HTC: „Od bohatera do zera” – Czy Tajwańczycy wrócą na szczyt?

HTC to firma, o której mógłby regularnie pisać felietony, ponieważ podejmują tak wiele złych i dobrych decyzji. Bardzo lubię ich produkty, ale niestety, Tajwańczycy swoimi ruchami na rynku sprawiają wrażenie, że panuje u nich – delikatnie mówiąc – duży chaos. Czy mają jeszcze szanse wrócić na szczyt i zagrozić innym producentom, czy może to melodia przeszłości i teraz ważne jest, żeby utrzymać się nad kreską?

HTC marzeniem!

Dobrze pamiętam swoje pierwsze kroki ze smartfonami i sytuacje na rynku jaka wtedy panowała. Gdy korzystałem jeszcze z normalnego telefonu  marzyłem skrycie o słuchawce od HTC. Tajwańskie produkty były wtedy idealne! Piękne, inteligentne i posiadały to coś, co sprawiało, że można było zakochać się w nich bez pamięci. Myślałem sobie wtedy, że sukces = HTC. Chciałem któryś z ich telefonów, ale czułem, że jest to bardzo wysoka półka i nie szybko będę mógł sobie na nie pozwolić. Jednak w pewnym momencie coś pękło.

HTC_HD2_Wallpaper_by_Zero1122

Coraz gorzej i gorzej

HTC zaczęło stawać się zwyczajne, a inni producenci pokazywali coraz ciekawsze produkty. Nie da się ukryć, że największy w tym udział miał Samsung, który jak wiemy teraz jest niekwestionowanym liderem rynku. Oczywiście inni producenci również nauczyli się tworzyć urządzenia pobudzające wyobraźnie, jak chociażby Sony. HTC przez długi czas spadał coraz niżej i stał się w oczach przeciętnego użytkownika nijaki. Sam wtedy takim byłem i Tajwańczycy nie budzili we mnie żadnych emocji. Dopiero gdy poważniej zacząłem interesować się tą tematyką zobaczyłem, że oferują świetne produkty, jednak dostrzegłem również coś jeszcze.

CHAOS!

Śledzę zawodowo rynek technologiczny od około dwóch lat, ale i wcześniej wiedziałem mniej więcej co się dzieje. Po prostu od 24 miesięcy wiem więcej o każdym z producentów i przez to zacząłem dostrzegać ich plusy oraz minusy niewidoczne dla przeciętnego klienta. Tajwańczyków obserwuję uważnie, ponieważ mam ogromny sentyment do kraju, w którym powstało HTC.

htc-e8-m8-comparision

Dlatego zauważyłem, że działania tajwańskiej firmy są bardzo chaotyczne. Przykładem niech będą chociażby ich aktualne flagowce na świecie. My znamy HTC One M8, ale pisałem ostatnio o jego bardzo ciekawym odpowiedniku z plastikową obudową, One E8. Jednak to nie wszystko, ponieważ prawdopodobnie zobaczymy jeszcze HTC One Max z dużo większym ekranem (to akurat ma sens) i HTC Butterfly 2 (a to sensu już nie ma). No i w planach jest także HTC One Prime z ekranem QHD. Rozumiem, że niektóre produkty przeznaczone są tylko na konkretny rynek jak Azja, ale dlaczego Tajwańczycy nie zrobią jednego flagowca na cały świat?

A to jest tylko segment topowy, do którego zawsze producenci podchodzą z największą uwagą. Jeśli prześledzi się produkty ze średniej lub niższej półki, to również nie wygląda to na w pełni przemyślane. Jeśli chodzi o Androida to moim zdaniem tajwańska firma powinna mieć dwie linie: One (topową i droższą) oraz Desire (tańszą i ze średniej półki). To byłoby rozsądne, a tak chcą trochę być jak topowe Apple i trochę jak Samsung, który w każdym segmencie ma dziesiątki urządzeń. Przez to właśnie powstaje duży chaos, oni sami nie wiedzą jaką chcą obrać taktykę.

htc-wp-one

No i jeszcze należy do tego dorzucić smartfony z Windows Phone, które na rynku po prostu są, ale nie można o nich powiedzieć niczego więcej. Rozumiem, że system Microsoftu w porównaniu z Androidem nie prezentuje się tak okazale pod względem udziałów na rynku, ale HTC mogłoby to zmienić. Nieraz rozmawiałem z ludźmi, którzy czekają na topowe urządzenie z WP od Tajwańczyków. Pewną nadzieję budzą ostatnio słowa Nicka Parkera z Microsoftu, który powiedział że zamierzają kontynuować współpracę z HTC.

Nexusie 9, dlaczego Cię nie ma?

Na Google I/O miał zostać pokazany Nexus 9, który byłby stworzony przez HTC. Jak wiecie po naszych relacjach, tak się nie stało i nie zobaczyliśmy żadnego tabletu. Nie wiem czy może Tajwańczycy razem z wielkim G czekają na odpowiedni moment, żeby go zaprezentować, czy może to tylko plotki, w których nie ma ziarna prawda, ale chciałbym go zobaczyć. Tajwańska firma powinna pójść drogą Sony pokazać topowy tablet, który będzie jednym z najlepszych na rynku. Jeśli miałby metalową obudowę to wiele osób mogłoby na niego przychylniej spojrzeć. Nawet jeśli nie będzie to kolejny Nexus, to mogą oni szukać w tym segmencie swojej szansy, ale jak widać na to na razie też nie mamy co liczyć.

nexus9

HTC czy nie HTC, oto jest pytanie

I w sumie ciężko jest mi jednoznacznie odpowiedzieć co będzie z tym HTC. Z jednej strony to firma, która robi świetne smartfony i ma wszystko, żeby powalczyć z czołówką. Jednak z drugiej sytuacja jaka jest każdy widzi. Wiele nieprzemyślanych decyzji, przeciętny marketing (tego tematu nawet nie ruszałem, ponieważ on zająłby jeszcze ze 2 felietony), bezsensowne produkty, czyli ogólnie chaos. Brak wejścia z dobrym produktem serii One na rynek tabletów i nadmiar flagowców to również minusy Tajwańczyków. Jednak ja wierzę, że w końcu się otrząsną i zaczną piąć się w górę. A Waszym zdaniem odbiją się od dna czy będzie coraz gorzej?

Komentarze

 • Diabeł

  Htc podobnie jak nokia było na topie i podobnie jak nokia w pewnym momencie stanęli w miejscu.Mieli zarówno smartfony na windowsie i androidzie,sam dziwię się jak można to wszystko było zawalić.Poza tym tak jak piszesz Konracie htc to był prestiż.Mam nadzieję,że się odbudują podobnie jak w ciągu ostatniego roku lg.Skoro koreańcy tak potrafili,to czemu tajwańczycy nie mieliby zrobić tak samo.

 • Sony

  Czuje do HTC duzy sentyment – miałem ich telefony jeszcze w czasach gdy o IPhone ani SlowDroidzie nikt nie słyszał. :) a na rynku królował Windows Mobile.

  Piękne to były czasy gdy HTC produkowało urządenia dla HP, Fujitsu-Siemens, Palm czy Sony :)

  Mam nadzieję, że przetrwają, że w końcu sie doczekamy porządnych telefonów z Windows Phone.

  Taki HTC One (M8) z Windows Phone 8.1 byłby strzałem w dziesiątkę.

  • Wiele osób mówi, że One z WP 8.1 byłby idealny, tylko HTC się trochę ociąga z takim urządzeniem.

   • Sony

    Zwłaszcza, że nie wymaga to dużych nakladów. :) A i Microsoft chetnie by pomógł. problemem nie sa też ograniczenia sprzętowe – bo MS jest mocno poluzował.

    W zasadzie sprowadzało by się to do zmiany przycisków :) “pod ekranem” i tyle.

 • Piszę ten komentarz z HTC One M8 i muszę przyznać że to była miłość pod pierwszego wejrzenia. Jak dla mnie najlepszy telefon. Design, ergonomia i wykonanie świadczą od razu po wzięciu do ręki że jest to telefon klasy premium. Mam nadzieję że HTC wróci na szczyt i za rok bądź dwa znów kupię ich flagowca.

 • ja

  Telefony flagowe HTC są cały czas dobrze wykonane ( lepiej niż konkurencja). Samsungowi udało się natomiast wypracować wysoki status medialny serii galaxy, która sprawia , ze bez względu jak telefon jest wykonany “każdy” chce go mieć.

  • LCD

   Z tym akurat u HTC było różnie. Np. Mój magic nie był zły, za to np taki desire z którego miał ojciec to już była lipa: ciężki, mechanizm rozkładania szybko się wyrobił a aluminium wytarło tak jak ekran. Samsung zrobił dobrą serię galaxy ale poza tym to wpuścił mnóstwo różnych modeli i każdy mógł sobie coś wybrać i nie koniecznie flagowy model.

   • Diabeł

    Właśnie o to chodzi LCD,aby producent miał takie produkty aby zaspokoiły jak największą ilość konsumentów.Tak zrobił samsung i tak teraz robi lg.I te obie firmy mają bardzo dużą sprzedaż,przeciwnie zaś htc.

    • LCD

     Wiem ze o to chodzi. Odzież wcale nie napisałem ze to złe posunięcie a wręcz dobre i przez zaniedbanie słabszych modeli HTC miało problemy finansowe.

    • Ja(ten prawdziwy)

     Po znaku interpunkcyjnym stawiany spację.

 • Bartosz Mazur

  Mnie najbardziej denerwują te nazwy.
  Niech to uporządkują … kurde !

  Nie łatwiej by było : HTC ONE, HTC ONE II … HTC ONE MAX, HTC ONE MAX II ??!!

  • Ja(ten prawdziwy)

   HTC One [Two]…
   Pozwól, że przetłumaczę:
   EjdżTiSi Jeden Dwa
   Komentować tego chyba nie trzeba.
   Jedyne co mogli zrobić to nazwać to
   HTC Two
   Ale to z kolei głupio wygląda (pisze) i się czyta…

 • Asd

  Htc gdy było na topie, w czasach Android 2.3 , zaczęło popełniać błędy : Nie konkretne plany marketingowe, beznadziejna polityka aktualizacji, brak slotów na karty SD i jednorazowe akumulatory. Powoli uczy się na błędach (aktualizacje, sloty SD) ale marketing jeszcze kuleje i gonić lidera jest ciężko

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona