Ważne

Koniec z darmowym pakietem Office 365 Personal na urządzenia z Windows 10

Już od ponad roku Microsoft prowadzi program partnerski z praktycznie wszystkimi producentami tabletów, hybryd i niektórych netbooków, który polega na dołączeniu do urządzeń darmowego pakietu Microsoft Office 365 Personal, czyli rocznej licencji na Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Outlook, Access, Publisher i 1 TB w chmurze OneDrive dla 3 urządzeń (laptop + tablet + smartfon). Temat ten poruszyłem już w artykule “Sprzętu z darmowym Office 365 nie zwrócisz tak łatwo!”, który odbił się sporym echem, bo jak można przeczytać pod załączonym linkiem – “gratis” wcale nie jest zawsze czymś pozytywnym. To wszystko jest już praktycznie nieważne, bo jak donosi serwis Neowin wraz z wypuszczeniem Windowsa 10 sporo ma się w tej materii zmienić.

Microsoft całkowicie rezygnuje z dołączania rocznej licencji Office 365 Personal do urządzeń z Windows 10, bez względu na to czy to smartfon, tablet, hybryda czy też netbook. Subskrypcję będzie można jednak w dalszym ciągu nabyć z tabletem Microsoft Surface 3 oraz jeszcze przez jakiś czas wraz z urządzeniami działającymi wciąż na preinstalowanym Windows 8.1. W przeciwnym wypadku pozostaje tylko możliwość zakupienia licencji osobno, co stanowi koszt średnio 200-300 zł.

Teoretycznie istnieje też możliwość zakupu urządzenia z Windows 8.1 z licencją Office 365 i późniejsza aktualizacja go do dziesiątki. Wtedy mamy zarówno pakiet, jak i najnowszą kompilację systemu, ale warto w takim przypadku uważać, bo jak wiadomo nie wszystkie urządzenia są kompatybilne z najnowszym oprogramowaniem Microsoftu. Hasłem przewodnim Windows 10 jest to, że jest on darmowy – jako aktualizacja – dla każdego użytkownika Windows w wersji 7 lub nowszej. Jednak wiele tabletów po prostu nie działa poprawnie po aktualizacji, szczególnie tych tanich, które są bardzo popularne właśnie ze względu na to, że są często nawet tańsze niż sam pakiet Office do nich dołączany. Takie problemy prawdopodobnie utrzymają się jeszcze przez pewien czas, bo jest szansa na wypuszczenie specjalnych sterowników do niektórych urządzeń, ale wiele produktów na pewno zostanie na lodzie.

Dla osób, którym nie odpowiada żadne z powyższych wyjść, pozostaje korzystać z darmowego programu Office Mobile oferującego podstawową funkcjonalność pakietu biurowego w bardzo ograniczonej formie. Office Mobile jest uniwersalną aplikacją, a więc kompatybilną tylko i wyłącznie z Windowsem 10. Prawdopodobnie właśnie z tego powodu Microsoft nie zrezygnował całkowicie z udostępniania licencji na urządzenia z 8.1.

Źródło: Neowin

Komentarze

 • Czyli Windows 10 jest w pełni i na zawsze dostępny za darmo dla użytkowników Windows 7, 8 i 8.1?

  • qba

   Jedynie wersja upgrade, jak chcesz pełną to musisz zapłacić.

   • Czyli za darmo jest tylko przez pierwszy rok, tak?

    • qba

     Pobranie, potem możesz używać ile chcesz

     • Czyli jeżeli kupię jutro tablet z Windows 8.1 to po jego uruchomieniu będę mógł zaktualizować system do Windows 10 nic za to nie płacąc i używać go wciąż nic za to nie płacąc już zawsze??

     • qba

      Teoretycznie, bo jeśli nie będzie miał wolnego miejsca to nie przeprowadzisz aktualizacji.

      A nawet jak uda się przeprowadzić to może wiele funkcji nie działać z powodu braku sterowników

     • Chodzi o Teclast Air x98 3G.
      Widziałem na XDA filmy z uruchomionym na nim W10.
      Orientujesz się może jak to wygląda teraz?

     • nie znam takiego numeru, ale jeżeli jesteś pewien, że śmiga na nim Windows 10 bez problemu to przez pierwszy rok od premiery (czyli od 29 lipca 2015) możesz zaktualizować go za darmo i używać ile chcesz

     • Acha.
      Czyli przez rok można za darmo, ale taki (darmowy) zostaje na zawsze.
      Już zrozumiałem, dzięki bo nie wiedziałem już o co chodzi do końca.

     • kupuspucat

      A w czym problem. Jak się nie uda to wrócisz do 8.1 raz dwa z recovery. Jak się uda i stwierdzisz jak jest naprawdę (zupełnie nie warto zaprzątać sobie tą niedoróbą głowy) to możesz wrócić do poprzedniego stanu z 8.1 przez miesiąc. Przez miesiąc jest trzymana stara instalacja 8.1 z tego tabletu i “jednym kliknięciem” wracasz do poprzedniego stanu. Ale w Twoim przypadku to się nie uda. Z tego co mi wiadomo Twój tablet ma 32 GB SSD. Czyli nawet po odinstalowaniu wszystkiego masz jakieś 10 GB. Aktualizacja na dzień dobry żąda 30 GB… A czy przypadkiem nie masz wersji dual boot. Jak tak to stracisz androida. Poza tym dajcie sobie spokój z 10 w ogóle. I przestańcie być leniami, przeczytajcie dokładnie ze zrozumieniem tekst licencji 10. Może wam się odechce. Microsoft daje sobie w nim prawo do oficjalnego grzebania w waszych plikach, kasowania ich blokowania itp. Tak samo jak wydaje się mu że program jest piracki. Bo kupiliście mp3 czy program nie sprzedawany polakom ale skorzystaliście z proxy servera To jest chore!!!

     • revolt

      A to nie jest czasami tak że może podglądać zainstalowane aplikacje tylko ze Sklepu?

     • Nie mam go w ogóle, lecz gdybym go jednak posiadał to w wersji z dyskiem o pojemności 64GB.

     • qba

      Wiesz co nie wiem jak z tym modelem, ale mógł być z preinstalowanym W10.

      Poszukaj dokładnie opinie użytkowników, bo wiem że na Lenovo z 32 GB pamieci są problemy.

     • Są na niego dostępne aktualizacje.

      Jak już mam mieć to tylko z 64GB (conajmniej).

     • revolt

      Musisz zrobić czystą instalację przez Media Creation Tool. Ja tak musiałem mimo że mój tablet ma 32 GB.

     • Na czym to polega?

     • Pluszaty

      Koledzy powyżej snują bzdurne teoretyczne dywagacje. Ja w praktyce zaktualizowałem chińczyka dual boot Pipo X8 w wersji 32 GB, z czego połowa to Win 8.1 i apki, co zajmowało 10 GB. W momencie aktualizacji podłączyłem pendrive’a z wolnymi 9 GB, bo tyle system potrzebował dodatkowo wolnego miejsca. Po pomyślnej aktualizacji stary Win 8.1 pozostał na pendrivie. Naturalnie wszystkie stery oraz pozostałe apki także się zaktualizowały. a Android pozostał nienaruszony. Nawet chińczyk lepiej wypadł niż HP Stream 7, gdzie większość sterów, pomimo posiadania oprogramowania HP Assistant, a także większość apek po aktualizacji musiałem ręcznie doinstalować. W sumie Win 10 działa równie płynnie, co Win 8.1.

     • 123qwerty

      Dokładnie tak samo przebiegała aktualizacja do WIN 10 na Colorovo City Tab. Stary system został na karcie SD. Ostatecznie dziesiatka po instalacji zajmuje mniej miejsca niż fabryczny 8.1.

     • revolt

      Jest to instalator który pomaga ci zainstalować Windowsa. Taki typowy Wizard, tyle że instaluje system a nie aplikacje ?.

  • Tylko jako aktualizacja (chyba, że masz wersję pudełkową to klucz zadziała przy czystej instalacji) i to w dodatku tylko przez pierwszy rok od premiery czyli mniej więcej do 29 lipca 2016.

 • TajniakOsz

  Nie do końca rozumiem jedną kwestię – czy jeżeli kupiłem sprzęt z Windowsem 8.1 Bing i mam do niego wspomnianą roczną licencję, to czy po aktualizacji do Win10 będę mógł aktywować pakiet Office, czy muszę to zrobić na Win8.1 i dopiero zaktualizować do Win10?

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona