Ważne

92% zysków ze sprzedaży smartfonów trafia do Apple

Apple nie jest największym producentem smartfonów na rynku – tytuł ten aktualnie należy do Samsunga, zaś firma z nadgryzionym jabłuszkiem w logo zajmuje 2. miejsce. Gigant z Cupertino może natomiast pochwalić się czymś znacznie cenniejszym – faktem, iż jego iTelefony zarabiają kilkanaście razy więcej niż konkurenci.

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Canaccord Genuity, zysk operacyjny Apple za pierwszy kwartał 2015 roku stanowił 92% łącznej wartości wygenerowanej przez ośmiu największych producentów inteligentnych telefonów. Co ciekawe, rok temu Apple zdobył “tylko” 65% tego tortu. Drugi z kolei jest Samsung, którego zyski operacyjne stanowiły 15% ogólnej wartości.

Możecie się zastanowić, jak to jest możliwe, że zarobki Apple i Samsunga wyniosły razem 107%. Odpowiedź jest prosta – raport Canaccord Genuity uwzględnił również straty poniesione przez niektórych producentów.

A trzeba pamiętać, że wielu z nich ma poważne kłopoty, m.in. HTC, którego wartość spadła w ciągu 4 lat z 33,8 do 2 mld dolarów czy Microsoft, który przyznał się do straty 7,6 mld dolarów i zamierza zwolnić 7 800 pracowników.

Konkurencja jest ogromna – jak podaje Neil Mawston, dyrektor wykonawczy Strategy Analytics, obecnie na rynku działa ponad 1 000 producentów smartfonów. Każdy z nich ma inną strategię – jedni sprzedają swoje urządzenia drożej (tak, jak Apple), a inni taniej (jak Xiaomi, który woli zarabiać na aplikacjach i akcesoriach). Jak wyliczył serwis źródłowy, średnia cena za iTelefon wynosiła w zeszłym roku 624 dolary, zaś za słuchawkę z Androidem – 185 dolarów.

Źródło: phoneArena

Komentarze

 • olo

  Miałem iPhone’a…ale się wyleczyłem. Masa ograniczeń, ceny z kosmosu (nie mam zamiaru się dorzucać na nowy campus Apple lub na samolot dla sir Ive’a) Dobrze ustawiony Android zapewnia mi o wiele większe możliwości niż iPhone. Choć faktycznie – wymaga to nieco zaangażowania i znajomość systemu. Ale tak to już jest z systemami wielozadaniowymi (iOS takim nie jest w 100%) Jednego nie można jednak odmówić iPhonowi – po prostu są ładne

  • qba

   Konkurencyjne Galaxy S6, One M9 i Xperia Z3 jakoś nie są tańsze.

   • olo

    W odróżnieniu od Apple, KAŻDY producent telefonu ma racjonalną politykę cenową tzn w miarę upływu czasu telefon staje się coraz tańszy, organizowane są różne ciekawe promocje. Nikt nikomu nie każe kupować telefonu na premierę. U Apple cena idzie tylko w górę…. iPhone5 kosztował w podstawowej wersji 2599, iPhone6 kosztuje 3099 – to ceny z Apple Store…. Koszt produkcji telefonu – niemal identyczny (+/- kilka dolarów)

    • olo

     “Koszt produkcji telefonu ” – miałem na myśli róznice w kosztach produkcji pomiędzy iP5 a iP6

    • qba

     Apple ma w ofercie starsze modele 5S i 5C, nikt ci nie każe kupować 6.

     Poza tym iPhone 5 kosztował dokładnie tyle samo $ co teraz 6.
     Tylko $ podróżał, więc wzrosła cena w zł.

     • olo

      Dla innych producentów dolar również podrożał a ceny pozostały. Apple sprzedaje starsze modele po obniżonej cenie bo sa to nadwyżki produkcyjne. Przy takim wolumenie zmaowien musza mieć towar na górce… Zresztą…i tak w podstawowej opcji kupujesz tylko właściwie demo telefonu u Apple. Bo z 16GB pamięci nie da się nawet bezproblemowo aktualizacji przeprowadzić majac kilka GB zajete….

     • qba

      Galaxy S6 też podróżał względem S5.
      HTC One M9 w porównaniu do M8.
      LG G4 jest droższy od G3.

 • Taurusileo
 • Kewin Karlos

  Francuzi ze zdumieniem zauważyli, że wyroby firmy Apple , w zlaicyzowanym społeczeństwie, wypełniają miejsce zwolnione przez religię. Nie jest to atakiem, czy krytyką, ani próbą napiętnowania, tylko faktem. Sam przyznam, że reklamy mają w podobnym nastroju jak pewien związek wyznaniowy. Podkreślam, nie jest to złośliwością.

 • pop

  Jak dla mni iOS to dziadostwo a robocik to juz w ogole kaszana. Tylko Windows ma sens.

 • Kubakowsky

  Mam iPhone 5s kupiłem za 1100zł używanego i wcale się nie dziwie czemu apple zarobiło na iPhone’ach, jak dla mnie ich telefony są genialne, a dlaczego? Ponieważ nie ma się do czego przyczepić wszystko działa płynnie i stabilnie z aplikacjami jest mniejszy problem niż z androidem, bo np. szybciej debiutują aplikacje na iOS niż na Androida i WP. Miałem wcześniej Androida, która jak dla mnie jest w fazie beta, bo jest tam za dużo niedociągnieć i stabilność jest taka sobie (I wcale nie miałem budżetowych smartfonów) Windows Phone i też go polecam, ale chciałem coś lepszego. Podobała mi się płynność i stabilność systemu, ale zawsze mi brakowało aplikacji. Podobno w Windows 10 ma to się poprawić ;)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona