Monika Turel

  ojjj nie wydaje mi się. go sztandar iphonów – nie wydaje mi się aby to zlikiwidowali

 • lilith

  Rany, ale ten świat pędzi! Dopiero wymieniłam stary model na 6s. Dajcie się człowiekowi pocieszyć.

 • Magdalena Kostro

  jeszcze się nie zdążyłam w pełni nacieszyć swoim iphonem 6s plus, a tutaj już mowa o 7 :D póki co, zamierzam odkrywać uroki 6s plus i live photos :)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona