Ważne

WIndows Phone budżetowcami stoi

Windows Phone jest trzecim graczem na rynku systemów dla smartfonów i tabletów. Jednak jego rozwój nie jest równie dynamiczny, jak konkurencyjnych platform, czyli Androida oraz iOS i tego, jak życzyłby sobie Microsoft. Wreszcie możemy sprawdzić statystyki mobilnych kafelków. Która wersja jest najpopularniejsza? Który segment urządzeń okazał się hitem?

Dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, że najczęściej wybieranymi smartfonami z Windows Phone były low-endowe Lumie. Pierwsza lokata w tym zestawieniu należy do Lumii 520, która ma aż 24,5% udziałów. Kolejne miejsca należą do: Lumii 630 (10%), 625 (6,8%), 530 (6,1%), 635 (5,5%), 535 (4,5%), 920 (4,1%), 620 (3,4%), 925 (3,1%), a stawkę zamyka 720 z 3 procentami. Pozostała część rynku należy do urządzeń od innych producentów (żaden model nie został sklasyfikowany). Microsoft posiada 96,43 % – wynik teoretycznie znakomity.

Powyższe wyniki pokazują dobitnie, że rynek Windows Phone jest zdominowany przez Lumie, głównie te z niższej półki. Czy taka sytuacja dziwi? Mnie osobiście nie, ponieważ produkty kiedyś Nokii, a teraz Microsoftu wydają się być najatrakcyjniejszą ofertą w klasie mobilnych kafelków. Niestety taka sytuacja powoduje, że żadna większa firma nie chce angażować się w produkcję smartfonów z tym systemem.

Windows Phone statystyki

Cieszy mnie, że blisko 71 procent wszystkich smartfonów z Windowsem, pracuje w oparciu o najnowszą wersję 8.1. Jedną piątą rynku stanowią urządzenia ze starszą wersją 8, natomiast skromny wynik (8,4%) uzyskała edycja z numerkiem 7. Co ciekawe w zestawieniu pojawiła się 10. Na razie ten OS jest dostępny wyłącznie dla osób, które chcą go przetestować, ale możemy być pewni, że zostanie udostępniony już latem.

Szkoda jedynie, że w ogólnym rozrachunku Windows maleje, a nie rośnie. Z drugiej strony wydaje się to być całkiem oczywiste, szczególnie zważywszy na świetną sprzedaż rywali z konkurencyjnymi systemami. Czy w przyszłości trend spadkowy ma szansę się odwrócić?

Windows Phone statystyki

Powyższe statystyki pokazują coś jeszcze: Windows nie ma na razie problemu fragmentacji. W dodatku wszystkie urządzenia działają w oparciu o układy Qualcomm Snapdragon. Według mnie jest to spora zaleta ekosystemu Microsoftu.

Niestety, Windows Phone budżetowcami stoi, które nigdy nie stanowiły potężnej żyły złota dla producentów. Jestem ciekaw czy w przyszłości flagowce z linii Lumia będą mogły nawiązać równorzędną walkę z seriami Galaxy S, One, Xperia Z czy iPhone.

Co sądzicie o najnowszych statystykach Windowsa?

Komentarze

 • Żadnych budżetowców nie kupuję i już nie chcę , a jeżeli już to tylko top flagowiec

  • Metek

   Kupuj Lumia 6,2cala

   • Chyba na księżycu mają takie :D
    Polecam zmienić płytę bo już się stajesz nudny z tym 6,2 bzdurami
    EOT

    • Metek

     to ciekawe, bo odkąd mam disqusa użyłem tej nazwy pierwszy raz :)

   • Guest

    Ja 6,2 cala zawsze noszę w spodniach.

  • b@t

   To zdanie niema sensu !

   • Fidel

    Jak 99% postów Nazira.

 • Adam

  Przyszłości rysuje się jrszcze gorzej, bo kto kupi telefon z WP kiedy Office, One Note i OneDrive trafiły na telefony z Androidem.

  • Strategia jest taka że muszą zarobić na wszystkim i udostępniają ekosystem usługi w przemyślany sposób a system jest tylko nośnikiem w urządzeniu

   Biorąc po uwagę nakładki to większość Kowalskich nie interesuje czy tam pod lakierem mają Android , Tizen czy WP

   Po prostu ma działać i ma być dostęp do plików jakie większość ludzi ma na laptopach z MS win8.1

   • Adam

    Ale teraz już będą fabrycznie preinstalowane na telefonach z Androidem zamiast Hancom, Polaris, OfficeSuite, Evernote i Dropboksa.

    • A niech instalują ale aby była możliwość odinstalowania a nie jak w przypadku innych aplikacji śmieci syf zostaje na zawsze

 • Szkoda ze WP traci udziały w rynku. Potrzebna jest alternatywa do drugiego iOS-a i coraz bardziej zasobozernego Androida. Wiązalem duże nadzieje WP, jak zniknie pozostanie nam czekać na jakiś projekt który zawalczy z coraz mniej atrakcyjnym systemem Google.

 • Szymon Pawłowski

  widzieliście jak Microsoft spierdolił Nokie Lumia 625 po aktualizacji. Nie. Chodzi flesh Player, nie odważa strony youtube w normalnej wersji i ma szereg innych problemów

 • szymon

  Kupiłem karty pamięci 256 gb i 500 gb i na nokia lumia 625 obsługuje bez problemu

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona