Ważne

Sukces iPhone 6 Plus jest dobry dla całego rynku phabletów

Dwa nowe iPhone 6 to zdecydowanie hity Apple, o czym świadczą chociażby raporty IDC, według których w ostatnim kwartale firma z Cupertino sprzeda ponad 70 milionów smartfonów. Zdecydowana większość tej liczby, czyli aż 55 milionów, to nowe szóstki. Jednak z większego urządzenia może cieszyć się cały rynek phabletów, co pokazują ostatnie badania.

Najpierw jednak muszę zaznaczyć, że badania te zostały przeprowadzone na rynku USA, więc ich wyniki są oczywiście trochę lepsze dla Apple, które ma tam niezwykle silną pozycję. Według nich rynek phabletów to w tym roku 10% wszystkich sprzedanych smartfonów, co jest wynikiem pięciokrotnie lepszym niż w zeszłym roku. iPhone 6 Plus, który jest aktualnie jedynym urządzeniem w tym segmencie, zdobył aż 41% tego rynku w USA! Możemy zakładać, że w innych częściach świata nie będzie tak dobrze, ale i tak produkt z Cupertino dał dużego kopa całemu rynkowi urządzeń większych niż 5 cali.

Jeszcze przed premierą nowych iPhone’ów twierdziłem, że będzie to świetny ruch Apple. Rynek phabletów będzie teraz miał mocną konkurencję dla Androida i chociaż na razie użytkownicy systemu Google masowo nie wykupują 6 Plus (tylko 9% ich posiadaczy przesiadło się z Androida) to możemy przypuszczać, że dla wielu jest to bardzo ciężka decyzja. Jeśli Tim wraz ze swoimi inżynierami dopracują swoje phablety i będą one tak funkcjonalne, jak chociażby seria Note, to zakładam, że coraz więcej osób będzie się na nie decydować.

Komentarze

 • Adam

  iPhone 6+ już teraz jest bardziej funkcjonalny niż Note 4, który ma dużo funkcji zmniejszających funkcjonalność.

  • Jacek.P

   Takie bzdury gadasz, że aż sam musisz lubić swoje posty. Daleko mu do funkcjonalności Note 4.

   • Adam

    Co jak ale iOS funkcjonalnością znacznie przewyższa Androida z TouchWiz.

    • Enem

     Teraz już rozumiem dlaczego w starym iOS nie było funkcji MMS -ów. Chodziło o “funkcjonalniść”! Wynika z tego, że każde nowe wydanie systemu powoduje jego coraz większą dysfunkcję!? Pozazdrościć logiki :-D

    • Marcin Wojciechowski

     Akurat jestem innego zdania. Funkcjonalność iOS jest mocno ograniczona dziwną i chorą polityką Apple. System jest sztywny poza klawiaturą nie podłączy się myszy no i co to ma być? W przypadku Androida jest odwrotnie. Nie tylko mysz podłączy się ale masę innych przydatnych akcesoriów. Jednak zgodzę się z Tobą w kwestii TouchWiza. Samsung poprzez swoją parszywą nakładkę całkowicie psuje Androida. Przykre ale prawdziwe…

     • Adam

      iOS obsługuje myszki.

     • Marcin Wojciechowski

      Chyba tylko po jailbreake. Bez tego raczej nie da rady obsłużyć myszy chyba, że znasz aplikację lub inne rozwiązanie. Jeśli tak to napisz jak na iOS bez jailbreake uruchomić obsługę myszy.

  • LCD

   Dlatego najbardziej funkcjonalna jest Nokia 3330. Lepszy od niej był tylko stacjonarny telefon z tarczą do wybierania numerów (bo naraz mogłeś wybierać tylko jeden numer).

  • Marcin Wojciechowski

   Jest szczególnie funkcjonalny zwłaszcza, że jest pozbawiony całkowicie ergonomii!!! O ile iPhone 6 jest całkiem przyjemnym smartphonem o tyle 6 plus jest zbyt duży, nie da się go obsłużyć jedną ręką, całość urządzenia jest tak duża, że z powodzeniem możnaby umieścić na niej wyświetlacz nie 5.5 ale 6 calowy. Przycisk Home jest zupełnie niepotrzebny i powinien zostać zastąpiony wygodnymi w obsłudze gestami jak w Jolla Sailfish czy BlackBerry 10 a słynny już czytnik linii papilarnych powinien trafić na tylną część np do loga Apple. Niestety ale Note4 mimo paskudnego TouchWiza pod względem funkcjonalności wygrywa z iPhone 6 Plus na całej Linii.

   • Adam

    Nie masz pojęcia o ergonomii, bo 6 plus ma tryb obsługi jedna ręką, a 5,5 calowy ekran jest dlatego, żeby była przestrzeń na obudowie do wygodnego chwycenia rękami w trybie poziomym.

    Note 4 przegrywa pod względem funkcjonalności, bo ma bo ma skomplikowaną nakładkę TouchWiz.

 • Enem

  Jak “generuje” się rekordy sprzedaży? .Moja wersja wydarzeń…. Najpierw przez kilka lat produkujsz ogrzewane kotlety z ekranem wielkości “znaczka pocztowego”. Czekasz, czekasz… Czekasz jeszcze trochę, aż wystarczająca liczba osób kupi i zaszczepi się, kultową przecież już “aurą amazing”, a konkurencja wyprzedzi o lata świetlne. Dalej czekasz i…. “Jedziesz po bandzie”… Idziesz na całość! Wspaniałomyślnie rzucasz, kosmicznie przewartościowane, przeciętne w każdym wymiarze, ale jakże wymarzone, upragnione CAŁE… 5 i pół cala(!), ociekajacym śliną, skrycie płaczącym do poduszki i WYPOSZCZONYM wyżej wymienionym. Podobnie będzie jak rzucą kolejną KIEŁBASĘ… przepraszam 6 cali. Pozdrawiam serdecznie.

  • Marcin Wojciechowski

   Dobrze i celnie napisane!!!

 • motka

  Gdyby u nas byly takie ceny jak w USA, to Apple ma w Polsce 99% rynku smartfonòw :]

  • sonepar

   A jakie tam ma ceny

  • LCD

   Chyba nie do końca. Nie każdy lubi być tak ograniczony przez system jak fani iOS i Apple. Widać to na przykładzie chociażby sprzedaży serii Note.

   • Adam

    Sprzedaż serii Note jest 10 razy niższa od sprzedaży iPhone 6+.

    • LCD

     Dlatego ze note to jeden z wielu telefonów z Androidem a iPhone to jedyny smartfon z ios. Nie każdemu odpowiada stylistyka, funkcje czy rozwiązania zastosowane przez samsunga i wtedy wybiera np HTC czy Sony. Za to przy iPhone może wybrać obecnie tylko rozmiar.

     • Adam

      A to ile jest phabletów z Androidem na rynku?

      Poza Note 4 praktycznie tylko Nexus 6, niedostępny w Polsce.

      Xperia Z Ultra jest dość przestarzała.

     • LCD

      to zależy od ilu cali będziesz definiował phablet. Czy powyżej 5″ czy dopiero od 5,5 cala a może jeszcze wyżej. Pierwszy Note miał 5,3 a teraz to już standardowe telefony tyle mają.

   • motka

    Bądźmy szczerzy… większość osób wzięłoby tego iphone, bo jabłko. W tym ja, ale tutaj przemawia dla mnie brak pulpitów których nie cierpię w androidzie

    • LCD

     Tak na pewno by tak było. Zwłaszcza patrząc na statystyki z 2 kwartału tego roku: ” Zdecydowanym liderem jest Android, bo aż 85 procent urządzeń sprzedawanych w drugim kwartale tego roku działała właśnie pod jego kontrolą. W ubiegłym roku było to także niemało, bo 80 procent. Skoro Android zyskał, ktoś inny musiał stracić… a straciły wszystkie inne liczące się systemy. Udział w sprzedaży iOS od Apple spadł z 13,4 do 11,9 procenta, Microsoft ze swoim Windows Phone to zmiana z 3,8 na 2,7 procenta.” jakoś odkąd można zainstalować system Apple na innych komputerach to i tak nie został on hitem. To samo byłoby z ios. Jest to system zbyt ograniczony w porównaniu do androida aby zabrał mu duża część użytkowników.

     • Adam

      A podaj statystyki dla phabletów.

  • Marcin Wojciechowski

   Nie zapominaj o zarobkach. Przy zarobkach z USA każdy miałby iPhone;)

 • AS

  Teza o tym, że z czasem iPhone 6 może stać się powodem zwiększonej migracji z dużych smartfonów a Androidem jest chyba przesadzona. Podejrzewam, że te kilka procent migrantów z Androida to dawni użytkownicy iPhone’ów zniecierpliwieni tym, że ich wspaniałe produkty przypominają adroidowe flagowce sprzed czterech lat, jeśli chodzi o rozmiar ekranu. Teraz po prostu wracają.

  Tak naprawdę wybór danej platformy ociera się o wybór ideologiczny. Są zwolennicy iOS i są zwolennicy Androida. I z teguły trudno jest ich przekonać do przeciwnej opcji.

  • Adam

   To nie kwestia ideologii, tylko wyboru systemu.

 • Marcin Wojciechowski

  W USA iPhone 6 plus faktycznie mogą cieszyć się popularnością ale w Europie i Polsce tym bardziej tego typu badania i ich wyniki napewno będą inne z wielu powodów. Nie sądzę też, że pojawienie się iPhone 6 plus w jakikolwiek sposób wzmocni sprzedaż mikrotabletów choćby dlatego, że jest za drogi a poza tym inne firmy tego typu urządzenia wprowadziły już 3-4 lata temu zaczynając od Della i jego modelu Streak. iPhone 6 plus w niczym nie jest rewolucyjny i jest średnio udaną próbą dogonienia Samsunga,LG, Sony czy HTC o chińvzykach nie wspominając.
  Półka mikrotabletów/tabletofonów coraz bardziej się zapełnia a Apple nie bardzo wie jeszcze jak się tam odnaleźć bo już nie jest w żaden sposób innowacyjne…

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona