Ważne

Surface Pro – jedyny (nadal) z Haswellem

We wrześniu ubiegłego roku zaczęły pojawiać się pierwsze hybrydy i laptopy z procesorami Broadwell-Y (Core M), a początek roku obfitował w wysyp laptopów z mocniejszymi Broadwell-U – w tym świetny Dell XPS 13.

Warto pamiętać, że 5 generacja procesorów z serii Core miała duże opóźnienia, a jej poprzednik, Haswell, debiutował na początku roku 2013. We wrześniu zadebiutował Surface Pro 2 z czipem Haswell-U 4 generacji (4300U), a po ośmiu miesiącach, w maju, Microsoft zaskoczył wszystkich hybrydą Surface Pro 3 wyposażoną… w ten sam procesor. Kończy się pierwszy kwartał roku 2015, a najnowszy Surface Pro napędzany jest dwuletnim procesorem. Nie chcę być źle zrozumiany – to dalej świetne urządzenie, na którym wielu producentów OEM powinno zacząć się wzorować – szczególnie, jeśli chodzi o jakość wykonania i szybkość działania niezaśmieconego systemu.

surface-pro-3

Co powinien zrobić Microsoft? Jeśli nie produkuje się własnych procesorów i chce czekać na nowy OS – nie ma dobrego rozwiązania. Z jednej strony, sensownym byłoby wypuszczenie SP4 z nowym procesorem jak najszybciej, żeby dorównać do reszty. Tylko czy to rzeczywiście jest obiektywnie potrzebne? 4300U to dalej bardzo wydajna jednostka, czas działania na jednym ładowaniu jest więcej niż przyzwoity, a gabaryty urządzenia zawstydzają konkurencję. Z drugiej strony, wypuszczając flagowy model dziwnym byłoby wyposażanie go w Windows 8.1 zamiast Windows 10. Wszystko wskazuje więc na to, że SP4 zobaczymy nie wcześniej niż w drugiej połowie roku.

surface

W tym miejscu pojawia się kolejny smaczek. Broadwell był opóźniony o około pół roku w stosunku do pierwotnych planów, ale Skylake, jego następca, według dotychczasowych danych ma ukazać się zgodnie z planem – w drugiej połowie tego roku. Microsoft ściśle współpracuje z Intelem i zapewne wie lepiej jak sytuacja wygląda faktycznie, ale zasadnym wydaje się poczekanie na Skylake i wyprzedzenie konkurencji o krok. Byłoby to jednak mocno ryzykowne, biorąc pod uwagę, że Intel i tym razem może nie dotrzymać terminów.

Komentarze

 • Kalafior

  …i pewnie do Skylake dadzą wiatrak !
  żenua i mowe żąr czyli gimbusiarstwo w pełnej krasie

  • Mam nadzieje, że dadzą i nie zrobią z tego maszyny do pisania pokroju Yogi 3 Pro czy nowego upośledzonego MacBooka

   • Sony

    Dokładnie – w Venue 11 Pro z Core i3 – wiatrak prawie się nie włącza jak nie robimy mocno obciążających rzeczy.

    Nowe procesory będa wydajne – a przy mniej wymagających rzeczach wystarczy pasywne chłodzenie – a jak będziemy potrzebować mocy to sie zalączy cichy wiatrak.

    Zresztą metalowa obudowa bardzo może tu pomóc – ale wiatrak może i powinien być. przy mocniejszych procesorach.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona