Apple publikuje wyniki finansowe za ostatni kwartał. Sprzedaż iPadów w dół

Sprzedaż iPadów, choć jest niewątpliwie imponująca (w sumie 237 milionów sprzedanych sztuk na świecie), z kwartału na kwartał maleje. Firma Apple opublikowała najświeższe wyniki finansowe i sprzedażowe za ostatni kwartał fiskalny, pokrywający się z trzecim kwartałem 2014 roku, z których dowiadujemy się, że rok do roku najbardziej zyskują… komputery Mac.

Zanim jednak o poziomie sprzedaży poszczególnych produktów koncernu z Cupertino, zajrzyjmy jej do portfela. I tak, przychód Apple w ciągu ostatnich trzech miesięcy wyniósł 42,1 mld dolarów (w analogicznym okresie roku poprzedniego: 37 mld, kwartał wcześniej: 37,4 mld), natomiast zysk – 8,5 mld dolarów (rok wcześniej: 7,5 mld, kwartał wcześniej: 7,7 mld).

Mimo wszystko jednak najbardziej interesuje nas poziom sprzedaży – głównie iPadów. W ostatnim kwartale Apple sprzedało 12,3 mln egzemplarzy, co daje spadek o 13% (z 14,1 mln) w stosunku rok do roku oraz o 7% (z 13,3 mln) względem poprzedniego kwartału.

O ile do pewnego momentu (pierwszy kwartał 2013 roku) iPady notowały stały wzrost, tak od tego czasu prawie ciągle ich sprzedaż utrzymuje się na tym samym – lub niższym – poziomie. Świetnie obrazuje to grafika załączona przez Benedicta Evansa na Twitterze:

Sprzedaż pozostałych produktów Apple w ostatnich trzech miesiącach przedstawia się następująco:

 • iPhone: 39,3 mln (rok wcześniej: 33,8 mln, kwartał wcześniej: 35,2 mln),
 • komputery Mac: 5,5 mln (rok wcześniej: 4,6 mln, kwartał wcześniej: 4,4 mln),
 • iPod: 2,6 mln (rok wcześniej: 3,5 mln, kwartał wcześniej: 2,9 mln).

Szczegóły znajdziecie poniżej:

apple-q42014-spadekipadów

Komentarze

 • Piotr

  Sugerowanie się czystymi danymi sprzedaży nie ma sensu. ;) Nie czytając całego raportu i tak nie mamy obrazu całości (a w raportach spółek giełdowych są takie cuda “inżynierii księgowej”, że trzeba naprawdę sporego doświadczenia aby się połapać – zwłaszcza w przypadku spółek amerykańskich). Po cenie samych akcji Apple widać, że firma ostatnio nie porywa (mimo niezłych wyników) – dwie konferencje, cała gama nowych, “przełomowych” produktów, a jedna akcja ledwo sięga 100$. I to po splicie (co w teorii powinno zachęcić mniej kasiastych inwestorów) oraz olbrzymim skupie akcji własnych (co z kolei powinno zmniejszyć podaż papierów Apple).

  • Po ogłoszeniu wyników Apple mocno w góre (4% w 2 dni), a ostatnie spadki wynikały z krachu na Wall Street, który stracił 5-6% w tydzień.

 • Po prostu na początku zrobili za dobre tablety, które się nie psują i ludzie nie chcą ich wymieniać na nowsze. Szkoda, że postanowili to rozwiązać inaczej: IOS8 podciął skrzydła starszym urzadzeniom skutecznie obniżając wydajność.

 • KońCzyta Chrust

  ….to proste, nie kupują jabłka tylko Samsungi z SAMOLEDem
  Jedyny wybór !

 • agnieszka

  Aj tam szukają ludzie dziury w całym. A może po prostu na razie ludzie się nasycili, nie zepsuł im się sprzęt ani nie znudził i nie kupują nowych. W tej branży ciężko na podstawie kwartałów wyciągać wnioski…

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona