Ważne
Wiko VIEW

Acer Jade Primo – prototyp “PC Phone” na IFA 2015

PC Phone z Windows 10 i Continuum

Dzisiaj rozpoczęły się jedne z największych targów elektroniki – #IFA2015. Na porannej konferencji Acer przedstawił bardzo ciekawy smartfon potocznie nazwany PC Phone, a to dlatego, że jako jeden z pierwszych modeli, ma działać w oparciu o system Windows 10 i obsługiwać Continuum.

O tym, czym jest Continuum pisał już Piotr na łamach Tabletowo. Acer Jade Primo ma w pełni obsługiwać tę funkcję, co ma sprawić, że telefon ten stanie się – można powiedzieć – pełnoprawnym komputerem i stąd właśnie określenie PC Phone.

Telefon posiadać ma ekran o wielkości 5,5″ wyświetlający obraz w technologii Super AMOLED, procesor Qualcomm Snapdragon 808, tylny aparat o matrycy 21MPix oraz 8-megapikselowy przedni. Wszystko to oczywiście pod kontrolą systemu Windows 10 Mobile.

W opakowaniu ze smartfonem znajdziemy również stację dokującą do obsługi Continuum, klawiaturę oraz myszkę. Cena takiego zestawu niestety nie jest jeszcze znana, bo urządzenie jest wciąż w fazie prototypu, a ma on ujrzeć światło dzienne oczywiście dopiero po premierze Windows 10 Mobile, czyli patrząc realistycznie – trafi do sprzedaży w 2016 roku.

Przyznam szczerze, że jestem bardzo zainteresowany tym jak Continuum poradzi sobie na rynku i z niecierpliwością czekam na pierwsze modele smartfonów obsługujących tę funkcję.

Komentarze

 • dareczq

  Myślę, że PCPhone to jest właśnie przyszłość, mam nadzieję, że Google w Androidzie zaimplementuje podobną funkcję

  • Piotrek Biedak

   Windows na Androidzie ? :) Bo Andek się na desktop jednak nijak nie nadaje

  • asdasdad

   a co to za funkcja? mlh? micro hdmi? obsługa myszki i klawiatury przez bluetooth? przecież to już dawno w androidzie było. x86 na arm jest jak najbardziej możliwe tylko po co wspierać podupadły microsoft? dopóki kasa się zgadza google nie da wsparcia dla x86 w androidzie

   • dareczq

    Bardziej chodziło mi o rozwiązanie które pozwala podpiąć telefon do każdego monitora to jedno a drugie przystosować androida do deskopa

 • |

  PC Phone musi być oparty na architekturze x86, a nie ARM. Tylko wtedy po zadokowaniu będzie mógł (wykorzystując normalny monitor i inne peryferia) stawać się normalnym pecetem z “dużym” Windows 10, a nie być jakąś zabawką z Continuum. Pecet i telefon w jednym – tylko takie rozwiązanie wnosi naprawdę coś nowego i jest szansą dla Microsoftu na realne zaistnienie na rynku smartfonów. Sam bym chętnie taki telefon kupił.

  • jaro

   Dokładnie. Brnięcie w kolejne wariacje winRT jest ślepą uliczka microsoftu. W czasach gdy nie było mobilnych procesorów może takie kontinuum dla entuzjastów było ciekawe a na pewno nie w epoce obecnych Atomów.

  • Mihau

   Nie istnieje OS, który dobrze nadaje się do takich zastosowań. A łatwiej jest zachęcić developerów do przejścia na platformę WinRT, niż przystosować desktopowego Windowsa do telefonu. Nie wystarczyłby interfejs, trzeba by dostosować zarządzanie energią, zredukować rozmiar systemu, stworzyć sterowniki, ograniczyć wiele usług i aplikacji działających w tle, a przy tym wszystkim zachować zgodność z softem dla PC. Już chyba prościej by było dać Win10M ładujący pełny W10 po zadokowaniu – podobne rozwiązania Microsoft już kiedyś testował, tyle że w zestawie tablet Windows 8 RT + stacja Windows 8, no ale wtedy tablet miał swój procesor (ARM), a stacja dokująca swój (x86). Nie wydaje mi się jednak, by Microsoft miał wypuścić Win10M na procesory x86, a zastosowanie dwóch procesorów dyskwalifikowałoby pomysł w przypadku telefonu.

   Tak czy siak, nawet gdyby taki sprzęt powstał, nawet gdyby zrobiono go bardzo dobrze, to i tak byłby cholernie drogi. A i nie jakoś kosmicznie praktyczny, bo lekki tablet (np. SP3) mieszczący się w małej torbie oferuje wielokrotnie większą wydajność przy nieznacznie gorszej przenośności. W związku z tym marne są szanse, by kupił go ktokolwiek poza garstką geeków… Pewnie w końcu się takiego sprzętu doczekamy, ale miną jeszcze lata :D.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona