Ważne

Microsoft ogłasza poważną restrukturyzację pionu smartfonów

Zacznę od suchych faktów. W 2013 roku Microsoft ogłosił przejęcie działu mobilnego Nokii za 7,2 miliarda dolarów.

Dzisiaj firma ogłasza kolejną stratę związaną z tą transakcją i dokonuje korekty swoich aktywów odpisując (odpis aktualizujący z tytułu trwałej utraty wartości)… 7,6 miliarda dolarów i zwalniając kolejnych 7800 pracowników. W tym świetle, zakup ten wydaje się gestem charytatywnym w stosunku do starej Nokii. Model biznesowy oparty na oferowaniu dziesiątek różnych modeli Lumii i dopłacanie do każdego z nich w oczywisty sposób się nie sprawdził.

lumia-535-with-cover

Nadella stawia na kluczowe i rentowne elementy biznesu, pozbywając się i restrukturyzując pozostałe. Tym sposobem część pracowników z pobocznych działów trafiła do Ubera i AOLa. Kolejne zwolnienia i zmiany to te „trudne wybory”, o których pisał Nadella w otwartym liście do pracowników kilka tygodni temu. Firma pozbyła się w ten sposób działu reklam internetowych oraz części zespołu map i przetwarzania obrazu.

We are moving from a strategy to grow a standalone phone business to a strategy to grow and create a vibrant Windows ecosystem including our first-party device family.

Prezes Microsoftu podkreślił, że odchodzi się od samodzielnego modelu biznesowego dla linii smartfonów, koncentrując się na rozwijaniu całego ekosystemu urządzeń z Windowsem, nie tylko tych produkowanych przez Microsoft. Zaznaczył też, że zmieni się sama oferta urządzeń – ma być bardziej „skoncentrowana i skupiona”.

In the near-term, we’ll run a more effective and focused phone portfolio while retaining capability for long-term reinvention in mobility

Co to może oznaczać w praktyce dla użytkowników? Mary Jo Foley (a nie „nasze wewnętrzne źródła” jak twierdzą niektórzy polscy blogerzy) zasugerowała, że Microsoft skoncentruje się na trzech głównych grupach odbiorców oferując im smartfony budżetowe, flagowce i urządzenia biznesowe – choć ja uważam, że to nadinterpretacja słów Nadelli. Flagowe urządzenia od Microsoftu TRAFIĄ jednak do użytkowników pod koniec tego roku wraz premierą Windowsa 10 Mobile – w tym względzie nic się nie zmienia. Jeśli jednak Microsoft, który z linią Lumia ma ponad 95% rynku Windows Phone, myśli, że po zmianie modelu biznesowego inni producenci rzucą się na Windows Mobile – rozumowanie takie byłoby bardzo naiwne.

We’ll bring business customers the best management, security and productivity experiences they need; value phone buyers the communications services they want; and Windows fans the flagship devices they’ll love.

Tyle faktów i przecieków – teraz czas na spekulacje. Czym różni się obecna strategia od nowej? Microsoft planuje sprzedawać smartfony tanie, biznesowe i konsumenckie flagowce. Do tej pory było zupełnie inaczej, bo sprzedawał… smartfony tanie, biznesowe (w firmie, w której pracuję, jest ich ponad 3000) i konsumenckie flagowce. Co zatem ma się zmienić? Nie wiadomo, ale zwolnienia i restrukturyzacja wskazują na to, że modeli będzie dużo mniej, a odchudzone portfolio skoncentruje się na dopracowaniu kilku pojedynczych urządzeń. Na razie nic nie wskazuje na to, żeby marka Lumia przestała istnieć, ale żadnym zaskoczeniem nie byłoby, gdyby firma ogłosiła wprowadzenie do sprzedaży biznesowego smartfona pod szyldem Surface.

WindowsMobileS-1

Wbrew temu, co często pisano, Microsoft na razie nie porzuca Windowsa Mobile i działu smartfonów. Bez solidnej oferty urządzeń własnych i urządzeń firm trzecich, cały projekt Windowsa 10 i aplikacji uniwersalnych pisanych w środowisku WinRT przestałby mieć jakikolwiek sens. Microsoft przyznałby się wtedy, że całkowicie zmarnował ostatnie 5 lat ujednolicając swoje dwa systemy operacyjne – mobilny i desktopowy. Firma wyda jeszcze sporo pieniędzy inwestując w nowy ekosystem i Universal App Platform. Nie twierdzę, że ten pomysł się powiedzie, ale Microsoft nie odda tego bez walki. A jeśli ktoś zapytałby mnie o moje prywatne zdanie, daję 50% szans na to, że Windows Mobile przeżyje kolejne dwa lata. A jeszcze mniej szans na to, że po dwóch latach firma utrzyma markę o nazwie Lumia.

Komentarze

 • Gość

  Przede wszystkim muszą postawić na jakość bo tego im brakuje.

  • Jakość sprzętu?

   • qba

    Systemu i aplikacji

    • Gryfolud

     Osobiście nie posiadam telefonu z windowsem i ciężko mi się na temat systemu wypowiadać. Ale znajomi owszem mają i nie narzekają, że po pół roku zaczyna im się przycinać telefon. Co do aplikacji to nie ich wina, że deweloperzy nie chcą robić na ich system aplikacji, a ludzie są wpatrzeni w androida jak w obrazek najpiękniejszy.

     • qba

      Nikt nie zmusza do Androida.

     • Gryfolud

      To prawda nikt nie zmusza, ale ludzie często kierują się tym że android ma aplikacje na wszystko a windows nie. Sam kiedyś w salonie operatora + spotkałem się z sytuacją gdzie kobieta nie chciała telefonu z windowsem bo nie ma na niego aplikacji, wtedy pan dał jej do wyboru dwa telefony jeden to był LG F5 jeśli dobrze pamiętam a drugi to jakiś samsung kobieta wybrała samsunga bo tu cytat bo dobrze utkwił mi w głowie: “o tego znam z telewizji mówili, że jest świetny i go wezmę” i choć facet mówił że LG ma lepszą specyfikacje kobieta nie dała się namówić, liczyło się co powiedziała jej reklama. A ludzie często się nie znają jaki model co potrafi tylko wybierają co inni im podpowiadają. Wystarczy wejść na jakieś forum i jak ktoś pyta o jakiś telefon z androidem i windowsem który do wyboru to od razu każdy pisze bierz androida tam są aplikacje!!! i tyle ci znawcy wiedzą i tak doradzają ;(

     • b@t

      “bierz androida tam są aplikacje!!!” czy to nie jest znaczący argument ?

     • qba

      Ale to przecież prawda, bo na Androida są aplikacje, a na WP praktycznie nie ma.

     • Gryfolud

      To prawda wielu aplikacji im brakuje i na tym polu najbardziej im się obrywa, ale reszta jest spoko jeśli chodzi o system, chociaż mi osobiście kafelkowy system nie odpowiada w taki sposób jaki jest no ale każdy ma inny gust i kafelki mogą się komus podobać ;)

     • qba

      Niedziałające funkcje takie jak Cortana, Xbox Music, Xbox Video czy Continuum trudno uznać za spoko.

     • PW

      Zablokowanie przez MS Skype w wersji metro i zmuszenie użytkowników tabletów z Win8 (oprócz RT) do używania wersji desktop nie świadczy najlepiej o firmie…

     • Gryfolud

      To prawda niektóre decyzje mają nietrafione i nie chce tu wyjść na człowieka który będzie chwalił i bronił Windowsa ale każda firma ma jakieś potknięcia i nietrafione pomysły, ale ważne jak się z tego wykaraskają a z tym właśnie Microsoftowi nie idzie najlepiej jak innym i może stąd taka zła opinia o nich :)

 • Gryfolud

  Z lumii nie zrezygnują, za dużo to ich kosztowało żeby teraz się poddać. Nie po to przejmowali dział nokii, żeby teraz się poddać ;)

  • Już teraz odpisali wszystko co zainwestowali. Jeśli dalej do każdego smartfona mieli by dopłacać, dlaczego mieliby utrzymywać Lumie?

   A ostatnie zdanie w tekście sugerowało raczej porzucenie samej marki Lumia niż zaprzestanie produkcji smartfonów w ogóle.

   • Gryfolud

    Warto mieć swój dział mobilny bo liczy się w branży, coś wie o tym sony gdzie każdy mu spekulował rezygnacje z xperii a one będą dalej. A Microsoft jak zrezygnuje z telefonów to będzie tak, że są do niczego i się poddali i ich system też jest do niczego. Co może odbić się na tabletach z Windowsem pełnowymiarowym i na komputerach. Powoli Chromebooki wyłaniają się więc nawet jeśli mieliby dopłacać jeszcze trochę to coś mi się wydaje, że w końcu zacznie zarabiać stąd ta zmiana podejścia bo jest im potrzebna.

    • Dlatego napisałem, że czeka nas jeszcze przynajmniej dwa lata wsparcia. Jeśli dalej będzie to katastrofą i workiem bez dna – los smartfonów może być nieciekawy.

     • Gryfolud

      Jak dla mnie jeszcze duuuużo więcej, i może nie zrezygnują z Lumi, ale może być tak, że właśnie obok Lumi wyrośnie Surface i Lumie będą dla tanich telefonów a Surface to telefony pro ale na pewno nie zrezygnują z działu mobilnego.

     • Tutaj pozostaniemy przy swoich zdaniach ;)

     • qba

      Nie będzie tanich Lumii, jedynie flagowiec i phablet mające rywalizować z iPhone 6S i 6S Plus oraz Nexusami 5 (2015) i 6 (2015).

     • będą tanie Lumie i flagowce

     • qba

      Tanie dopiero w przyszłym roku, bo w tym już 4 zadebiutowały.

 • Yetti

  A ja widzę że udział mobilnych okienek rośnie. Może to nie android ale idzie do przodu. Wiele osób z czasem dostrzega się fajnie mieć fona do którego wsparcie nie kończy się z chwilą wsadzenie do pudełka w fabryce. Oczywiście zaraz ktoś powie że jest np Samsung – bo on obiecuje wsparcie którego często nie ma..

  Lumie fajne, tanie fony – jakość niezła, system może nie ma 100 000 wersji jednej nie działającej do końca aplikacji ale czy to do szczęścia jest niezbędne?

  • Z tego co pamiętam z ostatnich statystyk, udział Windows Phone w liczbie smartfonów spada…

  • qba

   Zmiana z 4% na 2% to spadek udziału rynkowego.

 • eMeeeertttt

  Kategoria budżet: 150-200$ początkowo te najtańsze “lumie” z W10M następnie w ciągu rogu przejście na platforme x86 i na W10 (2 do 4 rdzeni, 1-2GB RAM 16-64 GB dysk. Dogadać się z chińskimi i budżetowymi producentami. Kategoria ma być zachętą dla droższych microsoftowych platform z opisu poniżej.

  Konsumenckie Flagowce – już wyłącznie platforma x86 W10 (HDMI, 2xUSB, 4rdzenie Atom, 3GB RAM, 64 GB dysk – cena od 400-500$. Duża możliwośc popisu dla niezależnych produducentów który mogli by dodawać swoje najbardziej wypasione aparaty, różna akcesoria itd

  Biznesowe: wyłącznie platforma x86 i W 10 Premium (2xHDMI czyli możliwość podpięcia 2 dodatkowych monitorów (nie wiem czy tak można na atomach) , wyjścia 3xUSB, 4 rdzenie procesor: najnowszy Atom?, 4GB RAM, minimum 128GB dysk, LTE, arsenał oprogramowania biznesowego od Microsoftu… od 600-700$

  • qba

   W praktyce szykują flagowca 5,2″ ze Snapdragonem 808 i phablet 5,7″ z S 810.
   Oba z Windows 10 Mobile.

   Lowendów nie ma w planach na ten rok.

   • eMeeeertttt

    Tak, tylko czym zachęcić do kupowania takiego “flagowca 5,2″ ze Snapdragonem 808 i phablet 5,7″ z S 810. Oba z Windows 10 Mobile.”

    -skoro dzisiaj 70% rynku wp to urządzenia za 150$ czy coś koło tego i do których Microsoft dopłaca. Kto ma kupować te flagowce za 500-700$ gdy rynek drogich smartfonów tak jest nasycony i gdy ten WM rodzi się w takich ciężkich bólach a na dodatek 8000 ludzi przegonili.
    Znowu będą dopłacać, ile do takiego flagowca trzeba by było dopłacać?
    Moim zdaniem takie urządzenie na wypasionym ARM i drogim nie powstanie, bo to nie ma sensu

    • qba

     Ma sens, bo dopłacali do tanich modeli, a na flagowcach zarobią.

     • Gryfolud

      No nie wiem, liczba sprzedanych ich flagowców nie jest wcale taka duża nawet jak na sprzedaż ich telefonów, a co do procesorów z atomem, to pisali o tym gadali, że sy

    • Ci sami ludzie, którzy kupili ponad milion Surface Pro 3 i dokładnie to powiedział Nadella – “flagowciec dla FANÓW Windowsa”.

     Lepiej sprzedać pół miliona flagowców za 700$ z marżą 150$ niż 10 milionów Lumii 535 z ujemną marżą 3$ (dotąd Microsoft dopłacał do tanich modeli).

 • Mlody

  Lekko sie zastanawiajac, raczej watpie by MS zrezygnowal z Lumii… Nazwa jest szeroko znana na swiecie, to moglo by sie znaczaco przelozyc na sprzedaz urzadzen Microsoftu, a tym samym pomocja nowego systemu. Wiadomo Windows na desktopy króluje i królowal bedzie, a jesli chodzi o telefony to tutaj raczej jest kiepsciutko.

  • Gryfolud

   Dokładnie, słyszysz Lumia widzisz mobilny system Windowsa.

 • Baska

  To WIndows przetrwa 2 lata? A miał nie przetrwać zimy.

 • Fedurrr

  Personalizacja telefonu leży na WP. Zmniejszona wersja lumi 640 by się przydała, w moich kręgach prawie nikt 5 cali nie chce używać, a właściwie tylko 2 osoby posiadają tak duże aparaty . 4,5-4,7 cała dalej jest najbardziej popularne.

 • Otóż to, jeden tekst jest o Windows Phone, drugi o Lumiach. Nie utożsamiaj tego – to nie to samo.

 • orino

  chetnie kupil bym smartfon z winowsem ale gdyby mial porzadne podzespoly i maly ekran , max 4 cale, juz mam dosyc tych ogromnych smartfonow ktore sie nie mieszcza mi w ciuchy

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona