Ważne

Qualcomm wreszcie rozwiązał problemy z przegrzewaniem Snapdragona 810?

Coraz głośniej mówiło się o problemach Qualcomma z nagrzewaniem się ich nowego 64-bitowego flagowca – Snapdragona 810. Miało to być jednym z powodów, dla których Samsung całkowicie chce przejść na własne czipy w przyszłych liniach swoich najmocniejszych modeli.

Oczywiście jest to decyzja bardziej polityczna niż technologiczna, ale wiele innych firm również sceptycznie podchodziło do 810, który to procesor możemy znaleźć jak dotąd w bardzo niewielu zapowiedzianych urządzeniach. Według doniesień, producent poradził sobie z problemami termicznymi i ruszyła zwiększona produkcja tego SoC, a co za tym idzie możemy spodziewać się większej liczby tabletów i smartfonów ze Snapdragonem 810.

qualcomm

Problem dotyczył przegrzewania się układu w wyniku dłuższego obciążenia na maksymalne wydajności. Na razie nie wiadomo czy poprawka dotyczy samego procesu wytwórczego, czy może chodzi jedynie o zmniejszenie szczytowej wydajności i “throttling”, czyli programowe obniżanie taktowania. To drugie rozwiązanie byłoby bardzo niepożądane i stwarzało potrzebę zweryfikowania dotychczasowych benchmarków. Układu możemy spodziewać się najprawdopodobniej w nadchodzących LG G4, HTC One M9 i Lumii 940 (?), czyli kolejnych generacjach flagowców. Samsung najpewniej jednak pozostanie wyłącznie przy Exynosach z prawdopodobnymi wyjątkami dla niektórych mniejszych rynków.

Komentarze

 • Oizo

  W sumie to dobrze, ze samsung uzywa wlasnych komponentow, przy czym zaoszczedza, a w wydajnosci i tak nie ma wielkiej roznicy. Skoro samsung zaoszczedza tym sposobem na materialach to dlaczego z roku na rok jego top smartfony ciagle drozeja!

  • Adam

   Nie drożeją tylko tanieją, bo S5 32 GB kosztował rok temu 829 Euro, a S6 32 GB ma kosztować 749 Euro.

 • barilla

  Obstawiam raczej ze problemy z przegrzewaniem nigdy nie istniały a opóźnienia w produkcji są spowodowane nowym procesem litograficznym – 810 to pierwszy snapdragon w procesie 20nm.

 • buth11

  Dlatego drożeją bo znajdują się bęcwały które w niedługim czasie po premierze są w stanie płacić tyle ile życzy se producent, tak samo było z kartami graficznymi w latach 2000-2005. Najpierw topowe modele GeForce kosztowały 300-400zł, potem 500-600zł, kolejno 1000-1200zł, a dziś są za około 2500zł.
  Tak naprawdę to konsumenci swoimi portfelami maja największy wpływ na ceny produktów, ja jak widzę że coś przestaje być warte swojej ceny, to po prostu tego nie kupuje i idę do konkurencji lub rezygnuje z tego i czekam aż producent pójdzie po rozum do głowy. Gdyby większość była świadomymi konsumentami a nie tępymi lemingami to w większości przypadków ceny by były adekwatne do wartości produktów i usług.

  • ASSSZ

   Konsumpcjonizm w czystej postaci za to odpowiada, taka moda społeczna że musisz nadążać albo wypadasz z obiegu :-)

  • woyak

   100%!!! Pracuję w sklepie i jak widzę tych tępych pajaców rzucających się kasą i wymieniających telefony co kilka miesięcy, to rzygać mi się chce! I nie jestem zazdrosny, bo też mam dobrego smartfona (LG G2), ale kupiłem go dopiero miesiąc temu za NAPRAWDĘ małe pieniądze okazyjnie, bo widzę na codzień jak ceny spadają i jak nie opłaca się wydawać 2x więcej kasy przy premierze. Tym bardziej, że ci, którzy walą do sklepów w dniu premiery i wydają najwięcej, są często królikami doświadczalnymi i popłakują potem w internetach i na forach, że ich oszukali bo się cośtam tnie albo nie działa jak trzeba. Po aktualizacji i wielu łatkach mamy pełnowartościowy smartfon i po kilku miesiącach kupujemy sprawdzony, przetestowany sprzęt. A że nie najnowszy? I tak ma moc, której większość nie potrzebuje i/lub nie potrafi wykorzystać w 100%.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona