Ważne

Kto zarobił na Windows Phone? Według Huawei… nikt!

Windows Phone to nadal dla wielu bardzo duża zagadka. Z jednej strony jest to system Microsoftu i amerykańska firma bardzo stara się, żeby odniósł sukces. Dlatego kupił Nokię, namawia coraz więcej producentów do tworzeniu smartfonów z okienkami i pokazał ostatnio Lumię 535, która ma wszystko, żeby stać się hitem. Jednak z drugiej strony nie ma on na świecie nawet 3% rynku, a według przewidywań za 4 lata będzie mieć nieco ponad 5%. Dodatkowo Huawei podgrzewa atmosferę, ponieważ według nich nikt nie zarobił jeszcze na mobilnych okienkach.

Joe Kelly z Huawei, który odpowiedzialny jest za międzynarodowe media, powiedział: “Nie zarobiliśmy żadnych pieniędzy na Windows Phone. Nikt nie zarobił.” Jest to potwierdzenie słów Richarda Yu, który już wcześniej wypowiadał się w podobnym tonie. Trudno oczywiście dyskutować z tym czy chińska firma może zaliczyć ten związek do udanych, ale stwierdzenie, że nikt nie zyskał na WP jest już bardziej kontrowersyjne, ponieważ moim zdaniem co najmniej 2 firmy mogły sporo na tym zarobić.

Pierwszą jest oczywiście Microsoft, który – jak mniemam – finansowo jest pod kreską, ale stworzył realną alternatywę dla iOS oraz Androida. Oczywiście wiele osób powie, że Windows Phone to nadal zacofany system, ale wystarczy spojrzeć chociażby na liczbę aplikacji w sklepie, żeby zobaczyć, że wcale nie jest tak źle. Ale pieniędzy na razie Amerykanie z tego raczej nie mają, więc kto pozostał?

Oczywiście Nokia, która jak wiecie trafiła pod skrzydła Microsoftu (mobilny oddział). Fińska firma zarobiła na tym nie mało, ponieważ dzięki potężnemu wsparciu amerykańskiej firmy mogła utrzymać się przy życiu. Wiele jest teorii dotyczących tego, co byłoby gdyby Finowie zdecydowali się na Androida, ale możliwe, że nie zobaczylibyśmy żadnych smartfonów z logiem Nokia. A wracając jeszcze do Huawei, to niestety sądzę, że są to rozpaczliwe próby ratowania swojego wizerunku. Chińczycy wypuścili swoje smartfony i nie zrobili nic, żeby odniosły sukces, więc zrzucanie winy na Microsoft jest moim zdaniem po prostu niepoważne.

Komentarze

 • uru28

  Nie przypominam sobie by którakolwiek z firm produkujących telefony z WP zgłaszała że do każdego telefonu dopłaca, więc to chyba jakieś nieporozumienie.Gdyby musieli wyłożyć miliony na stworzenie systemu operacyjnego, ale system mają od M$, nakładek również nie ma…Owszem, sprzedaż może być nie zadowalająca dla koncernów ale od tego jeszcze daleka droga do dopłacania czy nie zarobienia.Telefony to nie konsole,gdzie Sony i M$ przez pierwsze lata od wypuszczenia każdej generacji dopłaca do każdej sztuki.Na poziomie koncernów telefon to składak, wykonany dokładnie na tych samych podzespołach co produkty konkurencji, ba często w tych samych fabrykach.

  • Jacek.P

   To ciekawe – ktore telefony oprocz Samsunga maja ich procesory Exynos i ekrany SAMOLED?

   • Adam

    Samsung produkuje procesory A8 dla Apple i dostarcza ekrany AMOLED dla Motoroli, Nokii, BlackBerry.

    • Tomasz Lenartowski

     Nie wiem jak to odpowiada na powyższe pytanie (pomijając, że nie wiem po co ono było), ale… aha :D

     • Adam

      No tak to, że Samsung produkuje nie tylko procesory Exynos.

  • Tomasz Lenartowski

   No ja tam nie wiem. Jak widać Huawei nie zarobił. Spodziewam się, że HTC też słabo.

  • eMeeert

   Większość urządzeń z WP to urządzenia za 120-150$ i na dodatek większość czyli 90% to Lumie – więc jak niby ktoś miał tutaj zarobić??

 • Pomijając Nokię, zachowanie OEM-ów WP można by opisać tak:
  – stwórz gówniany lub średni produkt (zwykle na bazie zeszłorocznego modelu z Androidem)
  – nie reklamuj go zbytnio, bo “przecież to zadanie dla Microsoftu”
  – nie daj mu żadnych wyróżniających funkcji i bajerów
  – wyceń go tak samo jak flagowce z Androidem
  – ???????????????
  – PROFIT!

  yyyy, to jednak tak nie działa

  • To niestety smutna prawda co piszesz, ale mam nadzieję, że przy Win10 to się zmieni

  • Tomasz Lenartowski

   No dobra, ale dlaczego?

   • Odpowiedź na to pytanie brzmi NIE WIEM. Tak samo jak nie wiem dlaczego Samsung robi brzydkie, lagujące telefony z kiepskiej jakości plastiku ;)

    Kto zrozumie Azjatów? ;)

    • Ja się już z 7 lat uczę, żeby rozumieć Chińczyków, więc i Azjatów.
     A nadal nie rozumiem :P

    • Jacek.P

     Chyba dawno nie miales urzadzen Samsunga w reku, ze takie glupoty powtarzasz.

   • Adam

    Bo telefony z WP są kiepskie i drogie na tle konkurencji.

    Nawet flagowe Lumie 830 i 930.

    • Akurat te smartfony, które wymieniłeś generują zysk dla Microsoftu – a nie o tym jest tekst :)

     • Adam

      Wątpię, bo przecież MS wydał kupę kasy na kupno Nokii.

     • Jesli masz podstawy ekonomii, wiesz, ze przejecia firm nie są wliczane do zysków i strat linii produktowych

     • Adam

      ale są wliczane do bilansu działu mobilnego Microsoftu i nie może być mowy o zyskach skoro wydali tyle kasy

     • Nie :) księgowym niestety nie będziesz ;p

    • Michał Wierzchowski

     Oj nie zgodzę się, zdecydowanie się nie zgodzę…

     • Adam

      np. taka Lumia 930 kosztuje dobre 600 zł więcej od konkurencji w postaci LG G2 czy Galaxy S4, mocno się grzeje, działa na baterii dwa razy krócej, nie ma na nią wielu programów, te które są mają fatalną jakość.

      Nikt kto ma choćby jakiekolwiek pojęcie o tym telefonieh, bo przeczytał jej test w internecie, jej nie kupi.

     • Michał Wierzchowski

      Ok, ale już przykładowo idąc od dołu to 520, 625, 730/35, 820, 1020, 1320 są świetnymi telefonami.

      O programach słyszałeś czy używałeś? ;) bo chyba pierwsza opcja, z mojego polecenia znajomi kupili już w sumie 6 Lumii + kilka moich, nikt się nie zawiódł wszyscy są zadowoleni i na kolejne telefony też raczej będą celowali w Lumie.

      Poza tym jaki jest sens porównywać cenę nowej Lumii do S4 który jest poprzednią generacją i na rynku jego cena już ustabilizowała się na niższym pułapie?

      Ja będę zaciekle bronił WP jako systemu na telefony, gdyż wygodą używania bije i iOSa i Androida. Telefon ma być przede wszystkim telefonem.

     • Adam

      Ale te telefony to starocie.

      Co do programów to miałem do czynienia, nawet Spotify czy Deezer są okrojone, YouTube brak itd.

      Porównanie jak najbardziej ma sens, bo porównuję telefony o podobnej specyfikacji.
      To ze Nokia stosuje zeszłoroczne podzespoły to jej problem.

      I tu się mylisz, bo mowa o smartphonach, a nie telefonach.
      A smartphone z definicji służy do uruchamiania aplikacji.

     • Michał Wierzchowski

      Wymieniłem coś z każdej serii od rzeczywiście staroci do nowej linii.

      Co do porównania nie zgodzę się bo zestawianie ceny telefonu sprzed 1.5roku na dodatek z gorszymi parametrami do nowej L930 nie ma najmniejszego sensu. Jeżeli byśmy porównali cenowo do S5 wyjdzie że oba kosztują od producenta 1999,-. I znowu zestawiając parametrami dowiadujemy się że L930 ma 300MHz mniej i 400mAh mniej od S5, za to ‘wygrywa’ aparatem, a RAM i cała reszta na tym samym poziomie (L930 ma aż 9ppi więcej! :D). Tylko pytanie jaki sens jest porównywania tego w ten sposób skoro liczy się tak naprawdę to co otrzymujemy obcując z telefonem. A tu dalej będę obstawał za intuicyjnością oraz ekosystemem Windowsa. Oczywiście każdy ma swoje preferencje – ale ja Androida nie czuje do tego stopnia że 2tyg z telefonem na Androidzie to aż za dużo, ale to moje zdanie. ;)

      Powiedziałbym, że to że Microsoft nie montując w Lumiach najnowszych podzespołów, a mimo wszystko utrzymując system działający w pełni płynnie i bez zawieszeń/lagów działa bardzo na plus bo pozwala to na produkcję porządnych budżetowców (większość L, które wymieniłem wyżej tak na dobrą sprawę).

      Owszem brak na chwilę obecną prawdziwie flagowej Lumii (może 1030 taka będzie, ale tego nie wie nikt)

      Owszem służy – i do wszystkich codziennych zadań aplikacje się znajdą.

     • Adam

      Wymieniłeś, ale mowa była konkretnie o Lumiach 830 i 930.

      S5 bije 930 choćby większą baterią, znacznie dłuższym czasem pracy na baterii i wodoszczelnością, więc nie opowiadaj że są na tym samym poziomie.

      Ekosystem Windowsa leży i kwiczy, bo brakuje aplikacji do codziennych zadań jak obsługa telewizora, aparatów fotograficznych czy samochodów.

     • Michał Wierzchowski

      Aparatów? Wole jeden działający lepiej niż dobrze ;) nawigację mam, dostęp do bankow też mam, dobry klient do Pocket jest, dobra przeglądarka też, task lista mam też nie narzekam, dostęp do chmury jest, czytnik wiadomości też sie znajdzie. Mam to co mi potrzebne do sprawnego działania, nie rozpraszając swojej uwagi na rzeczy niepotrzebne.

     • Adam

      Są aplikacje do bezprzewodowej obsługi aparatów fotograficznych , umożliwiające zdalne sterowanie, przeglądanie zdjęć, ich edycję itd.

      Np. Canon CameraWindow, Canon Eos Remote, Fujifilm Camera, Nikon WirelessMobileUtility, Olympus Image, Panasonic Image App, Lumix Link, Samsung Smart Camera itd.

     • Michał Wierzchowski

      A to tu przyznaję się do błędu. Nie zajmuję się, aż tak fotografią – więc nie interesowałem się specjalistycznymi appkami.

     • Adam

      To nawet nie są specjalistyczne apki dla zawodowych fotografów, tylko zwykłe dla konsumentów.

      Tak samo jak te do sterowania telewizorem, kinem domowym czy nawet ostatnio zdalnego włączania ekspresu do kawy z drugiego pokoju.

      Ktoś powie, że to tylko bajer ale dla wielu to będzie bardzo przydatna funkcja.

   • Egzo

    To proste każdy producent dostaje system i nie może go powiązać z własną marką w przeciwieństwie do znanych nam nakładek androida TouchWiz, Sense itd. z nimi obecnie się identyfikuje producenta bo przód telefonu to w 80-95% ekran który widzimy na reklamie, w salonie, u innych itd. a WP to trochę monotonia nie wyróżniająca producenta. W szczególności dosyć słabo rozpoznawalna marka jak Huawei potrzebuje reklamy, a Windows im w tym nie pomoże, aczkolwiek ani ich nakładka ani same telefony niczym szczególnym się nie wyróżniają a w szczególności z ogólną jakością, chodzi mi o wrażenia z użytkowania np. cienki smartphone ceną dużo mniejszego ogniwa co przesadnie jest chore.

  • Reklamowanie SYSTEMU (zadanie dla Microsoftu) też amerykańskiej firmie wychodzi słabo.
   Dla przeciętnego Kowalskiego – co takiego MS pokazuje w reklamach Lumii i systemu WP, co może przekonać go do kupna tego telefonu?

 • eMeeert

  W platformę WP nie wierzy już nikt, nawet Microsoft skoro Office i IE ma powstać na konkurencyjne platformy w tym i na Androida. Kolejna sprawa likwidacja nazwy Phone. Te ruchy świadczą o jednym WP jest do zamknięcia, do likwidacji. Teraz jest już tylko czekanie aż hardware czyli atomy i system desktopów Windows będą się nadawać także do smartonow – gdy tak się stanie to w sposób płynny zniknie platforma WP zastąpiona przez nową platformę. To jest też nieuniknione z powodu też takiego, ze Microsoft musi utrzymać platformę PC.
  za rok, pozna jesienią pojawia się takie pierwsze PC-smartony także jako hybrydy – stawiam na Asusa (padfone Windows) a także które staje się bardzo poważne graczem. Na początku z pewnością będą drogie ale z czasem zaczną taniec i zdobywać coraz większą popularność.

  • To trochę tak jakby mówić, że Microsoft od 10 lat nie wierzy w Windowsa, bo istnieje Office dla Maków.

   • eMeeert

    Co za bzdury. Macintosh-e nigdy nie były konkurentami dla Pc-tow, można powiedzieć dwie odrębne kategorie urządzeń służące do tego samego, a Microsoft z jednej i drugiej grupy czerpał zyski a nawet przecież wspierał Apple.
    Teraz mamy zupełnie inną sytuacje, Microsoft dodaje Office do ios-a czy androida bo wie ze ten Office nie jest żadnym plusem na WP a chce by Office pozostał najważniejszym pakietem biurowym.
    Jak kiedyś powstaną smartony na Windowsie x86 to i tak będą one miały przewagę w biznesie w porównaniu z Apple czy androidzie z tym Microsoftowi Office. A nawet taki Office na tych systemach będzie zachęta bo potencjalny użytkownik pomysli sobie tak, że skoro na tych systemach jest Office (prawdopodobnie wciąż okrojony) to jakie i o ile jeszcze większe możliwości w biznesie będzie miał smarton-pcet w jednym na którym będzie można zainstalować cala masę jeszcze innego oprogramowania znanego z Pc-tow którego nie uświadczysz na innych systemach.

  • Egzo

   PC-smartphone według mnie to również następne ogniwo rozwoju technologii przenośnych komputerów, smartphone wywodzący się od tabletu który z kolei wywodzi się od laptopa czyli tak jak być powinno, od większego do mniejszego czyli miniaturyzacja. Natomiast tablet wywodzący się bezpośrednio od obecnego smartphone niedługo zniknie zastąpiony przez tablety z Win 8.1 oraz Maca który będzie musiał się kiedyś połączyć z Ios’em. Osobiście na telefon z pełnym i nieograniczonym Windowsem ( w sensie x86 oraz z pełnymi możliwościami ) bez wahania wymieniłbym obecny telefon z androidem.

   • eMeeert

    Dokładnie tak-oczywiście to trochę będzie musiało potrwać.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona