Wiko VIEW

iOS 8 – systemowa rewolucja?

Najbardziej oczekiwana z wczorajszych premier konferencji WWDC 2014 w San Francisco – iOS 8 został pokazany światu. Na pierwszy rzut oka wizualnie niewiele się zmieniło, producent postawił za to na aplikacje i usprawnienia działania. Zmian, w porównaniu do iOS 7, zaszło całkiem sporo – w obszarze powiadomień, poczty, Safari, Siri, rozmów w iMessage, pojawiła się też nowa klawiatura, dodano aplikację Health, gromadzącą dane dotyczące naszego zdrowia, pochodzące z wszystkich aplikacji i sprzętów, jakie posiadamy w tym celu. Stworzono także specjalne funkcje rodzinne oraz zwiększono synchronizację pomiędzy applowskimi urządzeniami.

synchronizacja-ios-osx

Moim zdaniem świetną nowością jest właśnie ta synchronizacja między iOS a OS X, dzięki czemu będziemy mogli pisać tekst np. na komputerze i w razie konieczności szybkiego oddalenia się, dzięki funkcji hand-off dokończymy naszą wiadomość na iPhone, bądź iPadzie. Wydaje mi się to bardzo przydatne, bo sama zwykle piszę dłuuuugaśne wypowiedzi i zdarzało mi się, że musiałam wysyłać, nie dokończywszy wątku, a dopowiadanie potem po jakimś czasie od publikacji pierwszego fragmentu bywa kłopotliwe i rodzi niejasności. Z tego powodu synchronizacja bardzo mi się podoba. Co jeszcze fajne, to umożliwienie wysyłania SMS-ów z poziomu komputera lub iPada bez 3G.

powiadomienia-ios8

Nowością, wzbudzającą duże zainteresowanie, jest opcja odpowiadania na powiadomienia bez wychodzenia z aplikacji, której obecnie używamy. Powiadomienie pojawia się na górnej belce, przesuwamy w dół  i możemy od razu na nie odpowiedzieć, po czym samo się zamknie.

grupowe-rozmowy-ios8

Idąc chyba za aktualizacjami Skypa, w nowym systemie od Apple będziemy mogli prowadzić rozmowy grupowe. Użytkownik iMessage będzie miał możliwość by zarządzać grupą z jaką prowadzi konwersację, ustawiać sposób powiadomienia, opuszczać rozmowy, przesyłać pliki typu zdjęcia czy filmy, udostępniać swoją lokalizację – czyli korzystać z wszystkich funkcji dobrego komunikatora.

icloud-ios8-photos

Do czego jestem sceptycznie nastawiona to informacja o automatycznym zapisywaniu zdjęć na iCloud. Nie ufam chmurom. Możliwe jednak, że będzie można zablokować tę funkcję, ale jak na razie nie doszukałam się takiej informacji.

itype-ios8

Z ciekawostek, które na razie nie dotyczą bezpośrednio Polski – w iOS 8 znajdziemy nowy typ klawiatury. Quick Type ma inteligentnie podpowiadać nam wyrazy na podstawie tego, co zwykle do konkretnej osoby piszemy. Klawiatura nie dostała jednak wsparcia dla języka polskiego i nie wiadomo kiedy (oraz czy w ogóle) takie wsparcie dostanie. Podobnie unowocześniona Siri, współpracująca od teraz także z aplikacją Shazzam.

desktop_hero_hero

Poza opisanymi przeze mnie funkcjami w iOS 8 znajdziemy jeszcze parę innych, jak np. rozszerzone możliwości zarządzania pocztą, czy funkcja Metal, poprawiająca szybkość renderowania w grach, jednak dla mnie na razie najciekawsze są wymienione powyżej. O reszcie być może dokładniej wypowiedzą się koledzy na co dzień mający większą styczność z systemem spod znaku nadgryzionego jabłka.

źródło

Komentarze

 • LCD

  Wygląda na to ze ta konferencja była tylko po to żeby pokazać o co będą w przyszłości skarżyć konkurencję do sądu. Nie pokazali żadnego nowego urządzenia, za to kserują jak nawiedzeni. Ciekawe kiedy zaczną używać pojęcia : The New Android /Windows killer.
  Swoją drogą czy pokazali w ogóle coś czego nie ma konkurencja?

  • Iwona Sewera

   Może konferencja była po to by pokazać co Apple-owi podoba się w innych systemach, a czego nie było w iOS 7? Albo w myśl – może i inni wpadli na taki pomysł, ale my wykonamy go lepiej i powiemy, że robimy rewolucję? ;)

  • Andrzej Pszczółka

   Konferencja dla deweloperów, przecież jasne było że skupia się na software…

   • LCD

    spójrz wyżej na post Piotr Górecki Jr i się przekonasz po zapoznaniu się z linkiem, że jednak na konferencji dla developerów pokazywał Apple swój sprzęt. Stąd takie oczekiwanie na nowego iPhone 6 i iWatch. Oczywiście żadnych z tych rzeczy nie pokazali, a to tylko plus dla konkurencji bo po zmianach widać ile iOS brakuje do największych rywali i próbują to nadrobić, ale dopiero w wersji 8 (swoją drogą ciekawe jak szybko wypuszczą 8.0.1 itd jak to było przy iOS 7). Tylko wtedy będą kolejne flagowce od innych producentów i te zmiany przejdą bez echa w środowisku (bo wśród wyznawców będzie oczywiście podniecanie się ficzerami).
    Myślę, że powoli boom na wielkość i rozdzielczość ekranów się kończy i trzeba będzie czymś innym przyciągnąć klientów. Apple pokaże wtedy większego iPhone, a reszta może kolejne nowe funkcje.

 • Daniel

  Myślę, że wypowiadacie się w temacie o którym nie macie zielonego pojęcia. Zawsze rok w rok odbywała się konferencja WWDC. Nie prezentowało się na niej nowe urządzenia, bo Apple zawsze “rok w rok” trzyma się ściśle utartego harmonogramu wydawniczego. iPhone są zawsze we wrześniu prezentowane. Ludzie trochę pomyślcie zanim napiszecie, czy to tak trudno?
  Osobiście mam i Maca i urządzenia z androidem i muszę powiedzieć, że konferencja którą wczoraj oglądałem była jedną z najlepszych. Świetne zmiany wprowadzone w nowym systemie iOS 8, dużo nowych api do wykorzystania dla użytkowników, Apple otwiera się na deweloperów, którym to daje kod źródłowy, do tworzenia nowych unowocześnień na urządzenia mobilne, nie mówię tylko o aplikacjach, ale o personalizacjach, jak nowe klawiatury, widżety, wykorzystanie czytnika linii papilarnych (który de facto dostępny jest w iPhone 5S i lepiej działa od tego Samsungowego) w innych aplikacjach.
  Apple wprowadziło nowy język programowania Swift na urządzenia mobilne zamiast starego Objective C++.
  Oprócz tego wydanie nowego systemu na maca o nazwie kodowej 10.10 Yosemite.
  IO kto mi śmie twierdzić, że “Apple się kończy”?

  • “Myślę, że wypowiadacie się w temacie o którym nie macie zielonego pojęcia.”

   Wykazałeś się sporą ignorancją, bo na WWDC wielokrotnie prezentowano nowe urządzenia lub ich odświeżone wersje. I to prawie za każdym razem.

   Jeśli jednak chciałbyś się doedukować, zapraszam:
   http://pl.wikipedia.org/wiki/Worldwide_Developers_Conference

   Ostre oskarżenia, to i ostra odpowiedź. Nie lubię internetowych napinaczy, którzy nie mają pojęcia o czym piszą i wylewają gorzkie żale i frustracje. Sorry.

  • olo

   Ja – Apple się kończy. Nic nadzwyczajnego nie pokazali, kopiowanie rozwiązań które konkurencja ma od lat, przyprawione nawiedzonym banerem o tym że Seul może zacząć kopiowanie… Kto jeszcze daje się na to nabrać ??? Za chwile stwierdzą, że wynaleźli telefon. Z fajnej firmy zrobiła się żałosna miotająca się bez wizji wydmuszka, próbująca gonić konkurencję i jadąca na zdobytej kiedyś opinii.

   • Matt

    ludzie to mają jednak za wysokie oczekiwanie, czego by nie wymyslili to i tak źle.

    • olo

     Nie o to chodzi. Ludzie obśmiewają robienie wielkiego halo z de facto niezbyt znaczących poprawek systemowych. To tyle. Jeżeli dokłada sie do tego jeszcze hasła o tym że można juz zacząć kopiować – ich rozwiązania( moim zdaniem odrobinę bezczelne biorąc pod uwagę, że to właśnie Apple skopiował istniejące funkcjonalności) , to spotyka się to tym bardziej z negatywnym odbiorem. Ruch Apple jak najbardziej w dobrą strone i sam się z niego ciesze – mam iPada- ale mam tez tel z Androidem i stąd nie kupuje bajek o tej “innowacyjności” Appla. Apple przyzwyczaił ludzi ( celowo sam to podkreślając) do tej mitycznej innowacyjności, stąd są teraz ofiara ustawionej przez siebie samych wysoko poprzeczki.

  • LCD

   Po pierwsze: Apple mówi o kopiowaniu przez Seul a sam pokazał wszystkie funkcje skopiowane od konkurencji. Pokazali coś czego nikt nie ma?
   Po drugie: Śmieją się z fragmentacji androida a iOS 8 od iPhone 4S a co z poprzednimi modelami?
   Po trzecie: tacy są nowocześni, tacy bezpieczni przez to, że system zamknięty a teraz nagle rozdają na lewo i prawo API do systemu? Bo wyczerpały się ich pomysły i liczą na developerów, że Ci za nich przepiszą funkcje z WP i Androida, tak żeby nie można było zarzucić kopiowania?
   Po czwarte: W jaki sposób lepiej działa czytnik w iPhone niż w Samsungu? Myli się tak samo, tak samo można go oszukać a teraz dopiero udostępniają API do niego, żeby był wykorzystany w czymś innym niż płatność w sklepie i odblokowanie telefonu? A może wymyślą tryb prywatny (czyt. skopiują od Samsunga)?
   Po piąte: to nie serwis o komputerach, więc nie ma sensu pisać o Yosemite, który też jest kopią.
   Apple się kończy bo zamiast przedstawiać nowe rzeczy, których nikt nie ma, to próbują nadążyć za konkurencją, która ich już mocno wyprzedziła. A jak zobaczyłem aplikację Health to mało się ze śmiechu nie udusiłem i czekam na pozwy dla Samsunga o aplikację do monitorowania zdrowia. Może w iPhone 8 czy 10 będzie czujnik mierzący tętno i temperaturę otoczenia.

   • Matt

    Samsung wydaje milion urządzeń a i tak wszystkie po roku góra 2 zostają bez akutalnej wersji systemu, no chyba że się kupi flagship s4, s5, note… ale chyba nie o to chodzi. iPhone 4s ma swoje lata, iPhone 4 ma już 4 lata, a nadal chodzi – 8 nie dostanie ale po 4 latach to i tak wypada zmienić smartfona już.

    • LCD

     Ale Apple naśmiewa się z Androida i jego fragmentacji, gdzie Android jest na całej masie różnego sprzętu od różnych producentów a sam nie wspiera całej swojej rodziny produktów. Jaki problem dać iOS 8 na iPhone 4 i wcześniejsze? Akurat dla producenta jednocześnie sprzętu i oprogramowania to nie powinien być żaden problem.
     A co wypada a nie wypada to każdy w tym wypadku sam decyduje.

  • Takaszi

   “bo Apple zawsze “rok w rok” trzyma się ściśle utartego harmonogramu wydawniczego”
   Czytaj zgapia co ma konkurencja i podaje jako swoje, a potem patentuje, lub odwrotnie, patentuje i podaje jako rewelacyjne własne nowości.

   Apple już się skończyło ( w sensie innowacyjność), czekam kiedy WP go przeskoczy i dopiero się porobi . :-) .

 • Pe

  Jak dla mnie, bez rewolucji, ale idą w dobrym kierunku i iOS coraz bardziej mi się podoba.

 • John Kofee

  permanentna inwigilacja w oparciu o chmurę i to nie dość, że dotykająca właściciela to i osób, które wcale z apple nie muszą być związane (np. klawiatura zbierająca info co i jak często do kogo piszemy)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona