Firma JOI zaprezentowała pierwszy smartfon z Intel Atom x3

Rynek procesorów mobilnych dla urządzeń z Androidem całkowicie zdominowały układy w architekturze ARM. Jednak czasami niektóre firmy decydują się skorzystać z SoC od Intela, które są bardzo konkurencyjne i zazwyczaj tanie na tle porównywalnych jednostek. Co ciekawe, pierwszym producentem, który postanowił wykorzystać nowego Atoma x3 w swoim smartfonie jest malezyjskie JOI. Czy będzie to ciekawa alternatywa dla chińskich telefonów ze słabszymi Mediatekami?

JOI Phone 5 wyróżnia przede wszystkim układ Intel Atom x3-C3130, który aktualnie można znaleźć tylko w jednym urządzeniu – tablecie Teclast X70 3G. Dwa rdzenie 1 GHz z grafiką ARM Mali 400MP2 nie zapewnią dobrej wydajności, ale powinny pozwolić na w miarę płynną pracę. Oprócz tego malezyjska nowość posiada 1 GB RAM, 8 GB pamięci wbudowanej oraz aparaty 8 i 2 Mpix. Cieszy obecność 5-calowego ekranu HD – taka rozdzielczość wśród low-endów to prawdziwa rzadkość. Rywale zazwyczaj legitymują się WVGA (800 x 480) lub qHD (960 x 540).

Pierwszy smartfon z Atomem x3 został wyposażony w baterię o pojemności 2100 mAh i technologię dual SIM, absolutny standard w budżetowcach z Azji. Niewątpliwą zaletą będzie niska cena. Za JOI Phone 5 przyjdzie zapłacić ok. 105 dolarów, co jest kwotą adekwatną do możliwości tego urządzenia. Lekko odstraszać może wersja preinstalowanego systemu – Android 4.4 KitKat, który wciąż cieszy się popularnością wśród najtańszych produktów. Oczywiście na aktualizację nie można liczyć.

Drugą nowością od JOI, także z Intel Atom x3-C3130, jest tablet 7 Lite. Oferuje zbliżoną specyfikację do Phone 5 – 1 GB pamięci operacyjnej oraz 8 GB na dane użytkownika. Jak sama nazwa wskazuje, został wyposażony w 7-calowy wyświetlacz o beznadziejnej rozdzielczości 1024 x 600 pikseli. Jednak takie parametry przełożyły się na niską cenę wynoszącą zaledwie 79 dolarów. Cóż, na pewno jest to lepszy wybór niż pierwsze urządzenie z najnowszym Atomem, czyli wspomniany wcześniej Teclast z “zatrważającymi” 512 MB RAM-u.

JOI 7 Lite

Jestem ciekaw, kiedy zadebiutują kolejne urządzenia z najnowszą generacją Atomów. Szczególnie interesująco zapowiadają się nowości z x5 oraz x7, które są naprawdę wydajne. Z kolei odnośnie nowości z Malezji, mogę napisać jedno – typowe low-endy, które wyróżniają się tylko 64-bitowym układem w architekturze x86.

źródło: liewcf przez GSM Arena

Komentarze

 • Pawel

  Tak w sumie to przyzwoity tablet 7 cali potrzebuje:
  -rozdzielczości HD
  -1GB RAM
  -8GB niepodzielonej pamięci wewnętrznej
  -przyzwoitego procesora (Quad Core)
  -niskiej ceny
  Jeśli to spełni osiągnie sukces. Tylko dlaczego NIKT nie chce go wyprodukować?

  • Metek

   Goclever Insignia 800 (WIN) spełnia te wymagania a jakoś nie osiągnął sukcesu :P (cena 299zł)

   • Pawel

    To ja jeszcze dodam Androida ;)
    Jakoś Windows na tablecie mnie nie kusi. Do rozrywki lepszy Android, a 7 cali do pracy się nie nadaje zbytnio :(

    • Metek

     Win w nawiasie bo tablet jest w dwóch wersjach ;)

     • Pawel

      Ups, dzięki ;)

 • Radier

  Nie wiem po co intel stworzył Atomy x3, skoro miał udane SoC serii Z35xx.

  Czekam na jakiś ciekawy tablet z Atom x5-8500.

 • ArtiDiTu

  Znacznie lepszy jest ten : http://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_197558.html – szybszy C3230 i za 64 $ z wysyłką . Tylko ten ekran 1024×600 , ale za ok. 300 zł z wbudowanym 3G ….

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona