Ważne
Wiko VIEW

Pierwsze gry wykorzystujące Metal już dostępne w App Store

Jedną z najciekawszych nowości wprowadzonych w ostatniej aktualizacji mobilnego systemu firmy Apple, iOS 8, jest Metal – autorska technologia pozwalająca deweloperom wycisnąć jeszcze więcej z podzespołów nowych iUrządzeń. Pierwsze gry wykorzystujące te rozwiązanie pojawiły się już w App Store.

Niestety, jak na razie próżno wśród nich szukać produkcji, które wprowadziłyby jakąś nową jakość do świata gier na urządzenia mobilne. Dwie najlepiej wyglądające produkcje z listy, to zaktualizowane wersje Modern Combat 5 i Asphalt 8: Airborne, czyli tytułów, które prezentowały się całkiem nieźle jeszcze przed zastosowaniem nowego patentu Apple. Pozostałe tytuły to w większości proste gry ze stylizowaną, bajkową oprawą wizualną, w których działanie technologii Metal raczej nie ma zbyt wielkiego wpływu na całokształt grafiki.

Wszystko wskazuje więc na to, że na prawdziwą rewolucję graficzną będziemy musieli poczekać do momentu, aż któraś z dużych firm zabierze się za produkcję gry opartej od samego początku na nowych rozwiązaniach. Biorąc pod uwagę fakt, że studio Chair zakończyło już pracę na trylogią Infinity Blade i zabrało się za tworzenie zupełnie nowego tytułu, można założyć, że nie będziemy musieli czekać na to zbyt długo.

MODERN COMBAT 5: BLACKOUT  
ASPHALT 8: AIRBORNE  
PLUNDER PIRATES  
MR CRAB  
BEACH BUGGY RACING  
DEFENDERS  

Komentarze

 • Przykro

  Bardzo super news, jednak szkoda, że merytorycznie nic nie zostało wytłumaczone – co ma robić ta technologia, jak działa, czym się różni od normalnej optymalizacji, czy to jest jakaś biblioteka, etc. Przykro, że całkiem spoko blog tabletowy “produkuje” nic niewarte artykuły typu Fakt, gdzie obrazek jest niewiele mniejszy od treści…
  Przykro

  • Jeśli interesują Cię techniczne szczegóły:
   https://developer.apple.com/metal/

   Niestety brakuje pełnej dokumentacji.

   W skrócie:
   – niskopoziomowy dostęp do systemu z pominięciem warstw pośrednich (bliżej kodu maszynowego GPU)
   – lepsze wsparcie dla wielkowątkowości
   – prekompilacja kodu
   – uproszczone, zoptymalizowane API

  • Aske

   Cóż, krótki NEWS dotyczący GIER nie jest i nigdy nie będzie ARTYKUŁEM dotyczącym TECHNOLOGII, ale nie widzę w tym nic złego…

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona