Wiko VIEW

PiPO W2 – system Windows 8, ekran cali 8, cena 128$

Urządzenia chińskiej firmy PiPO były już nieraz wspominane na łamach Tabletowo.pl. Chociaż głównie kojarzą się one z tabletami działającymi pod kontrolą systemu Android, producent tworzy także wersje Windowsowe – jak PiPO W1 czy PiPO W3. Teraz firma ma zamiar uzupełnić lukę w numeracji wypuszczając nowy model PiPO W2. Jak można się domyślić po literce “W”, również i w nim odnajdziemy system Windows.

pipo_w2
W przeciwieństwie do swoich braci, PiPO W2 nie wygląda na hybrydę. Na zdjęciach, które pojawiły się przed oficjalną premierą, zauważyć możemy samą część ekranową. Czy zatem model ten pozbawiony będzie stacji dokującej? Tego aktualnie nie wiadomo. Najprawdopodobniej ze względu na utrzymanie niewielkiej ceny, producent co najwyżej zdecyduje się na sprzedawanie klawiatury osobno.

Aktualnie znane są już jednak niektóre parametry tabletu. I tak, na jego pokładzie odnajdziemy 4-rdzeniowy procesor Intela z rodziny Bay Trail. Dokładniej mówiąc będzie to wykonany w 22 nm technologii układ z serii T, pozwalającym na wyświetlanie obrazu do 2560 x 1600 pikseli. Jednak na jaką rozdzielczość końcową tabletu zdecydował się producent, pozostaje tajemnicą. Patrząc na zdjęcia, można mieć wrażenie, że wyświetlany obraz jest wyblakły. Niestety nie ma żadnego potwierdzenia, czy jest to bezpośrednio wina ekranu, czy też złego oświetlenia.

Procesor będzie wspierany pamięcią RAM o wielkości 2GB. Oprócz tego tablet będzie posiadał 32GB pojemności użytkowej oraz dwa obiektywy – po jednym z przodu i tyłu urządzenia. Na zdjęciach zauważyć możemy także dwa głośniczki umiejscowione po lewej stronie od tylnego aparatu. Mam jednak pewne wątpliwości, na ile umiejscowienie ich tak blisko siebie wpłynie korzystnie na dźwięk stereo.

Podsumowując, na dzień dzisiejszy znane są poniższe parametry:

Przekątna ekranu 8″
Procesor Intel Bay Trail T 1,8 GHz
Pamięć RAM 2 GB (DDR3)
Pojemność użytkowa 32 GB
Aparat 2 Mpix z przodu; 5 Mpix z tyłu
System operacyjny urządzenia Windows 8.1
CENA 128 DOLARÓW

Cena urządzenia, jak widać w tabelce powyżej, oszacowana jest na około 128 dolarów (799 yuanów). Jak na urządzenie z pełnoprawnym Windowsem 8.1 jest to naprawdę niewiele. Warto tutaj pamiętać, że na tę kwotę ma wpływ fakt darmowego systemu – zgodnie z decyzją Microsoftu na konferencji BUILD 2014.

Pytanie tylko, czy 8-calowe urządzenie będzie wygodne w użytkowaniu Windowsa, zwłaszcza w trybie pulpitu. Niemniej za taką kwotę jest to propozycja, obok której nie można przejść obojętnie.

Komentarze

 • AFGsg

  zanim oni to dadza to juz kupie co innego

 • Michał Chęciński

  “Pytanie tylko, czy 8-calowe urządzenie będzie wygodne w użytkowaniu Windowsa, zwłaszcza w trybie pulpitu.” Pojawiło się już trochę tabletów wyposażonych w Win8.1 z ekranem 8 calowym. Pewnie będzie używać się go tak samo jak innych. :)

  • pii

   To samo mialem pisać Jak venue pro czy encore to ok. Jak pipo to pytanie po co.

 • Sony

  Mając do wyboru tablet z Windows i Androidem za 500 – 600 zł – na 100% lepszy będzie ten z Windows.

  Pomijam wygodę Pulpitu – większość ludzi – urzyszkodników tanich tabletów na SlowDroidzie i tak do Pulpitu nie zajrzy.
  Ale wazne jest to, że każda strona ruszy – zero problemów z Flashem, a jak podłączymy mysz, klawiaturę i monitor to mamy normalny komputer.

  A to już jest całkiem kuszaca alternatywa.

  MARTWI mnie jedno – czy aby na pewmo taka cena będzie w Polsce?

  Bo obawiam się, że po dołożeniu 23% VAT, przejściu wszystkich koniecznych badań – zapewnieniu SERWISU – cena nie będzie tak atrakcyjna.

  Obym się mylił.

  Bo najwyzszy czas przełamć popularność slabego i problematycznego Androida – najwyższy czas by w końcu miec tablet z porządnym, ,ającym długie wsparcie i nie sprawiajaceym kłopotów systemem jak Windows 8.1 – i nie wydawać na ten cel ogromnej kasy

  • mobile4you

   Różnica we wsparciu będzie taka, że przy Androidzie producenci nie wypuszczą nowszych wersji systemu a przy Windowsie nie będzie nowszych sterowników. W obydwóch przypadkach ponad dwuletni sprzęt będzie słabo działał z powodu nowych wymagań sprzętowych. Niemniej, cieszmy się, że jest konkurencja.

   • Mihau

    Sterowniki do sporej części podzespołów można uzyskać bezpośrednio od ich producentów, niekoniecznie od producenta tabletu/laptopa. Co więcej, na Windowsie korzystanie ze sprzętu ze sterownikami sprzed paru lat rzadko kiedy powoduje jakiekolwiek problemy z kompatybilnością – miałem laptopa, który 4 lata nie miał aktualizowanego softu i jeżeli coś nie działało, to ze względu na małą moc obliczeniową, nie stare sterowniki. No a poza tym nawet przy braku nowych sterowników update’y do Windowsa, różnych bibliotek czy frameworków można instalować, a to zwykle załatwia sprawę.

   • Sony

    Jak dotąd wymagania MALEJĄ :)

    Sprzęt na którym XP działał nieźle, na Windsow 7 działał bardzo dobrze – a na Windows 8.1 choć to wydawało się nieprawdopodobne jeszcze bardziej przyspieszył.

    Wiele można napisać – ale jednego NIE : że Windows 8.1 jest wolny. Porównując XP -> Win 7 -> Win 8 – to właśnie Windows 8 jest najszybszy.

    Visty nie licze – bo to było nie porozumienie :)

    Sprzęt 2 letni – z Windows 8 sobie SPOKOJNIE poradzi.

    Zresztą Atom Bay Trail – udowobnił, że z Windows 8.1 NIE ma problemów.

 • coffeinaaa

  http://www.mobilegeeks.de/pipo-w2-guenstiges-8-inch-tablet-mit-bay-trail-quadcore-windows-8-1/

  nie wiem czy to pewne źródło, tak o wyszukałem w sieci
  1280×800 i Z3740

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona