Zbliżają się 64-bitowe phablety od Samsunga i HTC

Producenci procesorów już od jakiegoś czasu rywalizują między sobą o miano bycia liderem. Jakiś czas temu to Qualcomm ze Snapdragonami rządził niepodzielnie, ale teraz jest jeszcze NVIDIA, MediaTek, Intel i kilku innych. Chyba żaden z nich nie widzi sensu we wsadzaniu większej liczby rdzeni, niż 8 do urządzeń mobilnych (na razie), więc teraz będzie 64-bitowy trend i niedługo zobaczymy smartfony z takimi układami. Również te budżetowe!

Jednym z pierwszych na Androidzie może być Samsung i phablet o nazwie SM-G530, którego specyfikacja właśnie trafiła do sieci. Ma on mieć przede wszystkim 64-bitowy procesor Qualcomma. Będzie to jeden z serii Snapdragon 61X o taktowaniu 1,2 GHz, ale nie wiadomo który dokładnie. Poza tym będzie on oferować 5-calowy ekran o rozdzielczości 540 x 960 pikseli, 512 MB RAM, Androida 4.4.4 KitKat. Powstanie również wariant wyposażony w funkcję dual sim.

Drugim takim smartfonem, a nawet pierwszym, bo zobaczymy go prawdopodobnie już 4 września na targach IFA w Berlinie jest HTC 820. On również ma korzystać z 64-bitowego procesora Snapdragon 610 lub 615. Reszta specyfikacji nie jest znana, ale może ona być podobna do tej z HTC 816 ze względu na nazewnictwo. Na początku września powinniśmy wiedzieć o nim dużo więcej, jednak ja bardzo chętnie zobaczę modele z niższej lub średniej półki wyposażone w 64-bitowe układy. A jakie jest Wasza zdanie na ich temat?

Komentarze

 • asdf

  A czym różni się w praktyce procesor 64 bitowy od tych stosowanych dotychczas?

  • Jacek.P

   A ja jeszcze dopytam, czy zaletą procesorów 64 bitowych jest coś więcej niż to, że można wsadzić do urządzenia więcej pamięci RAM?

   • vvaz

    W teorii powinny dać 30-50% zwiększenie wydajności. Przynajmniej testy aplikacji desktopowych takie zyski pokazują. Jak to wygląda w środowisku mobilnym…. go wie.

    • W jaki sposób wydłużenie rejestru miałoby zwiększyć wydajność aż do 50%? Nie spotkałem się z takimi wynikami do tej pory. Masz jakiegoś linka?

 • Tomek Mach

  Literówka we wstępie “NDIVIA” :)

 • Jacek.P

  “Będzie to jeden z serii Snapdragon 61x o taktowaniu 1,2 GHz, ale nie wiadomo który dokładnie. Poza tym będzie on oferować 5-calowy ekran o rozdzielczości 540 x 960 pikseli, 512 MB RAM, Androida 4.4.4 KitKat.” – strasznie ubogo.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona