Ważne

Aktualizacja dla Google Translate już dostępna – dodano Word Lens i usprawniono Conversation Mode

Tłumacz Google to aplikacja, której nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Wczoraj doczekała się kolejnej aktualizacji, która znacznie zwiększyła jej funkcjonalność.

Pierwszym z wprowadzonych usprawnień jest funkcja Word Lens działająca w trybie offline. Rozwiązanie te pozwala nam tłumaczyć obcojęzyczne napisy uchwycone przez obiektyw naszego aparatu (np. menu w restauracji, tablice informacyjne czy informacje na opakowaniach) bez konieczności robienia im zdjęć czy łączenia się z internetem. Po prostu, celujemy obiektywem aparatu w tekst, a na ekranie pojawia się jego tłumaczenie. W teorii powinno to wyglądać tak:

Google Translate

Niestety, w praktyce aplikacja działa znacznie mniej dokładnie. Szybka konfrontacja wersji na iOS z francuskimi napisami na opakowaniu iRig Pads (aktualna wersja działa tylko w parach angielski ↔ francuski, niemiecki, włoski, portugalski, rosyjski, hiszpański) wykazała, że aplikacja ma jeszcze dość spore problemy z rozpoznawaniem tekstu i jego poprawnym tłumaczeniem. Napisy nieustannie przeskakiwały, tworząc coraz to nowe, raz mniej a raz bardziej sensowne zdania. Sytuację najlepiej obrazują trzy zrzuty ekranu widoczne poniżej, które zostały przeze mnie wykonane w kilkusekundowych odstępach.

Oczywiście można spokojnie założyć, że aplikacja ta znacznie lepiej poradzi sobie z dużymi, niezbyt skomplikowanymi napisami widniejącymi na tablicach informacyjnych, jednak nie da się ukryć, że jak na razie jej funkcjonalność jest wciąż mocno ograniczona.

Drugą nowością jest mocno odświeżony tryb Conversation Mode, którego wersja alfa pamięta jeszcze czasy, gdy na większości urządzeń królował Android 2.2 Froyo. Nowe wcielenie tej funkcji potrafi nasłuchiwać jednocześnie dwóch języków, co znacznie ułatwia prowadzenie za jej pomocą dialogów z obcokrajowcami. Tutaj wszystko działa już znacznie lepiej i, co najważniejsze, z obsługą naszej rodzimej mowy. W przypadku wystąpienia problemów istnieje jednak możliwość przełączenia aplikacji w tryb rozpoznawania jednego języka, co jest przydatne zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z językami posiadającymi dużą ilość podobnie brzmiących słów.

 

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona