Ważne

Samsung zrezygnuje ze Snapdragona 810 w Galaxy S6?

Kasia pisała dzisiaj o prawdopodobnej dacie premiery Samsunga Galaxy S6, a wcześniej pojawiły się też informacje o użyciu szkła oraz metalu i o wyposażeniu nadchodzącego phabletu w 4 GB pamięci RAM. Jeszcze przed marcem na pewno nie raz wspomnimy o produkcie koreańskiej firmy, a teraz znowu warto to zrobić, ponieważ pojawiły się nowe informacje o procesorach w tym urządzeniu.

Już od kilku generacji flagowe produkty Samsunga korzystały z topowych Snapdragonów oraz Exynosów. Dlatego można było przyjąć za coś pewnego, że i tym razem tak będzie. Jednak nowe przecieki sugerują, że ze względu na przegrzewanie się układu Qualcomma (Snapdragon 810) Samsung może zupełnie z nich zrezygnować.

Możliwe również, że Koreańczycy zdecydują się wypuścić na początku więcej phabletów z autorskim procesorem Exynosem (90% układów Samsunga), a dopiero potem będą stopniowo zwiększać udział Snapdragonów, gdy zostaną rozwiązane problemy z przegrzewaniem się. Na odpowiedź zapewne będziemy musieli poczekać do marca, ale dla Samsunga wypuszczenie flagowca jedynie ze swoim układem na pewno byłoby dużo bardziej opłacalne.

Komentarze

 • Adam

  Ciekawe jak rozwiążą problem z kompatybilnością programów i aktualizacjami, które są przecież robione pod Snapdragony.

  • mart

   do miesiąca używam galaxy tab s z exynosem i ze zdziwieniem stwierdzam, że nie występuje brak kompatybilności. Także to chyba mit lub skrajnie rzadki problem.

   • Sony

    A czasem Exynos’y nie bazują na zwykłych Cortex’ach ?

    Exynos 7 bazuje chyba na Cortex A57 i A53 – czyli dokładnie takich samych jak Snapdragon 810 – który również bazuje na A57 i A53.

    W takim układzie programy, które działają na Snapdragonach powinny działać spokojnie na Exynos’ach. Intel Atom to rozumiem – całkowicie inna architektura x86 vs ARM.

    Ale skoro oba mają tą samą mikro architekturę to nie powinno być kłopotów. Pomijam konieczność “dostosowania” samego systemu pod konkretny telefon.

    • Adam

     Może i powinny, ale nie działają.

    • Egzo

     Zainstalować może się da ale nie zawsze będzie można pobrać z google play z powodu braku zgodności.

   • Adam

    Spróbuj zainstalować Office Mobile, Nokia Here i zrobić aktualizację do Androida 5.0 Lollipop.

    • mart

     Nokia Here na tab s śmiga aż miło (jak i cała reszta), fakt że pod andkiem 4.4.2. Jak będzie aktualizacja do 5.0.x to się okaże czy jest problem.
     Office’a MS nie instalowałem, stockowe edytory xls, doca działają wystarczająco dobrze, żeby nie zaśmiecać dodatkowo systemu.
     Także to jakieś niesprawdzone historie kolego Adamie raczej.
     Poza tym po przesiadce z nexusa 10 z andkiem 5.0, stwierdzam, że teraz mam androida co najmniej 6.4.4 :) myślę tutaj o realnych zmianach wprowadzonych przez TochWiza (wolę HTC Sense 6.0 z telefonu, żeby nie było). Podział ekranu i realny multi task to jest to co robi różnicę, a nie jakiś śmieszny panel powiadomień czy oszczędzanie energii (mam to w kolejnych HTCkach od andka 4.1). Pomijam środowisko uruchomieniowe, którego zmiany nie odczułem na Nexusie10.
     Także aktualizacja do 5.0 mnie nie interesuje, wole realną aktualizację nakładek, to one zmieniają interfejs i odczucia użytkownika. Too co zrobiło HTC od Sense 5.0 to mistrzostwo świata, szkoda że nie ma od nich tabletu z Sense:(

     • Adam

      TaA, ie interesuje cię, ale gdyby interesowała to nie maż takowej.

     • mart

      niesprawdzone bzdury piszesz Adam.
      Zmień się i nie kłam.

     • Adam

      W takim razie, pokaż mi link z informacją o aktualizacji do 5.0 dla S5 z Exynosem.

  • Egzo

   Exynos dawał rade od pierwszej S-ki a więc dlaczego obecnie miałoby być inaczej? To nie Samsung powinien się martwić a Qualcomm oraz inne mniej popularne smartphony w nie wyposażone gdyż producenci aplikacji i gier zawsze zaczynali od najpopularniejszych smartphonów tak jak kiedyś S2, N, S3, N2, i kilka tabletów wyposażone w exynosy i mali-mp4 miały i mają świetną optymalizację.

   • Adam

    Nie daje rady skoro nie działa na nim Office Mobile, Nokia Here i nie ma aktualizacji systemu do 5.0 Lollipop.

    • Mihau

     To, że na niektórych modelach nie ma, to nie znaczy, że to wina procesora. Nexus 10 ma Lollipopa, a przecież działa na Exynosie… :P

     • Adam

      S5 z Exynosem nie ma, a wersja S5 ze Snapdragonem ma.

     • Egzo

      Skoro znaczna większość S5 posiada Snapdragony to nic dziwnego że wersja ze snapem dostała aktualizacje pierwsza, gdyby exynos przeważał to dostałby pierwszy tak jak kiedyś.

     • Adam

      Nie, bo na przygotowanie wersji na Exynos potrzeba więcej czasu.

  • cyc997

   Bardzo prosto. Aktualizacje będą w pierwszej kolejności wypuszczane pod exynosy i wystarczy to podkreślać, a ludzie sami będą wybierać model o nie oparty. Problem gier to żaden problem, sparują CPU z jakimś popularnym GPU mali lub powerVR i problem z głowy.

   • Adam

    To nierealne, bo Google robi Androida pod Snapdragony, więc w pierwszej kolejności wychodzą aktualizacje na telefony z tymi procesorami.

    Dla przykładu S5 ze Snapdragonem ma już 5.0, a wersja z Exynosem otrzyma dopiero w marcu.

  • Mihau

   Od dwóch lat używam tableta z Exynosem 4412 i nie spotkałem się z żadnymi programami czy aktualizacjami, które byłyby “robione pod Snapdragony”. W ogóle praktycznie nie spotykam się z niekompatyblinością aplikacji. To nie znaczy, że takich aplikacji nie ma, ale jest poszlaką pozwalającą przypuszczać, że problem jest rzadko spotykany. W sumie dotąd nawet o tym nie słyszałem…

   • Adam

    Spróbuj zainstalować Microsoft Office Mobile i zrobić aktualizacje do Androida 5.0 Lollipop.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona