Wiko VIEW

Przeglądarka Google Chrome doczekała się aktualizacji – jest Material Design!

W to spokojne niedzielne popołudnie postanowiłem obwieścić nadejście nowej odsłony sztandarowej aplikacji giganta z Mountain View. Chodzi o oczywiście o przeglądarkę Google Chrome. Producent nie specjalnie starał się rozgłosić ten update, więc odbył się jak każdy inny – w większości przez Sklep Play po łączu WiFi. Tymczasem sama aktualizacja przemyca nam wyraźny przekaz.

Nowa odsłona jednej z najpopularniejszych przeglądarek, a już najbardziej popularna, jeśli chodzi o urządzenia mobilne i system Android, nadeszła do mnie wczoraj. Nosi numerek 37.0.2062.117 i wprowadza nowy wygląd oraz kilka poprawek, przede wszystkim w wydajności oraz unifikację swych usług. Tym sposobem otrzymujemy próbkę interfejsu Material Design w jednej z kluczowych aplikacji. Niestety nie mam tabletu opartego o Androida na stanie, więc umieszczam Wam kilka screenów z 5 calowca.

Nie trzeba być śledczym, czy nawet światowej klasy dziennikarzem, aby wywęszyć zamiary Google. Od pewnego czasu aktualizuje on swoje główne usługi i aplikacje pod nowy interfejs. Oznacza to rychłe nadejście Androida L. Tym samym w delikatny sposób wpaja ludziom słuszność tej zmiany. Zupełnie inaczej niegdyś postąpił Microsoft, wprowadzając rewolucję “kafelkową”. Efekty? Każdy chyba zna. Spadek popularności, zdecydowane protesty i zniechęcenie klientów. Na tle MS, polityka Google wydaje się bardziej spójna i korzystna. A jak zareaguje rynek na nową odsłonę najpopularniejszej platformy? Dopóki Android będzie darmowy, a urządzenia z nim wyjątkowo tanie, dopóty ludzie będą skłonni przystać na te zmiany. I tutaj po raz kolejny mądrość marketingu Google pokazuje swoją przewagę nad Microsoftem. Zasada jest prosta – najpierw przyzwyczaj klienta i zdobądź popularność, później każ sobie za to płacić. Na szczęście gigant z Redmond ostatnio zaczął myśleć i wprowadzać swoje usługi na konkurencyjne platformy, zamiast ślepo wpatrywać się w swoją wcześniejszą politykę – politykę pieniądza kosztem klienta.

Komentarze

 • Paweloso

  Akurat gdy pozbyłem się Chrome ^^ Może dam jednak szansę tej wersji przeglądarki, o ile zrobili coś z wydajnością (ogólnie działała super szybko, ale za to często zdarzały się u mnie kompletne “zwiechy” trwające czasem nawet około minuty).

  • Jeśli masz tego typu zwiechy, sprawdź ile masz wolnego miejsca na wewnętrznej pamięci – pamięć flash stosowana w telefonach zwalnia tragicznie, jeśli miejsca pozostało mniej niż powiedzmy 2GB. Poczytaj też o trim. U mnie zwolnienie wolnego miejsca = tablet chodzi jak nowy, a Chrome nie ma żadnych zwiech. Dlatego odradzam kupowanie urządzeń z tylko 16GB.

   A wracając do temu – nowa wersja wydaje się chodzić bardzo dobrze mimo tego, że aktualnie mam bardzo mało wolnego miejsca, poprawiono też sporo błędów poprzednich wersji.

   • Fedurrr

    Tak i dodano błędy, u mnie na Nexus 7 3g nie mogę zmieniać kolejności otwartych kart na belce u góry. Generalnie nie ma szału. Materiał design nie trafia do mnie jak i większości znajomych.

    • Marcin Mierzejewski

     Osobiście również nie lubię spłaszczonych interfejsów. Ale taka moda. Zrobił to MS, Apple również poszło tą drogą to i Google dołącza. Tylko po co?

     • Janusz Korwin

      Najprościej jest zmienić UI aplikacji

    • Fedurrr

     Po restarcie karty można już zamieniać. Działa jak należy. Czcionka tytułów kart wyższa mniej czytelna. Czy ktoś wie jak zmienić czcionkę? Swoja droga dziwne ze nie ma możliwości zmiany skórki na inna.

   • Paweloso

    Mam ponad 2GB wolnego miejsca zarówno w sdcard, jak i pamięci wewnętrznej na aplikacje. Nie wiem, w czym rzecz :/ W nowej wersji tak jakby tych zawieszeń jest mniej, chociaż korzystałem z niej zaledwie przez kilkanaście/kilkadziesiąt minut.

 • Tomasz Lenartowski

  Zmiany kopnęły też aplikację “Wiadomości i pogoda”. I ktoś coś skopał w YT chyba bo nagle zaczęły filmiki ciąć mimo, że są zbuforowane.

  • Maciej Szkudlarek

   Mnie zdziwiła zakładka “powiadomienia” w aplikacji YT, która wyświetla informacje że “ktoś dodał nowy filmik”

 • Mihau

  Brzydkie i nieintuicyjne. Kto to wymyślił, żeby schować przycisk “odśwież” w rozwijanym menu? No proszę…

 • janko

  O co konkretnie chodzi z tym “material design”? Że jest tak trochę inaczej z wyglądu, bardziej płasko, a wcześniej było bardziej wypukło? I z tego powodu warto dąć w trąby i walić w bębny już któryś tydzień czy miesiąc z rzędu? W Linuxie różne środowiska graficzne często mają możliwość wyboru w ustawieniach czy chcemy wygląd taki czy siaki i to nie jest żaden nowy “design”, tylko parę dodatkowych plików w jednym katalogu, żadne wielkie halo. A tu fanfarom nie ma końca, świat oszalał, bo wreszcie jest “material design”, czyli spłaszczony pasek i menu…

  • Graficy od 50 lat nazywają to “drop shadow”, ale skoro sam Matias Duarte mówi, ze to “material design”, to co my szare żuczki mamy się buntować? ;)

  • Marcin Mierzejewski

   Tym wyglądem chwali się Google. Redaktorzy przekazują informacje dalej. Nic więcej. Po co się tak nakręcać. Dla mnie on wcale nie jest atrakcyjny, ale to rzecz gustu. Natomiast Android może wszystko. Żaden problem zmienić nakładkę. A osobom, które się nie znają jest raczej wszystko jedno jaka jest skórka, tapeta czy Navbar. W tym przypadku ma działać bezproblemowo, a nie próbie wyglądać.

 • 2marekm

  Próbowałem mieć tylko jedną przeglądarkę zainstalowaną opcjonalnie w Tab S, i była to Chrome. Niestety w moim przekonaniu lepsza jest Dolphin. Z wielka przykrością zrezygnowałem z Chrome, jakieś takie małe literki i cyfry. Ustawianie większych liter, nie daje żadnego efektu.

  • janko

   Dolphin może być, ale często trafiałem na strony, które źle się wyświetlały, a od czasu do czasu znajdowałem w tablecie jakiś proces od tej przeglądarki, który zjadał baterię. Przetestowałem chyba wszystkie popularne przeglądarki i na koniec wróciłem do Chroma, bo pomimo niezbyt wygodnej obsługi i pamięciożerności, to jednak najlepiej spełnia podstawową funkcję, czyli prawidłowe wyświetlanie stron www.

   A czy ma jakiś tam “material design” to mi wisi jak kilo kitu u sufitu :)

 • dred

  A ja pamietam jak w 2001r. wchodzil windows xp, to wszyscy zachwycali sie jego oblymi ksztaltami, cieniami, kolorami i twierdzili, ze w koncu windows przestal być nudny i brzydki. Widac historia zatoczyla kolo i znow jest modny plaski i brzydki interfejs jak w win 98 :-)

 • SyoMas

  Hangouty też się zMaterializowały mi się właśnie

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona