Ważne

Jest wyrok ws. naruszenia przez Apple patentów użytych przy produkcji procesorów A7, A8 i A8X

Wisconsin Alumni Research Foundation oskarżyła Apple, że bez zgody użyło jej patentów podczas produkcji kilku generacji procesorów: A7 (iPhone 5S), A8 (iPhone 6 i 6 Plus, iPad Mini 4) i A8X (iPad Air 2). Spór znalazł finał w sądzie. Ten wydał wyrok korzystny dla WARF, nakazując Apple wypłatę odszkodowania w wysokości 234 milionów dolarów.

Skład sędziowski obradował 3 i pół godziny nad ostatecznym werdyktem. Gigant z Cupertino zaproponował, że zapłaci 7 centów za każdą sztukę wyprodukowanego procesora. Wisconsin Alumni Research Foundation życzyło sobie dużo więcej, mianowicie 2,74 dolara. Zgodziłoby się również na “ryczałt” w wysokości 400 milionów dolarów. Prawnicy Apple przekonywali, że ich firma zasługuje na niższą karę niż ta, którą zapłacił Intel w 2008 roku (spór dotyczył tej samej kwestii, jednak obie strony doszły do polubownego porozumienia, godząc się na rekompensatę w wysokości 110 milionów dolarów).

Sąd wydał wyrok nakazujący gigantowi z Cupertino zapłatę 234 milionów dolarów. Uwzględnił również układy użyte w urządzeniach sprzedanych poza Stanami Zjednoczonymi. Sędzia William Conley, który przewodniczył składowi sędziowskiemu, powiedział, że uznano, iż Apple naruszyło patenty bez premedytacji, co uchroniło je przez potrojeniem kary, która mogła wynieść nawet 862 miliony dolarów.

Apple zdecydowanie tym razem się upiekło. Na ich nieszczęście to jeszcze nie koniec tej historii. Wisconsin Alumni Research Foundation złożyła już kolejny pozew o naruszenie jej patentów, tym razem przy okazji produkcji procesorów A9 i A9X (iPhone 6S i 6S Plus, iPad Pro).

Źródło: Reuters

Komentarze

 • Natalie La La

  Mam nadzieję że następnym razem tak im się dostanie, że ze*rają się na rzadko :D A tak już na poważnie to wcale się nie dziwię firmie WARF, przecież produkują im jednostki miażdżące na starcie niemal wszystkie androidowce z półki Premium (nie żeby mnie to cieszyło, ale takie są fakty). A szanowana albo nie firma z Cuppertino wielką łaskę robi płacąc 7 centów za sztukę. Pewnie sami sobie biorą 3/4 zysków, resztę niechętnie obdzielają między pracyrzy. Sprawiedliwość jakaś musi być, chociaż moim skromnym zdaniem kara jest jeszcze zbyt niska, bo to co praktykuje Apple to zwyczajny wyzysk. Całe zło które wyrządzili kiedyś do nich wróci ze zdwojoną siłą.

  • Arek P

   zło? bez przesady

  • LCD

   No faktycznie jeśli chodzi o marże i zarobek Apple to miażdżą. Bo w innych sferach to stara się gonić za konkurencją.

 • karroryfer

  Ciężko się wypowiadać w nieznanej mi sprawie – ale jeśli Intel za to samo zapłacił 110mln to Applowi zdecydowanie się upiekło – ich zyski są od paru lat nieporównanei większe niż Intela ( ciekawy znak czasu )
  Druga sprawa – to taka że o ile pamietam Samsungowi sąd kazał zapłacić coś koło 1 mld $ ( czyli 1000 mln) za coś tak absurdalnego jak naśladownictow kształtu prostokąta – więc zdecydowanie ucieszę się jak Apple wreszcie dostanie z 10mld za swoje trolowanie patentowe.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona