Ważne
Wiko VIEW

Marka Windows Phone z czasem zniknie z rynku

A zastąpi ją wszystkim dobrze znane słowo Windows. Okazało się, że nie tylko Nokia zniknie z rynku. Microsoft pracuje – i to już od pewnego czasu – nad zastąpieniem Windows Phone’a, po prostu Windowsem. Teraz wszystko składa się w pewną całość. 

Ludzie z GeekOnGadgets dotarli do wewnętrznych dokumentów Microsoftu, z których wynika, że w planach firmy jest kompletne zaprzestanie używania wyrażenia Windows Phone w komunikacji z klientem. Oznacza to, że w przyszłości o urządzeniach mobilnych z Redmond będzie mówiło się klientom, że są wyposażone w system Windows. Autentyczność wspomnianych dokumentów potwierdzili redaktorzy The Verge. Microsoft dąży do kompletnej unifikacji swojego ekosystemu. W sumie już teraz mamy tak zwane aplikacje uniwersalne w Sklepie Windows, które działają z powodzeniem w Windows 8 i Windows Phone. Są one responsywne i dopasowane do interfejsu kafelkowego.

Powód, dla którego firma z Redmond chce pozbyć się marki Windows Phone’a, jest nawet dość oczywisty. Wersja Windows Phone 7 była, delikatnie mówiąc, niewypałem. Za dużo jej brakowało, by mogła konkurować z innymi platformami. Ogólnie rzecz ujmując “siódemka” nie zaskarbiła sobie sympatii klientów. Przez to do tej pory wielu użytkowników ma negatywne skojarzenia z okienkowym, mobilnym systemem. Nie mają pojęcia ile dobrego przyniosły kolejne wersje systemu, a w szczególności ostatnie aktualizacje.

Z kolei samo słowo Windows jest znacznie bardziej zakorzenione w psychice klientów. Z desktopowej wersji Windowsa korzystają miliony, więc w pewien sposób naturalnym ruchem jest “wsadzenie” Windowsa do telefonów i tabletów (choć w tych drugich jest on już obecny od pewnego czasu ;)) Odejście od nazwy Windows Phone, to dla firmy z Redmond zmiana strategii. W 2015 roku ma nastąpić połączenie dwóch systemów – Windowsa RT i właśnie Windows Phone’a. RT nie przyjął się na rynku prawie w ogóle, a o WP jest do tej pory wielu nie mówi raczej ciepło. W ten sposób dwa produkty, które ciężko przebijają się do świadomości klientów, zostaną w pewien sposób, przynajmniej marketingowy, zastąpione przez znanego Windowsa.

W ostatnich akcjach marketingowych oraz przy najnowszych urządzeniach z WP nie wspomina się już o mobilnym systemie, używa się za to po prostu słowa Windows. O najnowszych Lumiach mówi się, że działają one na Windowsie. Podobnie sprawa ma się w przypadku HTC One M8 for Windows.

Komentarze

 • emMMERRTT

  Oczywista -oczywistość, po co trzymać trupa na respiratorze.
  Przez jakiś czas będą jeszcze dwa systemy pod jedną nazwą Windows ;) (czyli w tym 2015 może przez chwile 2016)
  – jeden ARM czyli na Lumie a drugi na wszystko x86 a jak się pojawią dostatecznie oszczędne i niegrzejące Atomy by je zabudować w urządzenia 5-7 cali to wszystko przejdzie na x86 i zostanie jeden Windows który będzie na smartfony, tablety, laptopy/ desktopy a także hybrydy je łączące.
  To jest najbardziej rozsądne

 • mim

  warto kupować Lumie z WP? Czy lepiej inwestować w Androida?

  • nylu

   pewnie ze warto kup a sam sie przekonasz bo jak tak wlasnie zrobilem

  • Tomek

   To zależy. Kwestia gustu i oczekiwań. Jeżeli telefon ma po prostu działać, dzwonić i smsować to warto. Android to większa elastyczność, WP8 prostota – ale a co za tym idzie ograniczenia. WP8 wydaje się być lepiej zoptymalizowany, ale android 4.4 tez dziala plynniej niż poprzednicy.
   Ja posiadam Lumię 720. Kolejny chyba też będzie z WP. Żona ma Moto G na androidzie -też bardzo fajny telefon.
   Wydaje mi się że skonczyły się czasy gdy którys z systemów miał ogromną przewagę nad resztą (przynajmniej dla większości) i wybór to tak na prawde kwestia co się bardziej podoba.

  • KrisP

   Myślę ze z telefonu z Androidem będziesz naprawdę zadowolony jak zainwestujesz we flagowca, bo dopiero takie urządzenia mają odpowiednią moc żeby dobrze podciągnąć system, przy czym może to być nawet flagowiec starszej generacji.

   Co do WP to działa on bardzo dobrze co być nie kupił, czy 520 czy 930. Spełnia swoje zadanie i nie zamula, takze jezeli interesuje Cie niższa półka cenowa to zdecydowanie polecam WP.

   Ja mam już trzeci telefon z WP i jeżeli miałbym się na coś innego przesiadać to tylko na Galaxy Note :-)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona